W ubiegłym tygodniu deputowani rady miasta we Lwowie przyjęli uchwałę, w której rekomendowali wywieszanie w mieście „patriotycznych” symboli, w tym wywodzących się z symboliki OUN-UPA czerwono-czarnych flag, podczas świąt państwowych a także przy innych wyznaczonych okazjach.

Uchwała wymienia 29 dni, w których prezentowanie wymienionej symboliki jest „rekomendowane”. Są wśród nich dni urodzin Stepana Bandery i pierwszego przywódcy OUN Jewhena Konowalca, czy rocznica śmierci dowódcy UPA Romana Szuchewycza, a także 14. października – tzw. Dzień Obrońcy Ojczyzny i rocznica powstania UPA. Uchwała stanowi jednak, że tej symboliki nie można umieszczać w miejscach stałego wywieszania flagi państwowej.

Dzisiaj po raz pierwszy, zgodnie z uchwałą, wywieszono na lwowskim rynku flagę UPA w związku z obchodzonym dniem pamięci bohaterów Niebiańskiej Sotni.  Podobny projekt dotyczący flag czeka na rozpatrzenie przez radnych z Kijowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Radni Lwowa „rekomendowali” wywieszanie flag UPA. Neobanderowcy: to kapitulacja przed Polakami [AKTUALIZACJA]

Kresy.pl / Twitter / RMF24

Czytaj kolejny artykuł
12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz