Rafał Ziemkiewicz i Stanisław Janecki poświęcili sprawom polityki historycznej Ukrainy i „wojnie pamięci” między Ukrainą i Polską całą drugą część czwartkowego programu „W tyle wizji”.

Troszkę gorzka to satysfakcja, jeśli o czymś się mówi od dłuższego czasu i wreszcie do Pana ministra Waszczykowskiego dotarło, że nasza polityka, i jego także, wobec Ukrainy jest delikatnie mówiąc przeciwskuteczna i niemądra. Staraliśmy się zwrócić na ten problem uwagę od dość dawna, że nasze stosunki wyglądają tak, że my im serce, a oni nam kopa. – mówił Ziemkiewicz, nawiązując do wypowiedzi szefa MSZ o możliwym zakazie wjazdu do Polski dla ukraińskich urzędników prezentujących skrajnie antypolskie postawy.

Jako przykład przeciwskutecznej polityki prowadzący podali ustępstwa Polski poczynione pod naciskiem ukraińskich polityków, w sprawie motywu Cmentarza Łyczakowskiego w nowych polskich paszportach.

a z drugiej strony Wjatrowycz [szef ukraińskiego IPN – red.] porównuje AK do OUN- UPA – mówił Stanisław Janecki, a Rafał Ziemkiewicz przypomniał o porównywaniu przez Wiktora Juszczenkę Stepana Bandery do Józefa Piłsudskiego.

Piłsudski jak wiemy, ludobójstwa ma masową skalę się dopuszczał i projektował je latami, jak etnicznie oczyścić tereny z niepolskiej ludności. Polacy nauczyli cały świat, że można na nas pluć i kopać nas w tyłek bez żadnych absolutnie konsekwencji, my się nigdy nie obrażamy.– stwierdził Ziemkiewicz.

Prowadzący przypomnieli, że OUN-UPA dokonywała zbrodni nie tylko na Polakach, ale także na Żydach, Ormianach, Czechach a także na wielu Ukraińcach. Przypomniano, że OUN pod rządami Bandery dokonała tzw. pogromu lwowskiego w 1941 roku. Rafał Ziemkiewicz nazwał nacjonalizm OUN jednym z „najstraszliwszych bandyckich nacjonalizmów”. Wcześniej, w pierwszej części programu, Stanisław Janecki nazwał Banderę „zwykłym bandytą”.

Janecki przybliżył telewidzom historię pobytu Bandery w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen: „Bandera miał mieszkanie, gdzie mógł przyjmować gości, z obrazami, dywanami, gdzie przynoszono mu jedzenie ze stołówki SS, jak był w Berlinie na rozmowach o sprawach ukraińskich, to gościli go jak głowę państwa, więc to nie był zwykły więzień tylko kolaborant.”

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W trakcie programu przypomniano także sprawę zablokowania przez ukraiński IPN polskich prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Ukrainie oraz zakaz wjazdu na Ukrainę dla prof. Czesława Partacza. Odnotowano również fakt, że lwy na Cmentarzu Obrońców Lwowa stoją zamknięte w pilśniowych pudłach.

Od lat otrzymywałem sygnały od historyków, że z ukraińskich archiwów znikają dokumenty, tam jest wielkie czyszczenie dokumentów, usuwanie śladów, pisanie historii na nowo – mówił Ziemkiewicz. – Trzeba było długiej pracy z naszej strony, żeby ich rozbezczelnić, żeby ich rozpuścić.

Publicysta przypomniał słowa Kazimierza Górskiego „tak się gra, jak przeciwnik pozwala”.

To dotyczy nie tylko piłki nożnej ale przede wszystkim polityki. My tak pozwalaliśmy, my pokazywaliśmy się jako strona bezsilna, z którą się liczyć nie trzeba, nawet Ukraina, cóż dopiero mówić o silniejszych państwach. – mówił Ziemkiewicz.

To takie memento przed planowaną na grudzień wizytą prezydenta Dudy na Ukrainie – dodał Janecki.

Kresy.pl / TVP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  Ziemkiewiczu i Janecki,powiem wam tak:Jeśli PAD złoży wizytę na Ukrainie,to uwiarygodni cały banderland,przy czym bestialskie zbrodnie OUN-UPA na cywilnych Polakach,w tym dzieciach i niemowlakach zaakceptuje.W opcji współczesności taka wizyta będzie oznaką pisdzielczej wobec banderowców bezsilności,poddańczej uległości,przyzwolenia na polskie wobec banderowców skundlenie.na zdradę i zniewolenie.Zapewniam,mimo potwierdzenia intencji,taki numer z Polakami PAD-owi się nie uda.

 2. Avatar
  jaro7 :

  Panowie dziennikarze ja zwykły obywatel patriota nie żaden polityk czy dziennikarz od lat gdzie tylko mogę informuję o zagrożeniu upainą ,o rozwoju bandero-faszyzmu,o braku jakiejkolwiek symetrii w stosunkach między naszymi krajami,o blokowaniu uchwały o zakazie propagowania banderyzmu itd itp .Jak widać zwykły obywatel dostrzegał to czego wy dziennikarze i polityce nie dostrzegaliście lub nie chcieliście dostrzec.

 3. Avatar
  Gaetano :

  Dlaczegóż to maliniak nie miałby odwiedzić swego wielkiego przyjaciela, „strażnika Europy”, knura prosieńkę? Toż to jego najlepszy kompan.
  Choćby i wołami go ciągnęli by nie jechał, ten żałosny neobanderowski tchórz i tak pojedzie w gości do banderlandu, oddać pokłon knurowi. Co tam; przejść się ulicą b., jeśli protokół wymaga.