We Lwowie prezentowano mundury i uzbrojenie Waffen-SS Galizien [+FOTO]

Wystawa ma związek z obchodami 75 rocznicy utworzenia dywizji Waffen-SS Galizien, ukraińskiej ochotniczej formacji kolaboracyjnej. Organizatorem obchodów, przygotowywanych z udziałem lokalnych władz, jest Korpus Narodowy.

Ekspozycję otwarto w centrum Lwowa, przy pomniku ukraińskiego polityka Wiaczesława Czornowiła. Zaprezentowano na niej zarówno broń, jak i umundurowanie Waffen-SS Galizien. To jednostka zbrodniczej niemieckiej formacji Waffen-SS, złożona z ukraińskich kolaborantów; powołana przez Niemców dla uzupełnienia braków kadrowych. „Wsławiła” się licznymi zbrodniami na Polakach.

Portal „GalInfo” zamieścił fotorelację z wystawy. Widać na nim m.in. ludzi w mundurach Waffen-SS Galizien. Osoby w takich strojach regularnie biorą udział w różnych wydarzeniach upamiętniających tę kolaboracyjną formację.

Przeczytaj: Ukraińcy uczcili pamięć SS Galizien: w mundurach Waffen-SS i pod flagami OUN-UPA [+VIDEO / +FOTO]

W akcji uczestniczyli też członkowie batalionu „Ajdar”, którego flaga powiewała nad miejscem plenerowej ekspozycji. Formacja ta cieszy się sympatią w środowiskach proukraińskich, m.in. wśród dziennikarzy związanych z „Gazetą Polską”, a także niektórych polityków PiS (m.in. posłanka Małgorzata Gosiewska).

Czytaj również: The Guardian potwierdza: Dirlewangerowcy w szeregach ukraińskich ochotników [+FOTO]

Dalsza część artykułu pod zdjęciami.

Więcej zdjęć TUTAJ

Ukraińskie media podkreślają, że dywizja „Hałyczyna”, kolaborująca z III Rzeszą, jest też znana jako 1 Ukraińska Dywizja Ukraińskiej Armii Narodowej (UNA). W ramach UNA, utworzonej w marcu 1945 roku, zebrano żołnierzy ukraińskich walczących po stronie Niemców. W tym z rozbitej wcześniej w bitwie pod Brodami dywizji Waffen-SS Galizien, wraz z wcielonym w jej skład Ukraińskim Legionem Samoobrony, którego członkowie dokonywali zbrodni na Polakach. Jednym z jej dowódców był ukrywający się w USA Mychajło Karkoć, o którego ekstradycję stara się strona polska.

Wystawa ma związek z 75 rocznicą utworzenia Dywizji Waffen-SS Galizien („Hałyczyna”), która będzie świętowana 28 kwietnia. W dniu 11 kwietnia we Lwowie odbyło się spotkanie dotyczące organizacji tegorocznych obchodów. Jak poinformowały służby prasowe Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, w spotkaniu z przedstawicielami organizacji społecznych uczestniczył szef Administracji, Ołeh Syniutka.

Obchody rozpocznie panachyda w Soborze Archikatedralnym Św. Jura. Następnie, na Cmentarzu Łyczakowskim zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze w hołdzie SS-Galizien, po czym nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu Ukrainy. Z okazji rocznicy ulicami Lwowa przejdzie też „Marsz Wyszywanek”, który wyruszy spod pomnika Stepana Bandery pod pomnik Tarasa Szewczenki. Całość zakończy się okolicznościowym koncertem zespołu „Komu Wnyz”.

Organizatorem tegorocznego „marszu wyszywanek”, zwanym także „Marszem Wielkości Ducha” jest Korpus Narodowy – ukraińska skrajnie nacjonalistyczna partia związana z pułkiem „Azow”. Uważają, że dziesiątki tysięcy Ukraińców „pragnęło wstąpić do oddziału, aby bronić swojej Ojczyzny przed stalinowską hordą”. Rozbicie dywizji w bitwie pod Brodami w 1944 roku nazywają „nierównym bojem z moskiewsko-bolszewickimi najeźdźcami”, dzięki któremu polegli ukraińscy esesmani „weszli do historii jako ofiarni ukraińscy rycerze honoru”. Jak zapewniają, „ich czyn” na zawsze pozostanie w ich sercach.

Przypomnijmy, że w marcu br. to samo środowisko związane z pułkiem „Azow” zorganizowało we Lwowie marsz pod hasłem „Lwów nie dla polskich panów”. Jego uczestnicy skandowali m. in. „Pamiętajcie obcy tu rządzą Ukraińcy”, „Kim jesteśmy? Ukraińcami! Czego chcemy? Siły!”, „Nasz ziemia – nasi bohaterowie”. Wbrew oczekiwaniom polskiego MSZ, ukraińskie władze nie odcięły się od haseł wznoszonych na tym marszu.

Galinfo.com.ua / Kresy.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • MacGregor
   MacGregor :

   @UczSieHistorii PiS przestał już chyba nawet nas oszukiwać, bo widzi, że już dłużej się nie da, po prostu na chama realizuje jakieś swoje plany; jak ostatnio w Emisji TV powiedziała pani dr Lucyna Kulińska: interesy PiSu niestety nie są tożsame z interesami Polski

 1. uvara
  uvara :

  I to wszystko w kraju prowadzonym za rączke przez politycznie poprawną UE i USA… i nikt nie ma z tym problemu, że faszystowska ideologia jest gloryfikowana na poziomie państwowym.

 2. milon
  milon :

  No proszę kogo czczą nasi sąsiedzi sami pokazują kim są niech jeszcze pojadą na te obchody nasi politycy i złożą kwiaty pod pomnikami bohaterów naszych sąsiadów. Jak będzie dale szło w tą stronę u naszych sąsiadów to nie wróżę im najlepiej bo nie sądzę że zawitają do europy najpewniej w oczach europejczyków skończą jako faszystowskie dzikusy z azjatyckich stepów. Jak dla mnie sami sobie robią krzywdę bo na takiej ideologii daleko nie zajadą.

  • uvara
   uvara :

   @milon mam nadzieje, że tak będzie, ale póki w oczach przywódców UE są “pożytecznymi idiotami”, których zadaniem jest szturchanie rosyjskiego niedźwiedzia kijem w tyłek, dopóty wszystko jest cacy. Tylko, że cierpliwość zwierza też się kiedyś kończy.

 3. jwu
  jwu :

  Wsławiła się z zbrodniami na wielu Polakach,to fakt ,i Polak wielu z tych zbrodniarzy uratował.A wracając do tematu ,ciekawy jestem kiedy wzór tego umundurowania ,stanie się oficjalnym wzorem munduru wojsk obecnej Ukrainy?

  • Gaetano
   Gaetano :

   @jwu I za to ten, którego nieślubna córunia zasiada w najwyższych władzach i ośmiela się klepać uchwały i ustawy, powinien był stanąć przed sądem wojskowym i dostać najwyższy wymiar kary. A co do mundurów, to potencjalnie, jeśli tylko okoliczności byłyby ku temu sprzyjające, ta trzoda z pewnością by je wykorzystała.

 4. Roman1
  Roman1 :

  PiS nie zwalcza faszyzmu na Ukrainie, ale PO, jeszcze gorzej, popiera go. Tzw. “polskie media” zachowują daleko idący umiar w informowaniu o wyczynach banderowców i ukraińskich hitlerowców. To nic innego, jak nowa odmiana cenzury.