Banderowskie pozdrowienie oficjalnie w ukraińskiej armii i policji. Poroszenko podpisał ustawę

Prezydent Ukrainy podpisał ustawę, która ustanawia zawołanie OUN-UPA „Sława Ukrajini-herojam sława!” oficjalnym powitaniem w ukraińskiej armii i policji.

W czwartek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał nową ustawę, wprowadzającą w ukraińskiej armii oraz w policji jako obowiązujące powitanie słowa „Sława Ukrajini-herojam sława!” (Chwała Ukrainie-chwała bohaterom!). Tydzień temu została ona przyjęta przez ukraiński parlament. Poroszenko jest autorem tej ustawy. Za przyjęciem projektu głosowało wówczas 271 deputowanych. W porównaniu do projektu przyjętego w pierwszym czytaniu znowelizowano także przepisy ustawy o policji wprowadzając pozdrowienie „Sława Ukrajini-herojam sława!” także w siłach policyjnych, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami.

– „Sława Ukrainie” jest dziś naturalne dla każdego ukraińskiego żołnierza i obywatela – podkreślił dziś Poroszenko.

PRZECZYTAJ: Banderowskie zawołania i hymn OUN na defiladzie w Kijowie – w obecności polskich żołnierzy [+VIDEO]

Ukraińska media podają, że nowelizacja zmieniła także obowiązujący do tej pory w ukraińskiej armii zwrot „towarzysz” na „pan”. Ponadto, według nowych regulacji banderowskie zawołanie może być stosowane przy ceremonii podnoszenia ukraińskiej flagi.

Jak podawały Kresy.pl, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył 3. września br. w ukraińskim parlamencie projekt nowelizacji w statutów wojskowych przewidujący wprowadzenie słów „Sława Ukrajini-herojam sława!” w miejsce dotychczasowego powitania „Witajcie towarzysze” i „Życzymy zdrowia”. Deputowani czekali na głosowanie zaledwie trzy dni. Propozycję Poroszenki poparło w pierwszym czytaniu 283 deputowanych, znacznie więcej niż było potrzeba (minimum 226).

CZYTAJ TAKŻE: Oto jak polskie media informowały o upokorzeniu polskiego wojska w Kijowie

Hasło „Sława Ukrajini” i odzew „Herojam sława” zostały ustanowione jako organizacyjne przywitanie banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów przez Uchwałę II Wielkiego Zboru OUN z kwietnia 1941 roku. Według uchwały przywitaniu miał towarzyszyć gest podniesienia „wyprostowanej prawej ręki w prawo skos wyżej wysokości czubka głowy”. W 1943 roku OUN oficjalnie zrezygnowała z gestu podniesienia ręki. Zawołanie to spopularyzowali ukraińscy nacjonaliści podczas wydarzeń na Majdanie na przełomie 2013 i 2014 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Sława Ukrainie to hasło banderowskie

112.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply