Skompromitowany ukraiński urzędnik, były szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz, obejmie mandat deputowanego Rady Najwyższej, ukraińskiego parlamentu – donoszą media na Ukrainie. Stanie się tak, ponieważ z mandatu zrezygnowały dwie osoby, które wyprzedzały Wjatrowycza na liście wyborczej.

W lipcowych wyborach do Rady Najwyższej Wjatrowycz startował z 25 miejsca listy Europejskiej Solidarności – partii byłego prezydenta Petra Poroszenki. Lista zdobyła jednak tylko 23 mandaty i Wjatrowycz nie dostał się do parlamentu. Już wówczas spekulowano, że mimo przegranej były szef UIPN może zasiąść w parlamencie dzięki rezygnacji dwóch osób, które wyprzedzały go w kolejności do objęcia mandatu.

Z dzisiejszych doniesień ukraińskich mediów wynika, że tak się stanie – z mandatu deputowanej zrezygnowała Iryna Łucenko, żona byłego prokuratora generalnego Jurija Łucenki. Polityk uzasadniła swoje odejście stanem zdrowia. Rada Najwyższa zaakceptowała jej decyzję większością 275 głosów. Następna w kolejności do objęcia mandatu była Natalija Bojko. Według ukraińskich mediów, m.in agencji Unian i portalu Strana.ua, Bojko zrezygnowała z objęcia mandatu, ponieważ została doradczynią premiera. W związku z tym mandat przypadnie Wołodymyrowi Wjatrowyczowi.

„Wejście do polityki” ogłosił już w mediach społecznościowych sam Wjatrowycz. Były szef UIPN podziękował Nataliji Bojko za jej decyzję i zapewnił, że będzie walczył m.in. o to, by „nasze dzieci mogły mówić po ukraińsku nie zaniedbując języków obcych” i „znały naszą historię bez zniekształceń z zagranicy”. Obiecał też, że „nie pójdzie na żadne kompromisy odnośnie narodowych interesów” i będzie walczył z tzw. ruskim mirem.

Przypomnijmy, że Wołodymyr Wjatrowycz to znany „kłamca wołyński”, historyk, który zrobił karierę na Ukrainie gloryfikując OUN-UPA i zaprzeczając ludobójstwu wołyńsko-małopolskiemu, które nazywa „drugą wojną polsko-ukraińską”. W celu przekonania ukraińskiej opinii publicznej do swoich tez uciekał się do fałszerstw i manipulacji. Kierowany przez niego UIPN w odpowiedzi na rozbiórkę nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach zablokował prowadzenie na Ukrainie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych polskich specjalistów. W czasie prezydentury Petra Poroszenki Wjatrowycz realizował politykę historyczną, w wyniku której spuścizna skrajnie nacjonalistycznych i ludobójczych organizacji OUN i UPA została usankcjonowana przez ukraińskie państwo. Weterani OUN-UPA, włącznie z tymi, którzy byli skazani za przestępstwa przeciwko ludzkości, otrzymali uprawnienia kombatanckie a elementy symboliki tych organizacji weszły do oficjalnego użycia. Banderowskie zawołanie stało się oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii, a hymn OUN – oficjalnym marszem ukraińskich sił zbrojnych i policji.

Kresy.pl / Unian / Strana.ua

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tagore
    tagore :

    W Kijowie bez zmian, „moskiewskie” widzenie świata wdrukowane do umysłów ukraińskich polityków górą. Mają ciekawe przekonanie ,że szantażowanie Polski kwestią upamiętnień i ekshumacji pozwoli Ukrainie osiągać ustępstwa Polski w sferze gospodarczej i politycznej.
    Wypada ,życzyć im „sukcesu” w rywalizacji z Moskwą o względy Berlina, na zdrowie.