Premier Izraela namawiał w Brukseli państwa europejskie do przeniesienia swoich placówek dyplomatycznych do Jerozolimy.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej nie pójdą w ślady USA i nie przeniosą swoich ambasad do Jerozolimy – zapowiedziała w poniedziałek po spotkaniu z premierem Izraela szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.Jak podaje agencja dpa, premier Izraela Benjamin Netanjahu, który jest pierwszym izraelskim premierem składającym wizytę w stolicy UE od 22 lat, sugerował podczas spotkania z ministrami spraw zagranicznych państw Unii, że powinny one przenieść swoje ambasady w Izraelu do Jerozolimy, podobnie jak zapowiedziały to ostatnio Stany Zjednoczone.

Wiem, że premier Netanjahu kilkakrotnie wspominał, że oczekuje od innych pójścia za decyzją prezydenta Trumpa o przeniesieniu ambasady do Jerozolimy. Może on zachować swoje oczekiwania dla innych, ponieważ ze strony państw członkowskich Unii Europejskiej ten ruch nie nastąpi. – powiedziała Mogherini dziennikarzom po spotkaniu z premierem Izraela.

Według dpa Netanjahu twierdził także w Brukseli, że uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela nie tylko nie zaogni sytuacji na Bliskim Wschodzie, ale jest wręcz warunkiem pokoju, ponieważ pozwoli Palestyńczykom „wrócić do rzeczywistości”. „Jerozolima jest stolicą Izraela, nikt nie może temu zaprzeczyć” – mówił Netanjahu.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu prezydent USA Donald Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i nakazał Departamentowi Stanu przygotowanie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Amerykański prezydent uznał, że decyzja ta oznacza początek nowego podejścia do konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami oraz że leży ona w interesie Stanów Zjednoczonych. Lider palestyńskiego Hamasu wezwał w czwartek przed południem Palestyńczyków do „nowej intifady”. Wkrótce na ulicach jerozolimskiego Starego Miasta pojawili się Palestyńczycy, w większości młodzi mężczyźni. Ich manifestacja rychło zmieniła się w starcia z izraelską policją.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Erdogan: Turcja zerwie stosunki dyplomatyczne z Izraelem jeśli USA uznają Jerozolimę za stolicę

Kresy.pl / dpa

Mogherini: państwa UE nie przeniosą swoich ambasad do Jerozolimy
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz