W ubiegłym tygodniu deputowani rady miasta we Lwowie przyjęli uchwałę, w której rekomendowali wywieszanie w mieście „patriotycznych” symboli, w tym wywodzących się z symboliki OUN-UPA czerwono-czarnych flag, podczas świąt państwowych a także przy innych wyznaczonych okazjach.

Uchwała wymienia 29 dni, w których prezentowanie wymienionej symboliki jest „rekomendowane”. Są wśród nich dni urodzin Stepana Bandery i pierwszego przywódcy OUN Jewhena Konowalca, czy rocznica śmierci dowódcy UPA Romana Szuchewycza, a także 14. października – tzw. Dzień Obrońcy Ojczyzny i rocznica powstania UPA. Uchwała stanowi jednak, że tej symboliki nie można umieszczać w miejscach stałego wywieszania flagi państwowej.

Dzisiaj po raz pierwszy, zgodnie z uchwałą, wywieszono na lwowskim rynku flagę UPA w związku z obchodzonym dniem pamięci bohaterów Niebiańskiej Sotni.  Podobny projekt dotyczący flag czeka na rozpatrzenie przez radnych z Kijowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Radni Lwowa „rekomendowali” wywieszanie flag UPA. Neobanderowcy: to kapitulacja przed Polakami [AKTUALIZACJA]

Kresy.pl / Twitter / RMF24

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz