Stosunki rosyjsko-chińskie osiągnęły bezprecedensowo wysoki poziom, powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w artykule dla gazety China’s People’s Daily, poświęconym 20. rocznicy podpisania rosyjsko-chińskiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy – przekazała w piątek rosyjska agencja prasowa Tass.

Jak przekazała w piątek rosyjska agencja prasowa Tass, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w artykule dla gazety China’s People’s Daily, poświęconym 20. rocznicy podpisania rosyjsko-chińskiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy powiedział, że stosunki rosyjsko-chińskie osiągnęły bezprecedensowo wysoki poziom.

„Stosunki między Rosją a Chinami osiągnęły bezprecedensowe wyżyny, stając się doskonałym przykładem współpracy między krajami w XXI wieku. Jak w przypadku każdej historii sukcesu, istnieją pewne punkty odniesienia, które kierują ruchem naprzód na nadchodzące lata” – zauważył Ławrow. Podkreślił, że kamieniem milowym w stosunkach między dwoma krajami stało się podpisanie przez prezydenta Rosji Władimira Putina, a następnie chińskiego przywódcę Jiang Zemina Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Zobacz też: Rosja i Chiny ogłosiły przedłużenie 20-letniego traktatu o przyjaźni i współpracy

„Odzwierciedlał wieloletnie tradycje dobrosąsiedzkiego i przyjaźń między narodem rosyjskim i chińskim oraz nakreślił wizję nowego modelu więzi między tymi dwoma krajami. Modelu, który jest zgodny z podstawowymi interesami narodowymi obu krajów i aspiracjami ich narodów i odgrywa ważną rolę w utrzymaniu stabilnego wielobiegunowego porządku światowego, gwarantującego bezpieczeństwo i stabilność” – podkreślił rosyjski dyplomata.

Według niego kluczowe postanowienia traktatu stanowiły podstawę setek dokumentów dwustronnych i wpłynęły na wypracowanie ram prawnych dla stosunków obu krajów z narodami trzecimi.

Ławrow zauważył, że Moskwa i Pekin mają „wolę polityczną, możliwość gospodarczą i dopasowanie priorytetów polityki zagranicznej”, aby wzmocnić swoje partnerstwo strategiczne.

Zobacz też: Zbrojenia Chin: Wydają więcej niż Rosja, ale nadal o wiele mniej niż USA

Warto zaznaczyć, że przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin napisał na swoim kanale Telegram, że Rosja i Chiny podzielają stanowisko, że świat nie powinien być jednobiegunowy.

„Najważniejszą rzeczą, która łączy nasze kraje jest to, że wierzymy, że świat nie powinien i nie będzie jednobiegunowy. Rosja i Chiny konsekwentnie opowiadają się za ideą policentryzmu i zasad równości w stosunkach między krajami, poszanowania ustawodawstwa krajowego, tradycji i odrębnych systemów politycznych” – podkreślił. Według Wołodina stosunki rosyjsko-chińskie to relacje „nowego typu między dwoma supermocarstwami”, zbudowane na zasadach otwartości i wzajemnego poszanowania wspólnych interesów.

Zaznaczył, że Stany Zjednoczone i szereg innych krajów zachodnich starają się hamować rozwój Rosji i Chin. „Próbując budować jednobiegunowy świat, regularnie łamią normy prawa międzynarodowego, ingerują w sprawy suwerenne. Widzimy imperialne ambicje zamiast równości i sprawiedliwości, presję zamiast dialogu. Nie mają partnerów, tylko wasali” – podkreślił.

Zobacz też: Huczne święto. Chińscy komuniści umacniają swoje panowanie

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply