Andrij Pawłyszyn, ukraiński historyk i tłumacz polskiej literatury, uważa, że to nie Ukraińcy stoją za wrzuceniem granatu na teren Cmentarza Obrońców Lwowa.

Ukraiński tłumacz i historyk Andrij Pawłyszyn uznał eksplozję ładunku wybuchowego na terenie Cmentarza Obrońców Lwowa (potocznie zwanego Cmentarzem Orląt Lwowskich) za „iluzję terrorystycznego aktu”, który jest korzystny dla Rosji i polskich władz. – napisał w czwartek portal zaxid.net.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1211.62 PLN    (5.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Portal zamieścił nagranie wypowiedzi Pawłyszyna, którego poproszono o komentarz do eksplozji na cmentarzu. Przypomnijmy, że nieznany osobnik wrzucił na teren Cmentarza Orląt ładunek wybuchowy, prawdopodobnie granat, który eksplodował na jego terenie. Do zdarzenia doszło we wtorek po godzinie 21. Według ukraińskiej policji nikomu nic się nie stało. Dyrekcja cmentarza zapewniła także, że wybuch nie doprowadził do żadnych szkód. Polskie i ukraińskie MSZ potępiły zdetonowanie ładunku na polskiej nekropolii. Nasza dyplomacja oczekuje, że „czynności podjęte przez odpowiednie służby ukraińskie doprowadzą do szybkiego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia i ustalenia i ukarania jego sprawców”.

Jak przekazuje zaxid.net, zdaniem Andrija Pawłyszyna sprawców tego czynu nie powinno się szukać wśród ukraińskich nacjonalistów, ponieważ, atak na cmentarz był na rękę Rosji lub „oficjalnej Polsce”.

Po przyjęciu szeregu antyukraińskich uchwał polska władza miała tak zwaną niższą pozycję negocjacyjną. Teraz ten akt terroru, a potencjalnie szereg innych aktów terroru, które nie zadają realnych szkód, postawią Polaków w tak zwanej silnej pozycji negocjacyjnej. – mówił Pawłyszyn.

Przypomnijmy, że Pawłyszyn, który wykłada na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie, kilkakrotnie otrzymywał stypendia rządu polskiego w związku z działalnością jako tłumacz języka polskiego. Po uznaniu przez polski parlament w 2016 roku rzezi wołyńsko-małopolskiej za ludobójstwo zasłynął z szeregu wypowiedzi atakujących Polskę i Polaków. Latem 2016 roku, w kontekście uchwały wołyńskiej Pawłyszyn oświadczył, że politycy PiS, „partii polskich nacjonalistów, spadkobierców przedwojennego polskiego faszysty, Romana Dmowskiego” mają w swoim programie odzyskanie Lwowa. Później uznał, że oddawanie przez polskie władze przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie hołdu Polakom poległym w obronie Lwowa przed siłami ukraińskimi poniża Ukraińców. W maju ub. roku przekręcając sens wypowiedzi abp. Mieczysława Mokrzyckiego na temat rzezi wołyńskiej i wojny w Donbasie przyczynił się do ataków na metropolitę Lwowa. W listopadzie 2017 roku domaganie się przez Polskę wznowienia ekshumacji polskich ofiar i potępienia banderyzmu nazwał „dziwnymi kryteriami europejskości”.

Kresy.pl / zaxid.net

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Accipiter
  Accipiter :

  Gdyby tak łatwo można było odgadnąć właściwe liczby w lotka jak jest łatwo przewidzieć to co powiedzą rezuny to byłbym miliarderem.
  Biedni banderowcy. Wszystko się przeciwko nim sprzycięga. A przeca oni jak niebiańscy łycerze stoją z kosami, siekierami, nożami, itd. (wszystko pieknie, zgodnie z tradycją, poświęcone przez ich duchownych) i bronią nas niewdzięczników przed moskiewskimi czołgami. My zamiast sławić ich i nie żałować kasy (czoć tej akurat nasze rezunofile nie żałują im) to dopominamy się o jakąś prawdę historyczną, o jakieś ekshumacje. Polska skrajna niewdzięczność.
  Duda powinień przeprosić. On tak ładnie przeprasza.

 2. zefir
  zefir :

  „sprawców tego czynu nie powinno się szukać wśród ukraińskich nacjonalistów,ponieważ,atak na cmentarz był na rękę Rosji lub „oficjalnej Polsce”-wywodzi Andrij Pawłyszyn jako banderowski pożyteczny idiota napędzający do zbliżenia Rosji i „oficjalnej Polski”.Andrij,więcej,więcej takich urojeń dla skrócenia żywota banderowskiego „oficjalnego pomysłu”.

 3. franciszekk
  franciszekk :

  W tzw. „stosunkach” z NEO-banderowcami istnieje zależność.
  Im więcej ofiarujemy im kasy za friko tym bardziej nami PO+gardzają!
  Duda PO+dobnie jak Żydów PO+winien PO+tomków krwawych rezunów PO+kornie przeprosić za ich krwawe dzieło PO napadzie na polskie państwo dwóch najeźców – hitlerowskie Niemcy i ZSRR.