Ambasada RP w Waszyngtonie oraz Instytut Pamięci Narodowej zareagowały na skandaliczny wpis dziennikarki stacji MSNBC Andrei Mitchell, która relacjonując wizytę wiceprezydenta USA Mike Pence’a w Warszawie powiedziała, że powstanie w warszawskim getcie było wymierzone w „polski i nazistowski reżim”.

Ambasada ograniczyła się do wpisu na Twitterze, w którym podziękowała Mitchell za relację z Warszawy. „Jednak powstanie w warszawskim getcie w 1943 roku było heroicznym aktem przeciwko niemieckim nazistom, który utworzyli getto i przeprowadzili Holokaust. Podczas II wojny światowej Polska została zaatakowana i była okupowana przez niemiecki reżim nazistowski” – wyjaśniła ambasada w Waszyngtonie we wpisie skierowanym do dziennikarki MSNBC. Nie podano, czy polska placówka wysłała do stacji oficjalne pismo w tej sprawie.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wypowiedzią Mitchell zajęły się również władze IPN. Jego wiceprezes Mateusz Szpytma powiedział agencji, że Instytut domaga się od MSNBC sprostowania słów dziennikarki. „Jeśli stacja odmówi sprostowania, wszystko wskazuje na to, że skierujemy [do sądu] pozew cywilny w ramach nowej ustawy sprzed roku o zmianie w Instytucie Pamięci Narodowej” – powiedział Szpytma. Zdaniem wiceprezesa IPN słowa Mitchell świadczą o „olbrzymiej niewiedzy na temat historii”. Jak mówił, relacja MSNBC została przyjęta w IPN z „wielkim zdziwieniem i rozczarowaniem”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak pisaliśmy, podczas swojej relacji na żywo, która w dużej części odnosiła się do kwestii polityki wewnętrznej Stanów Zjednoczonych, Mitchell mówiła o tym, że wiceprezydent Pence wraz z małżonką podczas swojej wizyty w Polsce odwiedzą miejsce pamięci poświęcone powstaniu Żydów w getcie warszawskim z 1943 roku, prawdopodobnie mając na myśli Pomnik Bohaterów Getta. Wyjaśniając widzom, czym było powstanie w getcie, Mitchell powiedziała, że było to „powstanie polskich Żydów w warszawskim getcie w 1943 roku przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi”. Słowa te nie zostały w żaden sposób sprostowane ani przez Mitchell, ani przez dziennikarkę w studio w USA. Jak wskazywał Paweł Burdzy, polski dziennikarz mieszkający w USA, Mitchell nie jest „zwykłą dziennikarką NBC News” , lecz szefową Działu Zagranicznego tej stacji, czołową dziennikarką USA.

CZYTAJ TAKŻE: Pompeo wzywa Polskę do opracowania ustawy ws. restytucji mienia żydowskiego, stawia za wzór funkcjonariusza UB

Kresy.pl / PAP

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Tutejszym
   Tutejszym :

   W getcie żyło 450 tys. Żydów, Niemcy przy udziale policji żydowskiej wywieźli na śmierć 390 tyś. Żydów.
   Policja żydowska pomagała Niemcom zabijać Żydów podczas powstania,
   policja żydowska działała we współpracy z Niemcami.
   Wtedy to około 400 powstańców ŻZW pod wodzą Pawła Frenkla
   i ok. 40 bojowników ŻOB pod wodzą Mordechaja Anielewicza wznieciło powstanie.
   Po upadku powstania były masowe egzekucje schwytanych Żydów oraz polskich więźniów.
   Powstanie w getcie nie miało żadnych szans na powodzenie.

   Bilans strat Powstania Warszawskiego:
   Stan liczebny jednostek AK w Warszawie wynosił ok. 50 tys. zaprzysiężonych żołnierzy.
   Straty Niemców: Około 10 tys. poległych żołnierzy,
   prawie 9 tys. rannych, oraz ok. 7 tys. uznanych za zaginionych.
   Straty Polaków: Około 200 tysięcy zabitych, ok. 180 tys. ofiar to cywilni mieszkańcy Warszawy,
   w tym ok. 33 tys. zabitych dzieci.
   Powstanie warszawskie miało duże szanse powodzenia.
   Powstanie warszawskie zostało stłumione przez Niemców, przy biernej postawie Rosjan.
   Rosjanie z przyczyn politycznych odmówili pomocy Walczącej Warszawie.

   Nieznany film z warszawskiego getta
   https://www.facebook.com/466158626900756/videos/793348877515061/?t=7

 1. vader213
  vader213 :

  żydowskie pokraki umysłowe już odpłacili nam za zaangażowanie się w obronę żydowskich odbytów w wojnie z Iranem szkalując nas a niedawno pisałem, że żydki będą wdzięczni wobec nas w postaci „polskich obozów” upłynęło zaledwie parę dni…szubrawcy się świnią a naród cierpi