Ukraińska radna ze Swobody o chwaleniu Hitlera: Włamano mi się na profil na Facebooku

Marjana Batiuk, deputowana Rady Miasta Lwowa z ramienia neobanderowskiej Swobody oświadczyła w serwisie Facebook, że nie udostępniała żadnych pochwał na temat Adolfa Hitlera.

Batiuk, radna, nauczycielka historii i wicedyrektorka szkoły napisała: Jestem zszokowany tym, co się teraz wydarzyło. Nic nie pisałem i nie udostępniałem. Oczywiście, na mój profil się włamano. Wiem, kto i jak mordował mój naród. Jestem nacjonalistką. Jako historyk wiem, że reżimy nazistowskie i komunistyczne to dwa piekła, pomiędzy którymi walczyli Ukraińcy. Hitler był przestępcą! To jest moje stanowisko!

Na takie stanowisko zareagowali internauci, który stwierdzili, m. in. że jeżeli to prawda, to na profil włamano się już kilka lat temu. Jako przykład wskazują screeny innych wpisów, w których radna Swobody pozytywnie wyrażała się o Trzeciej Rzeszy lub wyciągała rękę w nazistowskim pozdrowieniu:

Jak informowaliśmy wczoraj, Marjana Batiuk, deputowana Rady Miasta Lwowa z ramienia neobanderowskiej Swobody, opublikowała w piątek rano wpis na Facebooku, z okazji rocznicy urodzin wodza III Rzeszy, Adolfa Hitlera. Określiła go mianem „wielkiego człowieka” i zamieściła jego zdjęcie, opublikowane przez 27-letnią działaczkę Swobody z Krzywego Rogu, Iwankę Biłę-Kondratiewą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Wielki człowiek, jakby nie patrzeć… – napisała Batiuk, dołączając symbol serca, a także dwa cytaty Hitlera z jego książki „Mein Kampf”. Po około godzinie radna Swobody usunęła swój wpis.

Ukraiński portal Zaxid.net przypomina też relacje, które świadczą o tym, że początkowo Batiuk przyznała się do zamieszczenia wpisu. W rozmowie ze stacja TSN szefowa departamentu oświaty lwowskiej rady miejskiej, Zorjana Dowhanik powiedziała, że radna Swobody początkowo potwierdziła, że to ona opublikowała wpis. Dowhanik jak tylko zobaczyła post Batiuk na Facebooku, zatelefonowała do jej szefa. Ten w rozmowie powiedział, że już z nią o tym rozmawiał, a ona powiedziała, że jej przykro i już skasowała wpis. – Faktycznie, oni to potwierdzili – powiedziała Dowhanik. Również dyrektor szkoły, w której Batiuk pracuje jako nauczycielka historii i wicedyrektorka potwierdzał to, o czym wcześniej mówiła kierowniczka departamentu oświaty.

Kresy.pl / facebook.com / zaxid.net

Czytaj kolejny artykuł
7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Accipiter
      Accipiter :

      Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.