Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zakwalifikowała atak na polski autokar w Sokolnikach k. Lwowa jako akt terrorystyczny. Polskie MSZ nazwało go „kolejnym antypolskim zdarzeniem” na Ukrainie.

Atak na polski autobus pod Lwowem został dokonany za pomocą granatnika RPG-26 – podała w poniedziałek agencja Ukrinform powołując się na źródło w ukraińskiej policji.

…nieznany mężczyzna, który wyszedł z samochodu terenowego marki Toyota, strzelił w bagażnik autobusu z RPG-26. Następnie wrócił do pojazdu i odjechał z miejsca zdarzenia w nieznanym kierunku. Według posiadanych informacji nie ma ofiar – podało źródło Ukrinformu. Agencja dodała, że zniszczenia zostały odkryte rano przez klientów hotelu, na parkingu którego stał pojazd. Pasażerami autokaru było 20 Polaków, którzy przybyli na Ukrainę w celach turystycznych. Ukrinform opublikował pełną listę pasażerów włącznie z ich numerami PESEL oraz skan prawa jazdy i paszportu jednej osoby, prawdopodobnie kierowcy autokaru.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zakwalifikowała atak na polski autokar w Sokolnikach k. Lwowa jako akt terrorystyczny. Jak powiedział w poniedziałek agencji UNIAN rzecznik SBU obwodu lwowskiego Ołeh Ałeksandrow, powołano grupę ekspertów, którzy ustalą szczegóły tego zamachu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W sprawie ataku na polski autobus głos zabrało także polskie MSZ. W komunikacie z niepokojem odnotowano „kolejne antypolskie zdarzenie” na Ukrainie. Ujawniono, że autobusem podróżowała grupa polskich turystów, wśród których byli urzędnicy samorządowi.

Pojazd uszkodzony został na parkingu w okolicy hotelu. W momencie zdarzenia w pojeździe nie przebywała żadna osoba. Nikt nie został poszkodowany. Władze Ukrainy wyjaśniają okoliczności zdarzenia; miejscowe organy policji i prokuratury prowadzą czynności śledcze. Organizator wycieczki podjął działania w zakresie organizacji powrotu uczestników wycieczki do kraju. Wracają oni do Polski w towarzystwie konsula we Lwowie. – podano w komunikacie MSZ.

Atak na polski autokar w Sokolnikach
Atak na polski autokar w Sokolnikach

Przypomnijmy, że do wydarzenia doszło w sobotnią noc 9. grudnia br. około 23.20 na parkingu przy hotelu „Panśka hora” w Sokolnikach k. Lwowa. W konsekwencji wybuchu uszkodzona została karoseria oraz boczne szyby autobusu marki MAN na polskich rejestracjach. Miejsce wybuchu zabezpieczyła ukraińska policja oraz służby pirotechniczne. Ukraińskie media podawały, że w autobusie znaleziono przedmioty mogące być odłamkami pocisku. Zdarzenie natychmiast potępił szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin. „Ktoś uporczywie chce pokłócić nas z Polska i zerwać wizytę Prezydenta A.Dudy. Zrobimy wszystko, żeby wyjaśnić ten incydent. A prowokatorom mówię – nie uda się!” – napisał Klimkin na Twitterze. Do tej pory nie ustalono, kto był sprawcą ataku.

CZYTAJ TAKŻE: Atak granatnikiem na polski konsulat w Łucku nie był pierwszym tego typu zdarzeniem na Ukrainie

Kresy.pl / Ukrinform / UNIAN / MSZ
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jaro7 :

    A polskojęzyczne władze nie podały ze to Putin przywiózł ten granatnik w walizce?W TVPiS i TVN milczą w tym temacie,bo nikt normalny już nie uwierzy w kolejną bajke o ‚trzeciej sile’.I po co samorządowcy tam jeżdżą? Współpracować chcą z banderowcami? Tamci chetnie wezmą podarki a wam dadzą kopa w 4 litery.

  2. UPAdlina
    UPAdlina :

    Świadkowie mówią, że widziano Putina, który osobiście ostrzelał autokar. To znowu był on. Przy próbie zatrzymania przez świątobliwych i miłujących pokój członków nazi-prawego sektora rozpłynął się w powietrzu, co powierdza wcześniejsze przypuszczenia SBU, że jest w zmowie z samym belzebubem.