Poroszenko obiecał bezzwłocznie podpisać ustawę nadającą członkom UPA uprawnienia kombatanckie

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział, że podpisze ustawę o nadaniu członkom UPA statusu weteranów i uprawnień kombatanckich jak tylko trafi ona na jego biurko.

Ukraiński prezydent wypowiedział się na ten temat w sobotę, podczas swojego wystąpienia z okazji 150. rocznicy utworzenia Proswity we Lwowie. Powiedział, że na razie nie otrzymał ustawy nadającej status weteranów, a zarazem uprawienia kombatanckie osobom, które jako członkowie UPA „brały udział w walce o niepodległość Ukrainy”. Obiecał jednak, że podpisze ją natychmiast po jej otrzymaniu.

– Podpiszę tę ustawę, jak tylko dotrze ona do mnie z parlamentu, natychmiast – powiedział Petro Poroszenko.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według projektu ustawy, na dzień 23 maja br. żyło jeszcze 1201 osób, którzy należeli do Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, organizacji odpowiedzialnych za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zaznaczano, że do tej pory nie mieli oni statusu weteranów, ani też „odpowiedniego wsparcia ze strony państwa”, choć takowe posiadali weterani Armii Czerwonej i sowieckich służb.

Należy zaznaczyć, że nowa ustawa uwzględnia także osoby, które brały czynny udział w zbrodniach przeciwko ludzkości i masowych mordach. Wcześniejsza wersja ustawy wykluczała osoby, które dopuściły się zbrodni przeciwko ludzkości i pokojowi, czyli uczestników rzezi wołyńskiej czy holokaustu. Zapis ten został wykreślony i zastąpiony takim, który umożliwia uzyskanie uprawnień kombatanckich przez osoby należące do zbrojnych formacji nacjonalistycznych, w tym również tych skazanych za zabójstwa w czasach sowieckich i niezrehabilitowanych po 1991 roku. Odpowiednia poprawka została przedłożona przez Jurija Szuchewycza, deputowanego Partii Radykalnej Ołeha Laszki i syna głównodowodzącego UPA, Romana Szuchewycza, zbrodniarza odpowiedzialnego za mordy na Polakach.

Przeczytaj więcej: Ukraiński parlament przyznał członkom UPA uprawnienia kombatanckie

Czytaj także: Wjatrowycz proponuje ustanowienie orderu im. Bandery

112.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz