Poroszenko obiecał bezzwłocznie podpisać ustawę nadającą członkom UPA uprawnienia kombatanckie

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział, że podpisze ustawę o nadaniu członkom UPA statusu weteranów i uprawnień kombatanckich jak tylko trafi ona na jego biurko.

Ukraiński prezydent wypowiedział się na ten temat w sobotę, podczas swojego wystąpienia z okazji 150. rocznicy utworzenia Proswity we Lwowie. Powiedział, że na razie nie otrzymał ustawy nadającej status weteranów, a zarazem uprawienia kombatanckie osobom, które jako członkowie UPA „brały udział w walce o niepodległość Ukrainy”. Obiecał jednak, że podpisze ją natychmiast po jej otrzymaniu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

– Podpiszę tę ustawę, jak tylko dotrze ona do mnie z parlamentu, natychmiast – powiedział Petro Poroszenko.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według projektu ustawy, na dzień 23 maja br. żyło jeszcze 1201 osób, którzy należeli do Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, organizacji odpowiedzialnych za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zaznaczano, że do tej pory nie mieli oni statusu weteranów, ani też „odpowiedniego wsparcia ze strony państwa”, choć takowe posiadali weterani Armii Czerwonej i sowieckich służb.

Należy zaznaczyć, że nowa ustawa uwzględnia także osoby, które brały czynny udział w zbrodniach przeciwko ludzkości i masowych mordach. Wcześniejsza wersja ustawy wykluczała osoby, które dopuściły się zbrodni przeciwko ludzkości i pokojowi, czyli uczestników rzezi wołyńskiej czy holokaustu. Zapis ten został wykreślony i zastąpiony takim, który umożliwia uzyskanie uprawnień kombatanckich przez osoby należące do zbrojnych formacji nacjonalistycznych, w tym również tych skazanych za zabójstwa w czasach sowieckich i niezrehabilitowanych po 1991 roku. Odpowiednia poprawka została przedłożona przez Jurija Szuchewycza, deputowanego Partii Radykalnej Ołeha Laszki i syna głównodowodzącego UPA, Romana Szuchewycza, zbrodniarza odpowiedzialnego za mordy na Polakach.

Przeczytaj więcej: Ukraiński parlament przyznał członkom UPA uprawnienia kombatanckie

Czytaj także: Wjatrowycz proponuje ustanowienie orderu im. Bandery

112.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz