Komisja ds. bezpieczeństwa narodowego ukraińskiego parlamentu pozytywnie zaopiniowała propozycję, by pozdrowienie OUN-UPA obowiązywało nie tylko w armii Ukrainy, ale również w policji. Wiceszef MSW Ukrainy podkreśla, że posługiwali się nim „prawdziwi patrioci swojej ojczyzny – bohaterowie z UPA i OUN”.

Jak informowaliśmy wcześniej, w czwartek ukraiński parlament przyjął w pierwszym czytaniu projekt ustawy o zmianie statutów wojskowych przewidujący ustanowienie banderowskiego zawołania „Sława Ukrajini-herojam sława!” (Chwała Ukrainie-chwała bohaterom!) oficjalnym pozdrowieniem ukraińskich sił zbrojnych. Rozpatrując projekt prezydenta Rada Najwyższa poleciła parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego przygotowanie podobnych zmian w przepisach o policji.Jeszcze tego samego dnia propozycje takich zmian zostały przez komisję rozpatrzone pozytywnie. Jak poinformowały w czwartek po południu służby prasowe MSW Ukrainy, powołując się na wiceszefa resortu Wadyma Trojana, wcześniej zastępca dowódcy ówczesnego batalionu Azow, banderowskie pozdrowienie „Sława Ukrajini-herojam sława!” będzie stosowane również w policji. Odpowiednie poprawki w tej sprawie zostaną wprowadzone do projektu ustawy, który ukraiński parlament będzie procedować w przyszłym tygodniu w ramach drugiego czytania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– „Sława Ukrajini! Herojam Sława!” – to pozdrowienie używane podczas Rewolucji Godności. Jeszcze wcześniej posługiwali się nim prawdziwi patrioci swojej ojczyzny – bohaterowie z UPA i OUN – mówił Wadym Trojan. – To słowa o świętym znaczeniu, jakimi nareszcie mają witać się wszyscy obrońcy Ukrainy i bojcy za jej niepodległość – podkreślił wiceszef MSW Ukrainy.

Wadym Trojan to były zastępca dowódcy ówczesnego batalionu „Azow”, łączonego z neonazistami, a wcześniej działacz organizacji neonazistowskiej Patrioty Ukrainy. Przed przejściem do MSW i objęciem funkcji zastępcy Arsena Awakowa, znanego z probanderowskich sympatii, pełnił obowiązki szefa ukraińskiej policji.

Jak podawały Kresy.pl, w poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył w Radzie Najwyższej-ukraińskim parlamencie projekt nowelizacji w tej sprawie. Deputowani czekali na głosowanie zaledwie trzy dni. Propozycję Poroszenki poparło 283 deputowanych, znacznie więcej niż było potrzeba (minimum 226). Aby nowelizacja zaczęła obowiązywać, musi jeszcze przejść przez drugie czytanie a także zostać podpisana przez przewodniczącego parlamentu oraz samego prezydenta.

Hasło „Sława Ukrajini” i odzew „Herojam sława” zostały ustanowione jako organizacyjne przywitanie banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów przez Uchwałę II Wielkiego Zboru OUN z kwietnia 1941 roku. Według uchwały przywitaniu miał towarzyszyć gest podniesienia „wyprostowanej prawej ręki w prawo skos wyżej wysokości czubka głowy”. W 1943 roku OUN oficjalnie zrezygnowała z gestu podniesienia ręki. Zawołanie to spopularyzowali ukraińscy nacjonaliści podczas wydarzeń na Majdanie na przełomie 2013 i 2014 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Oto jak polskie media informowały o upokorzeniu polskiego wojska w Kijowie

mvs.gov.ua / Kresy.pl

MSW Ukrainy: banderowskie pozdrowienie zostanie wprowadzone do ukraińskiej policji
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. ProPatria
    ProPatria :

    Gdzie jest STANOWCZA reakcja miernot z msz ??? Za coś zarabiają ogromne pieniądze polskiego podatnika. Powinni za walkę i obronę polskich interesów i racji stanu, jak naprawdę jest – wszyscy widzimy.. Czy oni naprawdę nie zdają sobie sprawy, że stepowi w galopującym tempie na wszystkich możliwych płaszczyznach odradzają zbrodniczy banderyzm ??? Pewnie zdają sobie sprawę, lecz pan zza oceanu nie pozwala.. Ciekawe, czy później pan zza oceanu skutecznie wypleni tą ludobójczą ideologię wraz z jej wyznawcami.. Gdyby to strona polskojęzyczna wykonała nawet najdrobniejsze posunięcie nieodpowiadające stepowym „mocarzom” ci nagłośniliby sprawę na cały świat wyciągając wszelkie możliwe konsekwencje. Tymczasem wytresowani twardą rezuńską polityką polskojęzyczni robią wszystko co mogą, by nie obrazić wrażliwości morderczej dziczy.. HAŃBA !!! Oby szybciej do wyborów !!!