Premier Izraela namawiał w Brukseli państwa europejskie do przeniesienia swoich placówek dyplomatycznych do Jerozolimy.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej nie pójdą w ślady USA i nie przeniosą swoich ambasad do Jerozolimy – zapowiedziała w poniedziałek po spotkaniu z premierem Izraela szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Jak podaje agencja dpa, premier Izraela Benjamin Netanjahu, który jest pierwszym izraelskim premierem składającym wizytę w stolicy UE od 22 lat, sugerował podczas spotkania z ministrami spraw zagranicznych państw Unii, że powinny one przenieść swoje ambasady w Izraelu do Jerozolimy, podobnie jak zapowiedziały to ostatnio Stany Zjednoczone.

Wiem, że premier Netanjahu kilkakrotnie wspominał, że oczekuje od innych pójścia za decyzją prezydenta Trumpa o przeniesieniu ambasady do Jerozolimy. Może on zachować swoje oczekiwania dla innych, ponieważ ze strony państw członkowskich Unii Europejskiej ten ruch nie nastąpi. – powiedziała Mogherini dziennikarzom po spotkaniu z premierem Izraela.

Według dpa Netanjahu twierdził także w Brukseli, że uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela nie tylko nie zaogni sytuacji na Bliskim Wschodzie, ale jest wręcz warunkiem pokoju, ponieważ pozwoli Palestyńczykom „wrócić do rzeczywistości”. „Jerozolima jest stolicą Izraela, nikt nie może temu zaprzeczyć” – mówił Netanjahu.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu prezydent USA Donald Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i nakazał Departamentowi Stanu przygotowanie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Amerykański prezydent uznał, że decyzja ta oznacza początek nowego podejścia do konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami oraz że leży ona w interesie Stanów Zjednoczonych. Lider palestyńskiego Hamasu wezwał w czwartek przed południem Palestyńczyków do „nowej intifady”. Wkrótce na ulicach jerozolimskiego Starego Miasta pojawili się Palestyńczycy, w większości młodzi mężczyźni. Ich manifestacja rychło zmieniła się w starcia z izraelską policją.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Erdogan: Turcja zerwie stosunki dyplomatyczne z Izraelem jeśli USA uznają Jerozolimę za stolicę

Kresy.pl / dpa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply