Według nowych danych Eurostatu, w czerwcu inflacja HICP w Polsce była niższa niż w maju, ale wciąż jej poziom jest jednym z najwyższych wśród krajów członkowskich UE.

Jak poinformował portal Bankier.pl, według Eurostatu w czerwcu inflacja HICP w krajach członkowskich Unii Europejskiej spadła do 2,2 proc. w skali roku, czyli o 0,1 pkt proc. mniej niż w maju. W krajach strefy euro poziom inflacji spadł z 2 proc. do 1,9 proc, co oznacza, że idealnie zmieściła się w tzw. starym celu Europejskiego Banku Centralnego, określanym jako „blisko, ale poniżej 2 proc.”. Później EBC zmienił cel inflacyjny na „2 proc. w średnim okresie”, z dopuszczalnymi odchyleniami w obie strony.

Ogółem, w czerwcu inflacja spadła w 12 krajach członkowskich, w tym w Polsce. Wzrost odnotowano w 11 krajach, a stabilizację w czterech.

W przypadku Polski Eurostat oszacował inflację HICP na 4,1 proc. To oznacza znaczny spadek na przestrzeni dwóch ostatnich miesięcy. Przypomnijmy, że w kwietniu według danych Eurostatu, poziom inflacji w Polsce przekroczył 5 procent (wyniósł 5,1 proc.), choć na Węgrzech była ona minimalnie wyższa, a zarazem najwyższa w UE. Z kolei w maju br. inflacja HICP w naszym kraju wyniosła 4,6 proc.

Najwyższą inflację odnotowano na Węgrzech, gdzie podobnie jak w maju wyniosła 5,3 proc. Powyżej poziomu 3 proc. inflację stwierdzono w Estonii (3,7 proc.), Rumunii, na Litwie (po 3,5 proc.) i w Luksemburgu (3,4 proc.).

Wśród innych krajów można wymienić np. Austrię (2,8 proc.), Słowację, Czechy (po 2,5 proc.), Niemcy (2,1 proc.), Francję (1,9 proc.) czy Szwecję (1,8 proc.). Najniższy poziom inflacji oszacowano dla Malty (0,2 proc.), Grecji (0,6 proc.; co wskazuje na wyjście z deflacji), Włoch (1,3 proc.) i Irlandii (1,6 proc.). W Portugalii stwierdzono pogłębienie deflacji, która obecnie wynosi 0,6 proc.

Średnia inflacja HICP w całej Unii Europejskiej wyniosła w czerwcu br. 2,2 proc., a w strefie euro – 1,9 proc.

Dodajmy, że inflacja HICP jest odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez GUS wskaźnika CPI. W przypadku tego pierwszego wskaźnika, większe znaczenie mają np. usługi finansowe, które wiosną szybko drożały w naszym kraju.

Jak informowaliśmy, według GUS w czerwcu ceny w Polsce były średnio o 4,4 proc. wyższe niż rok wcześnie. Inflacja w czerwcu okazała się co prawda niższa niż w maju, jednak wzrost cen żywności przyspiesza.

Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply