Ukraiński parlament znowelizował ustawę o nacjonalizacji rosyjskiego mienia na Ukrainie rozszerzając ją na osoby fizyczne a także tych, którzy popierają zbrojną agresję Rosji wobec Ukrainy lub zaprzeczają jej.

Jak podał w piątek ukraiński portal Ekonomiczna Prawda, Rada Najwyższa Ukrainy (jednoizbowy ukraiński parlament) przyjęła na posiedzeniu 1 kwietnia nowelizację ustawy o konfiskacie rosyjskiego mienia na Ukrainie.

Obowiązująca od niespełna miesiąca ustawa określała tryb nacjonalizacji ukraińskich aktywów należących do Federacji Rosyjskiej lub podmiotów z nią związanych. Pierwotnie nie obejmowała ona mienia obywateli Rosji.

Dzisiejsza nowelizacja stanowi, że konfiskata mienia będzie dotyczyła także osób fizycznych-obywateli Rosji, a także osób które nie są obywatelami Rosji, ale mieszkają tam lub prowadzą główną działalność.

Inna kategoria osób, których będzie dotyczyć konfiskata, to osoby prawne działające na Ukrainie, których beneficjentem jest Federacja Rosyjska.

Ponadto konfiskata mienia będzie groziła osobom fizycznym lub prawnym, niezależnie od obywatelstwa i miejsca zamieszkania, które “publicznie zaprzeczają lub popierają prowadzenie zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę” bądź “nie zakończyły swojej działalności (w tym gospodarczej) na terytorium Federacji Rosyjskiej podczas obowiązywania stanu wojennego na Ukrainie”.

Z projektu ustawy wynika, że decyzję o konfiskacie mienia będzie podejmowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy lub sąd.

Ustawa stanowi, że znacjonalizowane mienie zostanie zaliczone na poczet „przyszłych reparacji” ze strony Rosji.

Z danych podawanych przez stronę internetową ukraińskiego parlamentu wynika, że projekt przeszedł dopiero pierwsze czytanie.

CZYTAJ TAKŻE: “Jedna Rosja” chce nacjonalizować firmy, które uciekają z Rosji

Kresy.pl / epravda.com.ua / rada.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply