W rozmowie z Kresami.pl poseł Tomasz Rzymkowski (K’15) mówi, że ws. ustawy zakazującej propagowania banderyzmu w Polsce, która od kilku miesięcy jest blokowana przez PiS, jest „drugie dno”. Poseł skomentował też sprawę ukraińskiego zbrodniarza Michaela K., a także projekt uchwały upamiętniającej bł. bpa Grzegorza Chomyszyna.

W rozmowie z Kresami.pl poseł Tomasz Rzymkowski przypomina, że klub Kukiz’15 już trzykrotnie składał wniosek o włączenie do porządku obrad Sejmu sprawozdania komisji sprawiedliwości i praw człowieka ws. nowelizacji ustawy o IPN. Zgodnie z propozycją Kukiz’15 dotyczy ona zakazu i penalizacji propagowania w Polsce banderyzmu, a także podważania ludobójstwa na Wołyniu. Sprawozdanie to pochodzi jednak sprzed ponad 4 miesięcy– z 8 listopada ubiegłego roku. Od tamtej PiS blokuje włączenie go do porządku obrad, a tym samym – głosowanie nad projektem.

Przeczytaj więcej:

Kukiz dla Kresów.pl: z propagowaniem banderyzmu w Polsce trzeba skończyć raz na zawsze

Kukiz’15: Podważanie zbrodni ludobójstwa na Wołyniu będzie karane – jest projekt ustawy

Sejm zajmie się projektem ustawy penalizującej kłamstwo wołyńskie i propagowanie banderyzmu

– Nasz wniosek trzykrotnie spotkał się z blokadą ze strony przedstawicieli PiS. Przede wszystkim marszałka Terleckiego, z którym trzykrotnie rozmawiałem i który trzykrotnie zapewniał mnie, że zostanie to dopuszczone do porządku obrad –mówi poseł Rzymkowski. Dodając, że „czuje w tej sprawie podwójne dno”.

– To nie wynika z niechęci do naszego projektu ustawy, ale do procedowanego wspólnie z nim projektu rządowego, tzw. ustawy o zakazie nazywania niemieckich, hitlerowskich obozów koncentracyjnych „polskimi obozami śmierci”, która zawiera w sobie szereg błędów i mankamentów –wyjaśnia poseł. Zaznacza, że projekt wzbudza liczne wątpliwości natury prawnej. Brakuje w nim m.in. kontratypu, czyli okoliczności wyłączających odpowiedzialność karną, z tytułu prowadzenia badań naukowych. – To główna przyczyna, dla której projekt leży w „zamrażarce”już piąty miesiąc –mówi Rzymkowski.

PRZECZYTAJ: Kukiz’15: PiS blokuje ustawę ws. penalizacji banderyzmu w Polsce

Poseł Kukiz’15 zaznacza, że wcześniej jego klub liczył na możliwość porozumienia się z PiS w tej sprawie, a teraz „z czystego pragmatyzmu” nie będzie już składał kolejnych wniosków w tej sprawie na najbliższym posiedzeniu. Zwraca uwagę, że regulamin Sejmu przewiduje, że wnioski, które zostaną odrzucone w ciągu 2 miesięcy będą poddawane pod głosowanie Sejmu.

– Liczymy, że wówczas, gdy z mocy prawa Sejm będzie rozstrzygał nad punktem spornym, to wówczas Wysoka Izba w większości poprze dopisanie do porządku obrad sprawozdania komisji. Tym bardziej, że sam projekt został przez nią zaakceptowany i spotkał się z dużą aprobatą ze strony Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN oraz szefów prokuratury Instytutu. Liczymy, że większość posłów PiS poprze to, a ewentualne poprawki do projektu rządowego zostaną wówczas przedłożone i poprawione. I że całość wreszcie znajdzie swój koniec– mówi parlamentarzysta.

Poseł Rzymkowski odniósł się również do sprawy Mychajło/Michaela K, którą od wielu miesięcy zajmował się szczegółowo nasz portal. Kresy.pl były w zasadzie jedynym medium, które od ub. roku badały sprawę Karkocia i informowały na bieżąco o postęp w postępowaniu, współpracując z brytyjskim badaczek holokaustu, dr Stephenem Ankierem. 13 marca IPN oficjalnie podał, że tożsamość Karkocia została potwierdzona, a prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie skierował do sądu „wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Michaela K.”, podejrzanego „o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości, stanowiącej jednocześnie zbrodnię wojenną”.

PRZECZYTAJ: Pion śledczy IPN chce wydania Polsce ukraińskiego zbrodniarza wojennego Michaela K.

– Bardzo się cieszę, że moja interwencja oraz posła Bartosza Jóźwiaka w jakiś sposób zdopingowała policyjnych ekspertów do przygotowania stosownych wniosków dowodowych, potrzebnych prokuraturze –mówi poseł, zwracając uwagę na determinację prokuratury IPN w tej sprawie.

Przeczytaj: Poseł Rzymkowski złożył interpelację do MSWiA i MS ws. osądzenia ukraińskiego zbrodniarza wojennego

– Cieszę się także, że media bardzo się tą sprawą zainteresowały. Portal Kresy.pli agencja Associated Press monitorowała tę sprawę od wielu miesięcy, a nawet lat. Ponadto, także Mariusz „Max” Kolonko zwrócił na tę sprawę uwagę i wystąpił z apelem do władz USA, domagając się ekstradycji Michaela K. –stwierdził Rzymkowski.

Przeczytaj: IPN: „ważna i istotna” rola analiz fotografii przy potwierdzeniu tożsamości ukraińskiego zbrodniarza

Poseł zwraca uwagę, że Mychajło K. zataił w swoim wniosku wizowym i wniosku o nadanie obywatelstwa USA fakt, że był oficerem Waffen-SS, gdyż zablokowałoby mu to wyjazd do Stanów Zjednoczonych. A teraz może to doprowadzić do utraty przez niego obywatelstwa USA, a tym samym nawet deportację na Ukrainę.

Klub Kukiz’15 złożył również w Sejmie projekt uchwały ws. uczczenia pamięci bł. bpa Grzegorza Chomyszyna. – Bardzo bym chciał, żeby na kolejnym posiedzeniu Sejmu odbyło się posiedzenie komisji kultury i środków przekazu. I żeby Sejm przyjął naszą uchwałę przez aklamację. Tym bardziej, że zbiega się to ze 150 rocznicą urodzin bł. bpa Grzegorza Chomyszyna –można powiedzieć, patrona pojednania polsko-ukraińskiego.

Rzymkowski przypomina, że bł. bp Chomyszyn, jako Ukrainiec i grekokatolik, sprzeciwiał się narracji i polityce ukraińskich nacjonalistów nawołujących do eksterminacji polskiej ludności. – On jeszcze za życia jednoznacznie wypowiedział się o polityce prowadzonej przez abpa metropolitę grekokatolickiego Lwowa, Andreja Szeptyckiego. Jego świadectwa jest kontrświadectwem w kontekście toczącego się postępowania beatyfikacyjnego abpa Szeptyckiego –mówi poseł.

Przeczytaj: Hitlerowski kolaborant zostanie błogosławionym? Kontrowersje wokół beatyfikacji metropolity Szeptyckiego

Dodaje, że może to nawet doprowadzić do zablokowania tego postępowania, także z uwagi na czyny metropolity lwowskiego, który przyczyniał się do rozsiewania zbrodniczej i antychrześcijańskiej ideologii ukraińskiego nacjonalizmu. – Struktury kościoła grekokatolickiego walnie przyczyniły się do późniejszego ludobójstwa na Wołyniu. Z kolei bł. bp Grzegorz Chomyszyn był orędownikiem pojednania polsko-ukraińskiego w oparciu o tradycję chrześcijańską, cywilizację łacińską, rozumienie prawdy, dobra i piękna na sposób uniwersalny –zaznacza Rzymkowski, dodając, że współpracował on blisko m.in. z zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów ministrem spraw wewnętrznych II RP Bronisławem Pierackim.

– Bp Chomyszyn był orędownikiem pojednania i braterstwa naszych narodów, więc moim zdaniem polski parlament powinien go uczcić. Tym bardziej, że jego postawa powinna wpisywać się zarówno w polską, jak i ukraińską rację stanu. On powinien być patronem pojednania między naszymi narodami –mówi poseł Rzymkowski.

Czytaj więcej:

Bł. bp Grzegorz Chomyszyn – niechciany ukraiński prorok

“Greckokatolicki biskup Grzegorz Chomyszyn okazał się prorokiem” – wywiad z ks. prof. Stanisławem Nabywańcem

List otwarty ojca Ihora Pełehatego – redaktora i wydawcy wspomnień bł. Grzegorza Chomyszyna

KRESY.PL / mt

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jaro7
  jaro7 :

  Panie Rzymkowski był pan wczoraj gościem w TVPiS razem z Mazurek (PiS) gdzie trzeba było na antenie zadac jej pytanie o blokowanie tej uchwały!!!!!!!!!! Nie dawać wciągać sie w propagandówke TVPiS tylko poruszać sprawy ważne dla Polski i Polaków.Mówcie o tej sprawie w każdych mediach w których posłowie pana partii występują.

 2. cyna
  cyna :

  Tak powinna działac opozycja w sejmie, szkoda że to ugrupowanie kukiza jest takie niesformalizowane i ma na czele furiata. Może z tego ugrupowania urośnie nowa siła która przejmie rolę opozycji by w przyszłości przejąć władzę gdy PiS sie skończy.

 3. krok
  krok :

  PIS robi się banderowską frakcją. Przypomnę, że są opracowania badaczy, które wymieniają pół miliona Polaków zamordowanych przez UPA i ich ukraińskich popleczników. PISie wybory w końcu nadejdą, samo 500+ może nie wystarczyć, by dalej realizować politykę antypolskich banderowców.

 4. syotroll
  syotroll :

  Blokowanie ustawy o penalizacji banderyzmu w Polsce, ma sens w przypadku sekty “kultu wszystkich wyklętych”, ponieważ metody często były zbliżone. Druga nie chcemy wrogości ze strony ukraińskich szowinistów, ponieważ zależy nam na wrogości wobec Rosji (to jedyne co nas z Ukraińcami Łączy), w celu ściągnięcia na terytorium Polski większej ilości “bratnich wojsk”. Tylko, że ich obecność nie zwiększy bezpieczeństwa, wręcz wśród niektórych zmniejszy jego poczucie. To powrót do poprawnych, niechby niechętnie, stosunków z FR dałoby większe szanse na stabilny pokój we Środkowo-Wschodniej Europie. rzecz w tym, że stabilny pokój nie leży “w interesie USA”. W trakcie pokoju zwiększone wydatki na zbrojenia nie są potrzebne.