Prezydent Rosji Władimir Putin i  XI Jinping ogłosili w poniedziałek przedłużenie 20-letniego traktatu o przyjaźni i współpracy między Rosją i Chinami.

Przywódcy obu krajów rozmawiali w poniedziałek za pośrednictwem łącza video. „W dzisiejszym świecie takie porozumienia mają poważne znaczenie” – oświadczył Putin cytowany przez agencję „Reuters”. Putin powiedział, że chińsko-rosyjski traktat o przyjaźni, który został podpisany w 2001 r., zapewnia wsparcie obu mocarstw dla wzajemnej obrony jedności narodowej i integralności terytorialnej w czasie, gdy zarówno Moskwa, jak i Pekin mają w wielu aspektach politykę sprzeczną względem państw Zachodu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„W kontekście narastających turbulencji geopolitycznych, demontażu porozumień o kontroli zbrojeń i zwiększonego potencjału konfliktów w różnych zakątkach świata, współpraca rosyjsko-chińska odgrywa stabilizującą rolę w sprawach światowych” – powiedział prezydent Rosji.

Dodał, że gdy zgodnie z przepisami traktat wygaśnie w 2022 roku, zostanie przedłużony automatycznie o pięć lat.

„Świat wkracza w erę braku równowagi i radykalnych zmian, rozwój ludzkości stoi w obliczu wielu kryzysów. Współpraca między Chinami a Rosją daje globalnej społeczności pozytywną energię, ustanawiając złoty standard nowego modelu stosunków międzynarodowych” – podkreślił XI Jinping, cytowany przez agencję „Tass”.

Zobacz także: Zbrojenia Chin: wydają więcej niż Rosja, ale nadal wiele mniej niż USA

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w styczniu bieżącego roku Rosja i USA zgodziły się z kolei na przedłużenie traktatu o środkach dalszej redukcji i ograniczenia strategicznej broni ofensywnej (Nowy START).

Zobacz także: Rosja i USA będą kontynuować pracę nad wymianą jeńców

reuters.com / tass.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz