W niedzielę wieczorem amerykański niszczyciel rakietowy USS „Ross” wypłynął przez cieśniny Dardanele i Bosforu na wody Morza Czarnego. To kolejna wizyta okrętu w tym regionie.

W 2015 r. „Ross” wraz z fregatą „Hetman Sahajdaczny” przeprowadził dwudniowe ćwiczenia na wodach międzynarodowych Morza Czarnego. Doszło wówczas do incydentu medialnego – według Rosjan dwa bombowce Su-24 „przepędziły” okręt, który ich zdaniem podpłynął zbyt blisko Krymu. Amerykanie twierdzili natomiast, że samoloty nie zrobiły na nich żadnego wrażenia i opublikowali zdjęcia z manewrów.

Rok później „Ross” wraz z okrętem desantowym LSD41 Whitby Island wziął udział w międzynarodowych manewrach Sea Breeze, podczas których na kilka dni zawitał do Odessy. Natomiast w kwietniu 2019 r. niszczyciel zapłynął do rumuńskich portów w Konstancy i Warnie.

USS „Ross” wraz z bliźniaczym USS „Porter” przeprowadziły atak rakietowy pociskami „tomahawk” na Syrię w kwietniu 2017 r. Łącznie wystrzelono wówczas 59 pocisków tego typu, które raziły cele w bazie lotniczej Szajrat koło Homs.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Ross” jest niszczycielem rakietowym typu Arleigh Burke. Oryginalnie okręty te projektowane były do zwalczania radzieckich samolotów, pocisków manewrujących oraz okrętów podwodnych. W efekcie powstała konstrukcja której przeznaczeniem jest prowadzenie operacji obrony przestrzeni powietrznej, zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych oraz operacji uderzeniowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / dumskaya.net

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz