Jedno państwo blokuje podpisanie umów między Unią Europejską a Białorusią

Minister spraw zagranicznych Białorusi twierdzi, że jedno z państw członkowskich Unii Europejskiej blokuje podpisanie kilku umów między Mińskiem i Brukselą.

Szef białoruskiej dyplomacji Władimir Makiej zadeklarował w imieniu swojego państwa wolę przyspieszenia podpisania umów między nim a Unią Europejską. „Widzimy możliwość szybkiego zakończenia prac nad tymi dokumentami, ale nasi partnerzy także powinni się ruszyć w tej sprawie i wyrazić gotowość do podpisania” – Makieja cytowała we wtorek agencja informacyjna Belta – „Te dokumenty, z naszego punktu widzenia, można by podpisać choćby i jutro. Ale, niestety, tak się składa, że to z powodu stanowiska jednego kraju, stało się zakładnikiem polityki tego kraju. Dlatego, że jeden kraj przenosi jakieś problematyczne niuanse w stosunkach dwustronnych na całą politykę Unii Europejskiej”.

Mówiąc o szeregu „kluczowych dokumentów” Makiej wspomniał o „Wspólnych priorytetach partnerstwa” między jego krajem i UE, jednocześnie przyznając, że to strona białoruska kwestionuje ich brzmienie – „Tam zawarte są niedopuszczalne dla nas na danym etapie postulaty. Ale nawet nie otrzymaliśmy oficjalnej odpowiedzi od Unii Europejskiej na nasze propozycje” – powiedział szef białoruskiej dyplomacji.

Makiej wyraził natomiast gotowość do natychmiastowego podpisania porozumienia o uproszczeniu procedur wizowych jednak państwa UE powiązały to porozumienie z umową o readmisji, zobowiązującą Białoruś do odbierania nielegalnych imigrantów, którzy przedostali się do Unii Europejskiej z jej terytorium. Makiej ogłosił jednak, że trwa praca nad „konkretnym dokumentem”, który pozwoliłby Białorusi otrzymywać „zewnętrzne finansowanie” na organizowanie przewozu nielegalnych imigrantów przyjętych w ramach readmisji.

Szef białoruskiej dyplomacji nie wymienił nazwy państwa, które blokuje podpisanie porozumień między Białorusią a Unią Europejską. Można jednak przypuszczać, że państwem blokującym jest Litwa. Litwini stanowczo sprzeciwiają się budowie pierwszej białoruskiej elektrowni atomowej, która jest budowana w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim, zaledwie 27 kilometrów od litewskiej granicy.

belta.by/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz