Brytyjski dziennik opublikował fotografię potwierdzającą relację Tomasza Maciejczuka o istnieniu w ramach ukraińskiego batalionu ochotniczego „Ajdar” grupy odwołującej się wprost do ideologii nazistowskiej.

Czytaj także: Dirlewangerowcy w batalionie Ajdar? Relacja polskiego wolontariusza

W artykule poświęconym ukraińskim kobietom walczącym na froncie w Donbasiejuż na wstępie napisano, że „bataliony ochotnicze walczące u boku ukraińskiej armii (…) są również znane ze swego dzikiego nacjonalizmu i skrajnie prawicowych poglądów. Jednym z nich jest batalion szturmowy „Ajdar”, z bazą w mieście Szczastie, którego członkowie zostali oskarżeni przez Amnesty International o łamanie praw człowieka”.

Jedną z kobiet jest 19-latka o pseudonimie Anakonda, walcząca wcześniej w rejonie Debalcewa, a później w szeregach „Ajdaru”. Kobieta pozuje do zdjęcia z bronią na tle samochodu z symbolami nazistowskimi.

fot. theguardian.com

Pierwszy to znak 36 Dywizji Grenadierów SS „Dirlewanger”, złożonej z kryminalistów i zwyrodnialców, która znana jest przede wszystkim z licznych zbrodni wojennych, szczególnie w trakcie Powstania Warszawskiego.Ocenia się, że w wyniku akcji formacji dowodzonej przez Oskara Dirlewangera śmierć poniosło przynajmniej 60 000 ludzi, w większości cywili, znaczną część ofiar spalono żywcem.

Drugi, to symbol złożony z cyfr „1488”, który jest połączeniem dwóch akronimów: „14” – oznaczające zamaskowane słowa: Musimy zagwarantować byt naszych ludzi i przyszłość dla Białych dzieci”, oraz „88”, najczęściej oznaczającego nazistowskie pozdrowienie „Hail Hitler!”.

„Guardian” podpisał fotogarfię w następujący sposób: „Anakonda na tle vana z widocznym neonazistowskim symbolem 1488. Oddział [ang. brigade – dosł. brygada – Kresy.pl] ochotniczy [Ajdar – Kresy.pl] znany jest ze swoich skrajnie prawicowych powiązań”.

Zdjęcie to potwierdza relację Tomasza Maciejczuka, byłego wolontariusza Fundacji Otwarty Dialog, znanego z zaangażowania po stronie ukraińskiej. Maciejczuk bardzo starał się wkupić w łaski ukraińskich patriotów. Aby się uwiarygodnić, fotografował się nawet z weteranem UPA.

Maciejczuk niedawno poinformował o istnieniu w ramach batalionu „Ajdar” grupy Dirlewangerowców, którzy odwołują się do symboliki i ideologii nazistowskiej.

Twierdził przy tym, że o sprawie wiedziała m.in. dziennikarka Bianka Zalewska. Ta stanowczo wszystkiemu zaprzeczyła. Tym samym, nie pierwszy juz raz minęła się z prawdą.

Został za to publicznie i ostro skrytykowany – między innymi przez Pawła Bobołowicza, korespondenta Radia Wnet w Donbasie, czy Dawida Widlsteina.

Czytaj także: Krwawa łaźnia w piaskownicy niezależnych

Opublikowaną przez Maciejczuka fotografię, która potwierdzała jego słowa, określono jako fotomontaż. To ostatnie oskarżenie posunęło się do tego stopnia, że znany z fałszywych oskarżeń i pomówień profil „V kolumna rosyjska w Polsce” prowadzony przez proukraińskiego celebrytę Marcina Reya, potwierdzał dokonanie rzekomej manipulacji powołując się na watpliwą „specjalityczną ekspertyzę” wykonaną przy pomocy internetowego narzędzia do analizy fotografii.

Wbrew konfabulacjom Marcina Reyaportal Kresy.pl i członkowie jego redakcji nie mają żadnych organizacyjnych powiązań z jakąkolwiek partią polityczną.

Maciejczuk wspomniał również o samochodzie, na którym znajdowały się symbole SS.Nie dano temu wiary. Teraz brytyjski dziennik opublikował zdjęcia, które potwierdzają jego słowa.

theguardian.com / Kresy.pl

22 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. pha1
  pha1 :

  Najwyraźniej mamy tu epidemię fotomontaży! Nazistowskie pozdrowienia na spędach banderochołoty to zapewne spontaniczne, grupowe odganianie komarów zmanipulowane przez siły chcące pohańbić ukraiński etos narodowy.
  Najwyraźniej na Ukrainie kiepsko uczą biologii. Specjalistyczne testy wskazują z wysokim prawdopodobieństwem, że dziewczynce anakonda pomyliła się z padalcem. Wydaje się, że ten znacznie lepiej do niej pasuje.

  • zan
   zan :

   http://www.rp.pl/artykul/144823.html
   Sadystyczne gwałty na Polkach były znakiem rozpoznawczym dirlewangerowców podczas rzezi Woli. – Widziałem jednego z nich, jak gwałcił Polkę na stole. Pod koniec wyjął nóż, rozpłatał jej brzuch i klatkę piersiową aż do gardła – opowiada na nagranym dla Muzeum Powstania Warszawskiego świadectwie o swojej służbie w Warszawie Mathias Schenck.
   [ciekawe ile dziewczyn w ten sposób potraktowali „ziomale” Dawida Wildsteina. Przecież wiemy, że to nie festyn łysych w Berlinie, ale prawdziwa i okrutna wojna]

    • tutejszym
     tutejszym :

     Przygotowanie do walki z kobieta – uzbrojonym przeciwnikiem – wymaga moim zdaniem pewnego treningu psychicznego. Kobiety w boju są bardziej zdeterminowane i okrutne. Kobiety dają życie i dużo łatwiej od mężczyzn odbierają je. W walce należy je bezwzględnie eliminować. Skutecznie, zdecydowanie i za wszelką cenę. Dla tego należy zmienić zaszczepiony nam opiekuńczy stosunek do kobiet. W walce, interesach, pertraktacjach kobieta powinna być traktowana jako szczególnie niebezpieczny przeciwnik. Vide – kobiety w armii Izraela.

