Senat USA wezwał Trumpa do przeprowadzenia operacji przeciw Rosji na Morzu Czarnym

Senatorowie USA przyjęli rezolucję, w której wezwali prezydenta Trumpa do przeprowadzenia „zdecydowanej operacji” mającej przywrócić swobodę żeglugi na Morzu Czarnym, Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej. W rezolucji sprzeciwiono się również budowie gazociągu Nord Stream 2. – podała w czwartek rosyjska sekcja BBC.

Rezolucję przygotowali szef senackiej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego, republikanin Ron Johnson oraz szef komisji ds. sił zbrojnych, demokrata Jim Inhofe. Według BBC podpisało ją 39 senatorów. Przyjęty akt nie ma mocy wiążącej.

W rezolucji wezwano prezydenta USA, by wraz z sojusznikami przeprowadził „zdecydowaną operację” mającą na celu przywrócenie swobodnej i bezpiecznej żeglugi na Morzu Czarnym, Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej, która, jak napisano, jest zagrożona w wyniku działań Rosji. Operacja ma pokazać amerykańskie wsparcie dla międzynarodowo uznanych granic i „odeprzeć nadmierne rosyjskie roszczenia [terytorialne]”. Według senatorów NATO powinno zwiększyć obecność swojej marynarki na Morzu Czarnym. Prezydenta USA wezwano także do „zwiększenia zdolności ukraińskiej armii”, w tym ukraińskiej marynarki wojennej.

Senatorowie USA przypomnieli, że prezydent USA jest zobowiązany do nakładania sankcji na Rosję i mają one obowiązywać tak długo, aż Rosja „nie zmieni swojego zachowania”. Wezwali sojuszników i partnerów w Europie do wprowadzenia zakazu zawijania do swoich portów rosyjskim statkom w celu odnawiania zapasów i tankowania paliwa. Przypomniano także, że Izba Reprezentantów wezwała 11. grudnia do zaniechania budowy rurociągu Nord Stream 2.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w niedzielę 25. listopada doszło do zbrojnej eskalacji w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego. W czasie próby przepłynięcia cieśniny przez zespół ukraińskich okrętów doszło do próby sił z okrętami rosyjskich służb granicznych. Jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do ostrzelania ukraińskiego okrętu, po czym trzy ukraińskie okręty Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu zostały zajęte przez RosjanRosjanie zatrzymali też wszystkich ukraińskich marynarzy, którzy zostali formalnie oskarżeni o nielegalne wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Władze w Kijowie obarczyły odpowiedzialnością Moskwę twierdząc, że ukraińskie okręty zostały zaatakowane na wodach międzynarodowych. Po incydencie ukraińskie władze wprowadziły na 30 dni stan wojenny we wschodniej i południowej części kraju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Turczynow: szykujemy rejs ukraińskich okrętów przez Cieśninę Kerczeńską, nie można z tym zwlekać

Kresy.pl / bbc.com

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Willgraf
  Willgraf :

  żydom w USA poszczają nerwy chcą wojny i to szybko….tak sobie wyliczyli te miernoty Kabalistyczne , że musi być już teraz bo jak nie to szlag ich trafi – odpowiadam trafi was tak jak to opisane w waszych księgach to nieuniknione i ostateczne – już niedługo dolar będzie tańszy od kopiejki nie od rubla za 1 rubla trzeba będzie 100 dolarów płacić – a USA w końcu się podzielą – ludzie tam maja dość wschodniego wybrzeża i lobby żydowskiego

  • jwu
   jwu :

   @zefir Tu nie chodzi o ukryty antysemityzm ,tylko parcie do upragnionego celu (podejrzewam ,że wiesz o jaki cel chodzi?).Wkrótce (być może?) dowiemy się ,że w Babim Jarze ludobójstwa dokonali Niemcy ,przy znaczącej pomocy „polskich sojuszników” .By w ten sposób wykluczyć z rzezi banderowskich kolaborantów Hitlera.

  • lp
   lp :

   @jwu Mogą Rosjanom naskoczyć na (). Nawet bandyci z Wall SStreet nie zaryzykują otwartej wojny z państwem naszpikowanym bronią jądrową i nie tylko. Im chodzi o to by gonić króliczka a nie złapać go, bo komuż by sprzedawali broń po III wś?