Parlament Ukrainy poparł wprowadzenie banderowskiego pozdrowienia w ukraińskiej armii

Rada Najwyższa Ukrainy zaakceptowała wprowadzenie pozdrowienia OUN-UPA do statutów wojskowych i zarekomendowała, by pozdrowienie to obowiązywało również w ukraińskiej policji. Jednocześnie ratyfikowała umowę o współpracy wojskowej z Polską, która ma zacieśnić współpracę obronną między oboma krajami.

Ukraiński parlament przyjął w czwartek w pierwszym czytaniu projekt ustawy o zmianie statutów wojskowych przewidujący ustanowienie banderowskiego zawołania „Sława Ukrajini-herojam sława!” (Chwała Ukrainie-chwała bohaterom!) oficjalnym pozdrowieniem ukraińskich sił zbrojnych. – podaje agencja Ukrinform.

Jak podawały Kresy.pl, w poniedziałek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył w Radzie Najwyższej-ukraińskim parlamencie projekt nowelizacji w tej sprawie. Deputowani czekali na głosowanie zaledwie trzy dni. Propozycję Poroszenki poparło 283 deputowanych, znacznie więcej niż było potrzeba (minimum 226). Aby nowelizacja zaczęła obowiązywać, musi jeszcze przejść przez drugie czytanie a także zostać podpisana przez przewodniczącego parlamentu oraz samego prezydenta.

Dotychczas w ukraińskiej armii obowiązywało zawołanie „Witajcie towarzysze” i odpowiedź „Życzymy zdrowia”.

Rozpatrując projekt prezydenta Rada Najwyższa poleciła parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego przygotowanie podobnych zmian w przepisach o policji.

Jak pisze Ukrinform, ustanowienie zawołania „Sława Ukrajini-herojam sława!” oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii według autorów nowelizacji pozwoli „zwiększyć prestiż służby wojskowej i wizerunek Sił Zbrojnych Ukrainy w społeczeństwie, uporządkować relacje między żołnierzami i wprowadzić nowe tradycje w ukraińskiej armii”.

Na dzisiejszej sesji Rada Najwyższa ratyfikowała również umowę ogólną między Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą w sprawie wzajemnej współpracy w dziedzinie obronności. Za ratyfikacją padło 230 głosów, przy 226 wymaganych. Umowa została podpisana 2. grudnia 2016 roku w Warszawie przez ministrów obrony obu krajów – Stepana Połtoraka i Antoniego Macierewicza w obecności prezydentów Dudy i Poroszenki.

Hasło „Sława Ukrajini” i odzew „Herojam sława” zostały ustanowione jako organizacyjne przywitanie banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów przez Uchwałę II Wielkiego Zboru OUN z kwietnia 1941 roku. Według uchwały przywitaniu miał towarzyszyć gest podniesienia „wyprostowanej prawej ręki w prawo skos wyżej wysokości czubka głowy”. W 1943 roku OUN oficjalnie zrezygnowała z gestu podniesienia ręki. Zawołanie to spopularyzowali ukraińscy nacjonaliści podczas wydarzeń na Majdanie na przełomie 2013 i 2014 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Oto jak polskie media informowały o upokorzeniu polskiego wojska w Kijowie

Kresy.pl / Ukrinform

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Accipiter
  Accipiter :

  Hehe dobre. Oczywiście dla rezunofilów w rządzie to nie będzie przeszkadzać. W końcu banderowcy ratują nasza gospodarkę robiąc nam niewymowną łaskę pracując w Polsce oraz co ważne odsłaniają swoimi piersiami nasza niepodległość walcząc z wrwżymi siłami Moskwy. Nawet nie liczę na jakikolwiek gest sprzeciwu ze strony Polski na tą hańbę i potwarz. PiS niech nie liczy na mój głos.

 2. zefir
  zefir :

  Znów banderowskie kpiny Ukrainy z Polski i Polaków,z ich setek tysięcy Rodaków bestialsko skatowanych i pomordowanych przez zwyrodniałe ,bandyckie ludobójcze ukraińskie OUN-UPA.Okrzyk “Sława Ukrajini-herojom sława”,to okrzyk tryumfu UPA po zwycięskich,bestialskich mordach na cywilnych,niewinnych Polakach,w tym kobietach,dzieciach,nawet na polskich niemowlakach.Teraz tym okrzykiem ukraińska armia,ukraińskich morderców Polek i Polaków w majestacie banderowskiego prawa będzie czciła.Polskie ofiary,kobiety niemowlaki i dzieci w nieznanych grobach się przewracają i z obrzydzeniem na polskojęzycznych zdrajców z zaświatów spoglądają.To usprawiedliwione,gdyż na tej samej sesji Wierchownej Rady Ukrainy ratyfikowano umowę z RP w sprawie wzajemnej współpracy w dziedzinie obronności,tzn z tą armią która morderców Polek i Polaków będzie urzędowo czciła.

 3. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  No to wkrótce “strategiczny partner ” ukraiński ,może oczekiwać od zarządu Polski nakazu aby np. na wspólnych ćwiczeniach na gulgot ” sława Ukrainie” polskie wojsko dostanie nakaz aby odpowiedzieć strategicznemu partnerowi ” herojam sława”.
  Oby tylko na ulicach Polski nie zaprowadzono obowiązku dla Polaków…pozdrawiania się “sława Ukrainie, herojam sława”.
  Sława Obrońcom Birczy, sława 27 Wołyńskiej dyw.AK, sława Batalionom Chłopskim, sława KAŻDEMU Polakowi który stawał i ginął w walce z banderowska i zwykłą ukraińską dziczą , ratując dzieci, kobiety i starców przed męczeństwem..Sława i wieczna pamięć por. Zygmuntowi Rummelowi. Naiwnemu romantykowi, który jadąc układać się z UPA w sprawie zaprzestania rzezi Polaków nie uświadamiał sobie, ze jedzie na spotkanie z diabłem,z czystym podłym, wyrachowanym złem!!Zginął w męczarniach!!

 4. gutek
  gutek :

  w policji będzie również.
  oto co powiedział o tym haśle zastępca ministra spraw wewnętrznych. terrorysta, morderca i złodziej Trojan:
  “Слава Украине! Героям слава!” – это приветствие использовали во время Революции достоинства. Еще раньше им пользовались настоящие патриоты своей Родины – герои УПА и ОУН. Это слова с сакральным содержанием, которыми, наконец, должны приветствовать всех защитников Украины и борцов за ее независимость”, – сказал заместитель главы МВД Вадим Троян.
  Sała Usraini!