     • zan
      zan :

      Poza tym śmierć kobiety we własnych szeregach wywołuje u jej towarzyszy niekontrolowany napad agresji, tzn. emocję są większe niż ginie towarzysz płci męskiej. Nawiasem – po stronie separatystów też walczy trochę kobiet.

 2. czarekw
  czarekw :

  Skoro w Polsce organizują się grupy nazioli uważające się za patriotyczne, hołdujące symbolice faszystowskiej, to czemu na Ukrainie miało by to być niewyobrażalne… nawet gdyby nikt nigdy tego nie widział to można by założyć że tacy są i że wezmą udział w wojnie by mieć okazje postrzelać. Nie rozumiem tego świętego oburzenia, nawet jeśli pan Rey ma misję tropienia propagandy to nie powinna ona stać na przeszkodzie dociekaniu prawdy. Świat składa się z wielu kolorów

  • zan
   zan :

   Warto zwrócić uwagę, że to nie są pojedynczy kolesie z nazistowskim tatuażem, ale całe jednostki wojskowe z oficjalnym logo, np. Azow. Te jednostki są wyposażone między innymi w artylerię…. Porównując to do praktycznie nieistniejącego ruchu neonazistowskiego w Polsce pokazałeś właśnie jedno z dwojga 1) rażące zakłamanie 2) rażąca bezmyślność. Przy okazji naplułeś na ofiary Powstania Warszawskiego.

  • zan
   zan :

   W Polsce nie ma neonazistów, nie mają z resztą żadnych odwołań historycznych (w przeciwieństwie do Ukraińców). Są za to narodowcy, Niestety tzw. „narodowcy” w Polsce to w większości agentura NATO cynicznie wykorzystująca uczucia narodowe i narodową dekorację. np. NOP jawnie sympatyzuje z Prawym Sektorem, RN – nie ma żadnej debaty nt. niezależności Polski, tam już przyjęto, że UE/NATO wydaje rozkazy. Marian Kowalski powiedział wprost, że jak NATO postanowi wejść na Ukrainę, to OK – wtedy wejdziemy. Ten człowiek w ogóle nie dopuszcza myśli, że Polacy mogą mieć własny interes. PRAWDZIWI narodowcy potrafiliby definiować interes narodowy w stylu Dmowskiego. Dmowski był wybitnym analitykiem. Czy to można powiedzieć o takich typkach jak Bosak, Kowalski, Zawisza? Oni pociągną nierozgarniętych kibiców tam gdzie określą planiści NATO. Jakie są efekty widzimy min. na Ukrainie. Kraj się wali, a „nacjonaliści” rysują mapki wyobrażające. Pachołki rządu światowego udajace nacjonalistów. Coś niebywałego.

   • czarekw
    czarekw :

    W moim mieście widziałem ze 30 nazioli ze swastykami, nazwali siebie narodowcami właśnie ze środowiska Bosaka i dawnej ekipy wszechpolaków, nie mają nic z NATO wspólnego i popierają Putina…. Pieprzenie że ich nie ma to była by wygodna naiwność gdyby nie ta cała przystawka z NATO która dobitnie rysuje kit jaki wciskasz. Kowalski akurat słusznie zauważył że jeśli miała by być stworzona koalicja sprzeciwiająca się działaniom Rosji to głupotą było by postawić się po stronie Rosji. Rząd światowy? No kur..a … to już nie UFO-izraelito-USA-banderowcy?

    • zan
     zan :

     Bosak tańczył w TVN, a co chłopcze widziałeś to mnie guzik obchodzi, bo twoja wiarygodność jest, powiedzmy, taka sobie. O rządzie światowym mówił już 60 lat temu żydowski bankier James Warburg. tzw. „zachód” jest zrębem rządu światowego. np. decyzja odcięcia od SWIFT zapada na szczeblu władzy ponadnarodowej. Twoje kpiny nt. UFO są typowe dla ignorantów i ćwierćinteligentów wpychających się z kopytami w temat o którym mają zerowe pojęcie.

  • robin_robinski
   robin_robinski :

   Nasze lokalne debile, szkolone przez debili z z debilnej sbu czekają na wytyczne. Każdy z tych, którzy choć czasem przeglądają zachodnią prasę stwierdziłby już dawno, że „G…” to lewicowa gazeta, hhhahahahhhahhhaha Potwierdza to SKRAJNY DEBILIZM dyżurnych bandermanów, czekających na debilne instrukcje z debilnego CIA, hhhahahahhhahhhaha

 3. hej
  hej :

  Przypominam, że do tego sławetnego Ajdaru, należy również nie mniej „sławna” Vita Zaverukha. Proszę zobaczyć zresztą jej ostatni wpis http://vk.com/vita_zaveruha Cyt. „Сасай русня, сасай ВР. Ми – не відступимо. Ми відвоюємо тереторії, окуповані Росією, та Київ, окупований жидами.
  Смерть всім, хто проти нас. Ми оголошуємо Джихад.” Przerażające. Pozdrawiam.