Dziennikarz TVP Info Bartłomiej Maślankiewicz publicznie nazywa ks. Isakowicza-Zaleskiego „pożytecznym idiotą”, twierdzi, że pomniki Piłsudskiego są jak pomniki UPA, oraz że Polska okupowała Ukrainę.

W poście opublikowanym w niedzielę na Twitterze Bartłomiej Maślankiewicz, dziennikarz i prezenter TVP Info, wcześniej związany z TV Republika, odniósł się do sprawy zamachu na polski autokar na Ukrainie. Wyraźnie twierdził, że ataki na polskie instytucje i niszczenie polskich pomników na Ukrainie „to jest plan Kremla”. Wcześniej zasłynął m.in. emocjonalnymi, zaangażowanymi relacjami z ostatniego Majdanu, a także z Marszu Niepodległości.

Choć fakt ataku na polski autokar potwierdziło i potępiło ukraińskie MSZ (później poinformowano, że pojazd ostrzelano z granatnika), to Maślankiewicz, znany ze zdecydowanie proukraińskich poglądów, apelował o „niepowielanie niesprawdzonych informacji”. Zaatakował przy tym portal Kresy.pl, wzywając do ignorowania podawanych przez nas informacji na ten temat (zaznaczmy – pochodzących z oficjalnych źródeł ukraińskich), a także księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, nazywając go „pożytecznym idiotą”.

 

Przeczytaj: Sejm: rząd chwali się „sukcesem” ws. szkół na Ukrainie

Maślankiewicz w reakcji na szereg krytycznych komentarzy oświadczył, że jest „zadeklarowanym ukrainopolofilem”, a także „zwolennikiem pojednania” i wciągnięcia Ukrainy do UE. A jednocześnie – przeciwnikiem krytykowania Ukrainy, które nazwał „szczuciem” i powtarzaniem fałszywych stereotypów.

Przeczytaj: Polski działacz na Ukrainie: jestem polakobanderowcem [FOTO]

Konsekwentnie twierdził również, że neobanderyzm nie ma antypolskiego charakteru i że należy rozróżnić „kult Bandery” od ideologii banderyzmu (co jest tezą niektórych środowisk ukraińskich, w tym w Polsce). Pisał też, że flagi OUN-UPA nie świadczą o nienawiści do Polski. Na sugestię, żeby zwrócił się do ks. Isakowicza-Zaleskiego ws. patronów takich organizacji jak batalion Ajdar (w szeregach którego służyły osoby odwołujące się do banderyzmu i tzw. dirlewangerowcy) czy neobanderowski Prawy Sektor, z którymi dziennikarz miał toczyć burzliwe dyskusje, Maślankiewicz odparł, że nigdy nie będzie z nim rozmawiał. – To zły człowiek. Po prostu.

Dziennikarz TVP Info w trakcie dyskusji porównał również pomniki Stepana Bandery do pomników Józefa Piłsudskiego. Ponadto, chwalił wypowiedzi ambasadora Jana Piekło nt. stosunków polsko-ukraińskich, podając link do artykułu ukraińskiej agencji informacyjnej Unian. W tytule podkreślono tam, że zdaniem Piekły „użyteczni idioci” w Polsce i na Ukrainie działają na rękę Rosji. Maślankiewicz wzywał też, by „nie podgrzewać nastrojów” przed wizytą prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie.

Czołowy obecnie dziennikarz i prezenter TVP Info twierdził również, że Polska okupowała Ukrainę, popierając tym samym tezę lansowaną m.in. przez środowiska neobanderowskie. Ponadto, starał się w pozytywnym świetle przedstawić Stepana Banderę na tle zbrodniarzy hitlerowskich, sugerując, że w przeciwieństwie do Adolfa Hitlera, lider OUN działał z pobudek pozytywnych, chcąc „wyzwolenia Ukrainy spod okupacji” (w domyśle – polskiej).

 

 

Przypomnijmy, że w rozmowie z portalem Kresy.pl dr Iwan Kaczanowski, politolog z Uniwersytetu Ottawa i autor szeregu publikacji nt. masakry na Majdanie wspomina m.in. o relacji Maślankiewicza dla TV Republika:

– Jeśli przyjrzeć się racjonalnemu zachowaniu milicjantów, to oni również stosowali ostrą amunicję, ale według ich relacji i dostępnych dowodów strzelali w odpowiedzi na ostrzał strzelców z Konserwatorium, a później z Hotelu Ukraina, Pałacu Październikowego czy innych lokalizacji kontrolowanych przez Majdan. Są dowody, że Majdan kontrolował również ten pałac. Jest nawet nagranie polskiego dziennikarza z Telewizji Republika, na którym widoczna jest jedna z grup protestujących, w kamizelkach kuloodpornych na dachu Pałacu Październikowego, w czasie gdy protestujący mówili o strzelcach w tym konkretnym miejscu. To kolejne dowody. Protestujący nie spodziewali się, że staną się celem strzałów z boku i od tyłu. Spodziewali się, że może do nich strzelać milicja.

Reakcje

Wypowiedzi Maślankiewicza na ten temat krytycznie skomentował m.in. poseł Robert Winnicki.

W reakcji na wypowiedzi dziennikarza TVP Info, ks. Isakowicz-Zaleski opublikował na Facebooku list otwarty do prezesa TVP Jacka Kurskiego:

Szanowny Panie Prezesie!

W ostatnich dniach słusznie zwracał Pan uwagę na agresywne oskarżenia i pomówienia, których ofiarami padli dziennikarze Telewizji Polskiej. Od mowy nienawiści jest bowiem tylko krok do fizycznych aktów agresji.

Dlatego też zwracam się z pytaniem, jakie jest Pana stanowisko w sprawie publicznego poniżenia godności osobistej, którego w stosunku do mojej skromnej osoby dopuścił się na portalu społecznościowym Twitter podległy Panu pracownik z TV Info, pan Bartłomiej Maślankiewicz? Dodam, że poniżenie to jest też rażącym naruszeniem zasad etyki zawodowej dziennikarza. W załączeniu dwa skany.

Jeżeli Pan Prezes nie odpowie na to pytanie w zadowalający sposób lub całkowicie przemilczy sprawę, to będę zmuszony wystąpić na drogę prawną.

twitter.com / facebook.com / Kresy.pl

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. gotan
  gotan :

  a co ten pożyteczny idiota(Maślanka) robi w TVPinfo..? Przecież to przygłup nie rozumiejący niczego co dotyczy historii Polski na Kresach….Gil mu z nosa wisi a zabiera się za politykę,której nie rozumie..Bęcwale wytrzyj sobie nochal ze smarków….!!! Nikt ci jeszcze nie wytłumaczył ręcznie co to zdrada interesu narodowego?…Uważaj co gdakasz!
  Panie Kurski zajmij się tym przygłupem bo narobi bigosu w TVP jeszcze większego niż opluwanie ks.Isakowicza -Zaleskiego…Gdzie ten gówniarz się pcha?!

 2. jaro7
  jaro7 :

  Ale skurwy..n ,takich debili zatrudnia TVPiS? Tam chyba same banderofile od Łęskiego do tego pacana Maślanki.Ja pierdziele ale ma „beret zryty”.I taki śmieć ma czelność atakować ks I-zaleskiego? Aż sobie muszę zapamiętać ten jego banderowski ryj.