Następcą Arsena Awakowa na urzędzie ministra spraw wewnętrznych Ukrainy został prawnik i deputowany frakcji Sługa Narodu, Denys Monastyrśkyj.

W piątek ukraiński parlament zaaprobował decyzję o wyznaczeniu Denysa Monastyrskiego na nowego Ministra Spraw Wewnętrznych Ukrainy. Zagłosowało za tym 271 deputowanych.

Kandydaturę oficjalnie przedstawił w parlamencie premier Denys Szmyhal.

Przypomnijmy, że dotychczasowy szef MSW Ukrainy, Arsen Awakow, we wtorek złożył dymisję z urzędu ministra spraw wewnętrznych. W czwartek został oficjalnie odwołany ze stanowiska przez ukraiński parlament.

Jeszcze we wtorek, odbyło się spotkanie członków proprezydenckiej frakcji parlamentarnej Sługa Narodu. Przybył na nie sam prezydent Wołodymyr Zełenski, a także szef jego kancelarii, Andrij Jermak oraz premier Denys Szmyhal.

Po spotkaniu poinformowano, że głównym kandydatem na nowego szefa ukraińskiego MSW jest 41-letni Denys Monastyrśkyj, deputowany frakcji Sługa Narodu, prawnik i przewodniczący parlamentarnej komisji ds. organów ścigania. Później polityk powiedział, że zaakceptował propozycję prezydenta w tym zakresie. Werchowna Rada ma zająć się rozpatrywaniem jego kandydatury podczas piątkowego posiedzenia.

Wcześniej Monastyrśkyj był m.in. asystentem Antona Heraszczenki, gdy ten był deputowanym ukraińskiego parlamentu.

Jak pisaliśmy, lakoniczny komunikat o rezygnacji Arsena Awakowa z zajmowanego od ponad 7 lat stanowiska ukazał się we wtorek na stronie internetowej ukraińskiego MSW. Awakow został szefem ukraińskiego MSW w lutym 2014 roku w wyniku wydarzeń na kijowskim Majdanie. Pozostał u steru MSW nawet po dojściu do władzy Wołodymyra Zełenskiego i partii Sługa Narodu. Według części ukraińskich mediów, on i jego otoczenie zamierzali usunąć ministra, gdyż w ich opinii był zbyt niezależny.

CZYTAJ TAKŻE: Awakow i Saakaszwili wzajemnie wyzywali się podczas Rady Reform

Przykładem wspomnianej niezależności Awakowa miało być głosowanie szefa MSW przeciwko sankcjom nakładanym przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy na ukraińskich oligarchów. Według części ukraińskich mediów, ekipa prezydencka systematycznie pracuje nad wyeliminowaniem wszystkich autonomicznych grup w obozie władzy przed przyszłymi wyborami prezydenckimi. Na Ukrainie zapamiętano, że podczas poprzedniej kampanii prezydenckiej Awakow jawnie występował przeciw ubiegającemu się o reelekcję prezydentowi Poroszence.

Ponadto, prezydent Zełenski jakoby miał obawiać się, że szef MSW spiskuje z Amerykanami za jego plecami. Według innej wersji Awakowa do dymisji skłonił nowy ambasador USA na Ukrainie, George Kent. Amerykanie rzekomo mieli chcieć się go pozbyć jako głównego „hamulcowego” reform.

Ukrinform / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply