Wiktor Juszczenko w wywiadzie dla RMF FM bronił m.in. Stepana Banderę porównując go do Józefa Piłsudskiego.

Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko w wywiadzie dla RMF FM został zapytany o ocenę blokowania ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar na Ukrainie. Juszczenko nie odniósł się do tego problemu uznając, że już „15 lat temu po długiej walce historycznej przeszliśmy do polityki wybaczenia. Polacy i Ukraińcy podali sobie ręce.” Był prezydent zaapelował o nie mieszanie polityki i historii.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Wszystkie sprawy dotyczące przeszłości są już za nami. Przeszłość zostawmy historykom, studentom i intelektualistom. Jestem przekonany, że każda ofiara która zginęła, została zamordowana, czeka na swoje uszanowanie, pamięć i modlitwę. – mówił.

Pytany o to, czy ponownie podjąłby decyzję o uznaniu Bandery za Bohatera Ukrainy, odpowiedział:

Polacy powinni zrozumieć jedno. W tym samym czasie na tych samych ziemiach powstały dwa ruchy narodowe, które miały jeden cel. Oni widzieli swoje państwa jako niepodległe. Tak zrodziła się UPA i tak zrodziła się Armia Krajowa. Nie byłoby sprawiedliwie mówić, że AK to anioły a UPA to diabły. Mamy dojść do porozumienia historycznego a obie strony stawiały przed sobą te same cele. Tak jak dla Polaków bohaterem jest AK, tak dla Ukraińców bohaterem jest UPA. Jest duże niebezpieczeństwo, kiedy polityk mówi o liczbie ofiar. Wtedy mamy duży problem. Politycy powinni mówić o zasadach. Polak zechce zapewne rozpocząć dyskusję o historii naszych wspólnych stosunków od 1943 roku, od rzezi wołyńskiej. A wtedy powstaje pytanie, czy nie rozpocząć dyskusji od akcji Wisła, albo nie od 1918 roku. To jest bardzo złe, jeśli polityk zaczyna liczyć krew ofiar w litrach. Wtedy wszystko przegramy. – uważa Juszczenko.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Były ukraiński prezydent bronił Bandery porównując go do Józefa Piłsudskiego.

Nie chciałbym, żeby pouczano Ukraińców, kto u nas ma być bohaterem. Dobrze znam historię Piłsudskiego. Dlatego pytam: co robił Bandera złego, czego nie robił Piłsudski? Wydaje mi się, że najlepszym wykładowcą dla Bandery był właśnie Piłsudski. Bandera robił to samo co Piłsudski, używał tych samych narzędzi politycznych. Wiem, że osoby, które stoją za polską ideą narodową nie są aniołami. Tak samo w przypadku Ukrainy. Jest dużo epizodów, za które jest mi wstyd, ale głównym tematem naszej dyskusji ma być to, że po obu stronach bohaterowie narodowi postawili sobie za cel jedną ideę – (…) niepodległe państwo. (…) Myślę, że tu dość lekko dojdziemy do porozumienia i zaufania pomiędzy sobą i zaczniemy słyszeć siebie nawzajem i ten temat przejdzie do przeszłości. – mówił.

Na wywiad Juszczenki zareagował na Twitterze poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski. Poseł przypomniał przy tej okazji, że w sejmowej „zamrażarce” wciąż jest przetrzymywany projekt ustawy o zakazie propagowania ideologii banderowskiej.

Kresy.pl / RMF FM

Czytaj kolejny artykuł
14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. tagore
  tagore :

  Rozwiązanie sprawy jest w zasadzie dość proste, jakieś 1000 lat wstecz jeśli zabiłeś bo tak ci się podobało ,a chciałeś współpracować to jeśli druga strona chciała rozmawiać uzgadniałeś
  główszczyznę. Jak widać ukraińscy politycy uważają ,że bohaterowie zabijali dla dobra ich kraju w związku z tym możemy teraz współpracować bo to było dawno i nie wszyscy Polacy dawali się bezkarnie zabijać. A swoją drogą co mogli by zaproponować ? To jest pytanie.

  • Laszka
   Laszka :

   @tagore sprytni są nasi wschodni sasiedzi. Wymordowali bestialsko naszych przodków, a obecne władze z Polski im główszczyznę płacą. Nic dziwnego, ze nie zmienią swojego zachowania, bo gdyby zmienili to oni musieliby zapłacić.
   Mam nadzieję, ze te kanalie w polskich władzach dotknie ręka sprawiedliwości, dziejowej i narodowej.

 2. jaro7
  jaro7 :

  Dzisiaj na TVPiS Info doznałem niemal szoku.Otóż dziennikarz tej stacji Klarenbach powiedział że …..nie ma symetrii w stosunkach polsko-upaińskich ,że my im dajemy wszystko oni nam NIC.dodałże jeszcze ukraińcy wysuwają roszczenia terytorialne.I bezcenne było zobaczyć mine jego rozmówcy czyli chłopaczka Dworczyka który stracił języka w gębie i zaczął tylko bełkotać że warto wspierać upaine bo gdyby nie ona to Rosja byłaby na granicy z Polską.I to mówi ktos kto jest v ce min MON i powinien wiedzieć że gdyby Rosja chciała zaatakować to bylaby w kilka dni na granicy z Polską.On mysli że ludzie łykaja te bzdury o ukraińskim przedmurzu.Ciekawe czy dziennikarz dostanie burę.Ale brawo za odwagę.Bo to PIERWSZY wypadek gdzie w TVPiS powiedziano PRAWDĘ o stosunkach Polska -upaina.

 3. Gaetano
  Gaetano :

  Bardzo żałuję, że ta wściekła banderowska kanalia nie została przez ruskich skutecznie wykończona. Nieomal im się udało, ale spartolili robotę. Teraz banderowiec bryluje i udziela się w polskich mediach. Przypuszczalnie dziennikarz nie zareagował ani na moment o porównaniu bandyty bandery do J.Piłsudskiego. Czegoś takiego jak upa nie było, bo ani to u(kr)paińska, ani powstańcza, ani armia. To zwyrodniała wataha psów, a ten banderowski śmieć odważył się porównywać te ścierwa do AK. A na temat penalizacji banderyzmu wciąż ciiichutko.

 4. gotan
  gotan :

  Nikt z polaków nie poda reki tzw. ukraińcowi….NIKT! A ta pryszczata kanalia jeszcze coś sobie imaginuje…A kto tego upadlińca zaprosił do radia?….No kto?…Wiadomo,że szmaciarze niemieckiej stacji….Nic mnie nie dziwi! A podłość goni podłość.Wystarczy tylko przeanalizować wypowiedz Glińskiego …”.jeśli nie pozwolą upadlińcy przebadać dołów śmierci z pomordowanymi polakami…to p.Gliński postawi krzyże z nazwiskami.”…To chyba idiota plecie takie banialuki…Jak to możliwe aby ludzie wykształceni upadli tak nisko i nie rozumieli,że Polacy nie „łykają” tych idiotyzmów kiedy mówią o kolejnych spotkaniach w sprawie ludobójstwa na Wołyniu…Panie Gliński …niech pan spojrzy na swoją wycieraczkę pod drzwiami…właśnie napaskudzili pańscy przyjaciele z Kijowa i pukają do drzwi aby podał pan papier toaletowy… Głupcze! Nie rozumiesz co to honor! Nie wiesz co jest zdradą interesu narodowego….Duchy pomordowanych na Wołyniu patrzą z góry na wasze zdradzieckie knowania!

  • gotan
   gotan :

   @crova1 …ni jak nic nie rozumie tylko ten co wiedzy ma tyle co brudu za paznokciem..Zostaw ty Piłsudskiego w spokoju a zajmij się „waszym słowem”..Marszałek zrobił to co należało!..Można też pisać ile wlezie z małej litery …poza ulgą jaką sobie zrobiłeś nic tu mądrego .Innymi słowy.. fanzolisz jak upadliniec!

  • ProPatria
   ProPatria :

   Nie jestem fanem Piłsudskiego, lecz za porównywanie go do zbrodniarza bandery ten pryszczaty ryj powinien być wywalony z RMFu i dostać dożywotni zakaz wjazdu do Polski. W banderlandzie polski polityk zostałby zastrzelony za obrazę morderczych hieroiv po udzieleniu wywiadu. ty upaińcy crova1 jak zwykle robisz za forumowego przygłupa. ciebie nie powinno tu być pasożycie, won na stepy.

 5. voy
  voy :

  jak dla mnie mogą sobie wybrać Stalina na bohatera albo belzebuba, ale z tą świadomością że my pewnych ich wyborów nie zaakceptujemy i będziemy je stanowczo napiętnować w naszym kraju. Każda gloryfikacja OUN/UPA po uchwaleniu ustawy o penalizacji banderyzmu będzie w Polsce ścigana. Wynurzenia Juszczenki o rzekomym podobieństwie w sposobie działania bandery i Piłsudskiego może sobie opowiadać na wicach i zlotach banderowskiej hołoty. Polska każdą akcję, w której gloryfikuje się OUN/UPA powinna traktować jako akt wrogi wobec naszego kraju i odpowiadać na nie z całą stanowczością. Chcą psis..yny konfrontacji to ją dostaną.