Rosjanie zaprezentują na Bałtyku duże, atomowe okręty podwodne

Z okazji dorocznej centralnej parady z okazji święta rosyjskiej marynarki wojennej, Rosjanie wysłali do Petersburga-Kronsztadu trzy duże, atomowe okręty podwodne, w tym krążownik podwodny „Kniaź Władimir”, Projektu Boriej-A.

25 lipca br. w Petersburgu i Kronsztadzie odbędzie się wielka parada morska rosyjskiej marynarki wojennej. Z tego względu, od pewnego czasu ściągają tam kolejne jednostki Marynarki Wojennej FR, w tym także okręty podwodne, żeby przygotować się do tego wydarzenia.

„W okresie od 8 do 10 lipca do Kronsztadu przybędą trzy atomowe okręty podwodne Floty Północnej. Po raz pierwszy w głównej paradzie wojenno-morskiej wezmą udział trzy atomowe okręty podwodne jednocześnie” – mówił głównodowodzący rosyjskiej marynarki wojennej, admirał Nikołaj Jewmienow. Wyjaśnił, że chodzi o nowy, strategiczny krążownik podwodny „Kniaź Władimir”, Projektu Boriej-A, a także okręty „Orioł” i „Wiepr”, które były wówczas w drodze na Bałtyk. Zaznaczył przy tym, że będzie to pierwszy udział w taki wydarzeniu jednostki klasy Boriej-A.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tydzień temu Rosjanie poinformowali o przybyciu na wody Zatoki Fińskiej atomowego podwodnego krążownika rakietowego Floty Północnej „Orioł” (Orzeł), typu Antiej. Jak podano, podczas parady morskiej okręt „zajmie swoje miejsce w linii paradnej pokazu statycznego na kronsztadzkiej redzie”.

Niedługo później odbyła się pierwsza próba z udziałem okrętów. Wzięły w niej udział takie nowoczesne jednostki jak: korweta „Griemjaszczij”, okręt podwodny „Piertopawłowsk-Kamczatskij” z napędem diesel-elektrycznym czy okręt obrony przeciwminowej „Władimir Jemieljanow”.

W sobotę 10 lipca strona rosyjska poinformowała, że do Zatoki Fińskiej przybył okręt „Wiepr”, typu Szczuka-B. Zaznaczono, że tym samym wspomniane wcześniej trzy atomowe okręty podwodne są już na miejscu.

Zasadniczym celem ściągania na paradę w Petersburgu-Kronsztadzie dużych okrętów atomowych jest podniesienie prestiżu dorocznej parady. Flota Bałtycka nie posiada takich jednostek. Jej flotyllę podwodną tworzą dwa okręty z napędem klasycznym Projektu 887 Pałtus, „Dmitrow” i „Ałrosa” liczące sobie już prawie po 40 lat.

Pod koniec 2019 roku z okazji 80-lecia rosyjskiej stoczni Siewmasz po raz pierwszy opublikowano nagranie prezentujące najnowszy rosyjski okręt podwodny czwartej generacji Projektu 955A (Borei-A), K-549 „Kniaź Władimir” wzgl. „Kniaź Włodzimierz”. Posiada on napęd nuklearny i jest zdolny do przenoszenia pocisków z głowicami atomowymi. Na nagraniu widać również tereny stoczni Siewmasz, otaczające ją wody oraz bazę Floty Północnej w Biełomorsku, gdzie stacjonuje m.in. największy strategiczny krążownik podwodny „Dymitr Doński”, klasy Akula (Projekt 941).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że „Kniaź Władimir” to czwarty okręt klasy Borei, a pierwszy z wersji ulepszonej Borei-A. Wszedł w skład rosyjskiej Floty Północnej, jako druga tego rodzaju jednostka, obok okręty „Jurij Dołgorukij”, również klasy Borei. Pozostałe dwie siostrzane jednostki, Aleksandr Newski i Władimir Monomach, należą do rosyjskiej Floty Pacyfiku. „Kniaź Władimir” jest zdolny do przenoszenia 20 pocisków balistycznych systemu Buława, o zasięgu ponad 8 tys. km. W porównaniu do trzech wcześniejszych jednostek swojej klasy jest okrętem bardziej cichym, posiada ulepszony system manewrowania, a także kontroli głębokości i uzbrojenia.

Pod koniec października 2019 r., gdy rosyjska Flota Północna udawała się na największe manewry okrętów podwodnych od czasów zimnej wojny, na Morzu Białym, z okrętu podwodnego „Kniaź Władimir” po raz pierwszy w ramach testu odpalono rakietę balistyczną systemu Buława, która przeleciała nad Arktyką i uderzyła w cel na Kamczatce, na Dalekim Wschodzie. Jak pisaliśmy, w momencie odpalenia pocisku, okręt podwodny był zanurzony. Rakieta po wystrzeleniu przeleciała nad Arktyką i uderzyła w cel na poligonie Kura na Kamczatce.

mil.ru / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz