6 żądań Rosji wobec Ukrainy. Ujawniono listę

Ukraińskie media publikują listę sześciu żądań, jakie Rosja miała przedstawić Ukrainie jako warunek zakończenia wojny. Dotyczą one m.in. wyrzeczenia się członkostwa Ukrainy w NATO, uznania aneksji Krymu oraz zakazu działalności ukraińskich „ultranacjonalistów” czy „gloryfikowania nazistów”. Większość żądań miałaby znaleźć się w ukraińskiej konstytucji.

W czwartek wieczorem ukraiński serwis zn.ua opublikował listę sześciu żądań Rosji wobec strony ukraińskiej, którą miał pozyskać od „wiarygodnych źródeł dyplomatycznych”.

Pierwszy warunek dotyczy pozablokowego statusu Ukrainy, która miałaby oficjalnie wyrzec się chęci członkostwa w NATO i ogłosić status państwa neutralnego. Jednym z gwarantów jej bezpieczeństwa miałaby być Rosja.

Przeczytaj: Czytaj także: Zełenski krytykuje NATO. „Nie wiem, kogo wy możecie chronić”

Po drugie, Moskwa żąda, by język rosyjski uzyskał na Ukrainie status drugiego języka urzędowego. Skasowane miałyby zostać wszelkie ustawy i przepisy prawne, ograniczające możliwość używania języka rosyjskiego, wprowadzone w ostatnich latach.

Trzeci punkt dotyczy uznania Krymu za część Rosji, a czwarty uznania separatystycznych republik w Donbasie za niepodległe państwa, w granicach administracyjnych obwodów ługańskiego i kijowskiego sprzed konfliktu w Donbasie.

Piąty warunek dotyczy „denazyfikacji”, przy czym w tym przypadku termin ten został sprecyzowany. Według ZN.ua, Rosja żąda wprowadzenia na Ukrainie oficjalnego „zakazu działalności ultranacjonalistycznych, nazistowskich i neonazistowskich partii i organizacji obywatelskich”, a także „skasowania obowiązujących ustaw gloryfikujących nazistów i neonazistów”.

Zobacz: Marsz ku czci Waffen-SS Galizien po raz pierwszy w Kijowie [+VIDEO/+FOTO]

Czytaj także: Przedstawiciele ukraińskich władz państwowych ponownie uczcili SS Galizien [+VIDEO]

Ostatni, szósty warunek to „demilitaryzacja Ukrainy”. Jak sprecyzowano, oznacza to, iż Ukraina miałaby całkowicie odrzucić możliwość posiadania broni ofensywnej. Zaznaczono jednak, że pod to pojęcie można by podciągnąć obojętnie jakie uzbrojenie, w zasadzie wedle uznania strony rosyjskiej.

Jak zaznaczono, Rosja oczekuje, że pierwszych pięć punktów miałoby zostać zawartych w ukraińskiej konstytucji.

Jak pisaliśmy wcześniej, główna siła polityczna na Ukrainie, proprezydencka partia Sługa Narodu oficjalnie uznała, że w perspektywie najbliższych 15 lat NATO nie będzie gotowe przyjąć Ukrainy, więc jej gwarantami bezpieczeństwa powinny zostać USA, Turcja i państwa sąsiednie. Również część ukraińskich politologów przyznaje, że nie ma opcji wejścia do NATO, więc Ukraina potrzebuje odrębnych gwarancji.

Jak pisaliśmy we wtorek, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu amerykańskiej telewizji ABC News. Wezwał Władimira Putina do rozmów. Ukraiński prezydent podkreślił: „Jesteśmy gotowi do rozmów, ale nie do kapitulacji”. Stwierdził, że może dyskutować z Rosją o „przyszłości Krymu i Donbasu”.

Czytaj także: Kułeba po spotkaniu z Ławrowem: Ukraina się nie poddała, nie poddaje i nie podda

zn.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply