Dawny klasztor bernardynów we Lwowie popada w ruinę

Na posiedzeniu stałej komisji praworządności, działalności deputackiej i wolności słowa Rady Miasta Lwowa rozpatrywano zawiadomienie dyrektora państwowego archiwum, które mieści się w zabytkowym dawnym klasztorze bernardynów we Lwowie. – napisano we wtorek na stronie internetowej deputowanych Rady Miasta Lwowa. Wynika z niego, że zabytek, który jest jedną z wizytówek miasta, popada w ruinę.

Diana Pelc, dyrektor Centralnego Państwowego Historycznego Archiwum Ukrainy, które mieści się w pomieszczeniach klasztoru, powiadomiła lwowskich radnych, że od kiedy zaczęła pracę, pomieszczenia archiwum nie przeszły kapitalnego remontu. Pelc podkreśliła, że klasztor jest zabytkiem o znaczeniu narodowym a w archiwum znajdują się najcenniejsze dokumenty na Ukrainie. Właścicielem obiektu jest miasto Lwów.

„Klasztor popada w ruinę” – cytuje jej słowa portal deputowanych Rady Miasta Lwowa. – „Podczas mojego kierownictwa (od 1994 roku) ani razu nie otrzymaliśmy pieniędzy z budżetu na remonty. Od pewnego czasu, gdy zaczęliśmy zarabiać, zawsze robimy częściowe remonty, o których dobrze wie organ finansujący – zarząd ochrony środowiska historycznego Rady Miasta Lwowa. Obecnie okropne rzeczy dzieją się na ścianie od ulicy Wałowej, z którymi archiwum same nie da sobie rady. Tam jest zawilgocenie nie tylko ścian, ale także sufitu” – mówiła Pelc.

W trakcie posiedzenia komisji przy udziale urzędników lwowskiego ratusza, m.in. Liliji Onyszczenko i Inny Swystun omówiono jak rozwiązać problem przedstawiony przez szefową archiwum. Postanowiono utworzyć komisję, która dokona oględzin ściany budynku od ulicy Wałowej. W skład komisji wejdą urzędnicy administracji rejonu halickiego i zarządu ochrony środowiska historycznego Rady Miasta Lwowa. Deputowani rekomendują także władzom miasta rozważenie przeznaczenia funduszy na przygotowanie dokumentacji remontowej dachu nad pomieszczeniami archiwum.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Święty patron Lwowa – Jan z Dukli

Kresy.pl / lvivrada.gov.ua

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz