Jelenia Góra: sprawa umowy o partnerstwie z neobanderowcami zdjęta z porządku obrad Rady Miejskiej

Punkty dotyczące zawarcia umowy o partnerstwie z Tarnopolem i Równem, dwoma miastami na Ukrainie rządzonymi przez neobanderowców, zostały zdjęte z porządku obrad Rady Miejskiej Jeleniej Góry. To efekt presji społecznej i medialnej. Według nieoficjalnych informacji, sprawa może jednak za jakiś czas powrócić.

Jak informowaliśmy wcześniej, Jelenia Góra szykowała umowę o partnerstwie z dwoma miastami na Ukrainie, Tarnopolem i Równem, rządzonymi przez neobanderowców. Radny Jeleniej Góry Mariusz Gierus, który nagłaśniał sprawę m.in. w mediach społecznościowych zaznaczał, że władze Tarnopola i Równego to skrajni nacjonaliści i wyznawcy ideologii banderyzmu. Jeleniogórski samorządowiec wezwał wszystkich jeleniogórzan do wyrażania sprzeciwu wobec planów władz Jeleniej Góry. Sprawę nagłaśniali też oburzeni przedstawiciele środowisk kresowych, a także pochodzący z Kresów mieszkańcy miasta.

Sesja, na której Rada Miejska Jeleniej Góry miała zająć się tą sprawą, odbyła się w środę rano. Na samym początku obrad poinformowano, że punkty dotyczące zawarcia umowy o partnerstwie z Tarnopolem i Równem, zostały zdjęte z porządku obrad.

Wniosek w tej sprawie złożył prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak, tłumacząc, że nie ma akceptacji środowisk kresowych dla zawarcia umów z dwoma miastami na Ukrainie. W głosowaniu wniosek prezydenta poparło 18 radnych, jedna osoba była przeciwko. Sprawa nie była szerzej dyskutowana. Wiadomo, że na dzisiejszej sesji pojawiło się także wielu mieszkańców.

Najwyraźniej sprawa nie została jednak ostatecznie rozwiązana, gdyż według nieoficjalnych informacji, inicjatywa ma w przyszłości powrócić, być może już za kilka miesięcy.

Wcześniej radny Gierus podkreślał, że władze Tarnopola i Równego to skrajni nacjonaliści i wyznawcy ideologii banderyzmu. „Jej wyznawcy i +bohaterowie+ czerpali wzorce bezpośrednio z faszyzmu, kolaborując z III Rzeszą Niemiecką, a w swoim bestialskim ludobójstwie przebili nawet największych zwyrodnialców nazistowskich i komunistycznych katowni”. Dla poparcia swoich słów przywołał kilka faktów tylko z ostatniego roku z Tarnopola świadczących o banderyzmie mera miasta. Według radnego Serhij Nadał szczyci się tym, że jego urodziny przypadają tego samego dnia, co urodziny Stepana Bandery. 1 stycznia br. mer Tarnopola wystosował specjalny list m.in. wyrażający radość z ustanowienia roku 2019 Rokiem Stepana Bandery w Tarnopolu. Mer Nadał wystosował także specjalny list z okazji 90 rocznicy powstania ludobójczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W marcu br. ukraiński samorządowiec wręczał „Puchar Szuchewycza” uczestnikom zawodów sportowych zorganizowanych na cześć Romana Szuchewycza – dowódcy ludobójczej tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Należy zaznaczyć, że od banderyzmu nie stronią także władze Równego, drugiego miasta, z którym Jelenia Góra chciała podpisać umowę o partnerstwie. Jak pisaliśmy, w 2018 roku rówieński ratusz ogłosił konkurs na pomnik Stepana Bandery. W mieście znajduje się także pomnik kata Wołynia – Dmytra Klaczkiwskiego. Natomiast Tarnopol jest jednym z najbardziej nacjonalistycznych miast na Ukrainie. Burmistrz Serhij Nadał jest działaczem neobanderowskiej partii „Swoboda”. W mieście znajduje się pomnik Stepana Bandery oraz ulica kolaboracyjnej, hitlerowskiej dywizji Waffen-SS „Galizien”.

CZYTAJ:

Flagi OUN-UPA powiewały nad ulicami Tarnopola [+foto]

W Tarnopolu tysiące ludzi maszerowało z okazji banderowskiego święta [+foto]

Tarnopol: Neobanderowcy ze „Swobody” chcą rozwiązać „problem” polskich pomników

Przypomnijmy, że nie była to pierwsza próba ustanowienia partnerskich stosunków Jeleniej Góry z Tarnopolem. W październiku 2017 roku po protestach środowisk kresowych, m.in. Mariusza Gierusa, władze Jeleniej Góry w ostatniej chwili wycofały się z planów zawarcia takiej umowy. Jednym z głównych inicjatorów zawarcia współpracy z Tarnopolem był jeden z miejskich radnych, prezes lokalnego Rotary Clubu i właściciel firmy transportowej prowadzącej linię autobusową na Ukrainę, m.in. do Tarnopola.

Kresy.pl / jelonka.com

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply