Ukraiński historyk: politycy PiS chcą odzyskać Lwów dla Polski

Według ukraińskiego historyka, Andrija Pawłyszyna politycy PiS, „partii polskich nacjonalistów, spadkobierców przedwojennego polskiego faszysty, Romana Dmowskiego” mają w swoim programie odzyskanie Lwowa.

„W Polsce ukształtowała się jednopartyjna dyktatura, osobista dyktatura Jarosława Kaczyńskiego”– powiedział portalowi Zik.ua ukraiński historyk, dziennikarz i działacz społeczny, Andrij Pawłyszyn, zajmujący się stosunkami polsko-ukraińskimi. Odniósł się również do rządzącego w Polsce PiS:

„To partia polskich nacjonalistów, spadkobierców przedwojennego polskiego faszysty, Romana Dmowskiego – antysemity, teoretyka pogromów i, rzecz jasna, wroga Ukraińców”.

„Przedwojenne państwo polskie w swoim rozwoju wreszcie doszło do szowinistycznych ksenofobicznych praktyk prześladowania prawosławnych i grekokatolików w latach 1938-39”– dodał

„Politycy w parlamencie mówią o tym w sposób zawoalowany, ale politycy poza nim już piszą to na plakatach. Politycy z partii już wnieśli to w swój program przedwyborczy – zwrot Lwowa Polsce. Czyli trwa tworzenie swoistego putinizmu w polskiej wersji”– stwierdził Pawłyszyn. Dodał, że nazwanie „wydarzeń na Wołyniu” mianem ludobójstwa było celem polskich nacjonalistów. Jego zdaniem, jest to naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i próba stosowania względem Ukraińców odpowiedzialności zbiorowej.

“Kolejny odcinek z cyklu “Wołyński coming-out””– skomentował wypowiedzi Pawłyszyna polski historyk, dr Łukasz Adamski.

Pawłyszyn wykłada na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie. Kilkakrotnie otrzymywał stypendia rządu polskiego w związku z działalnością jako tłumacz języka polskiego. Występował również na antenie TV Republika, wypowiadając się na temat katastrofy smoleńskiej.

Wcześniej informowaliśmy, że Borys Tarasiuk, szef ukraińskiej parlamentarnej grupy ds. współpracy z Polskąwyraził swoje oburzenie z przyjętej w piątek uchwały Sejmu ws. ludobójstwa na Wołyniu. Stwierdził, że PiS to partia nacjonalistyczna, poseł Michał Dworczyk to polityk nieodpowiedzialny i niewychowany, a on sam, na znak protestu przeciwko „antyukraińskim działaniom” Sejmu i Senatu podaje się do dymisji.

Z kolei Wołodymyr Wiatrowycz, znany negacjonista wołyński, komentując decyzję Sejmu ws. przyjęcia uchwały ws. ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów, stwierdził, że wywołałą ona “Głośne oklaski z Kremla”.

Zik.ua/ facebook.com/ Kresy.pl

26 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. kaz2016
  kaz2016 :

  To smiszne ze partia pis ktora tyle zrobila dla reaktywacji banderyzmu na ukrainie dzisiaj sie staje wrogiem nr1 .To w tej parti sa polslowie tacy jak gosiewska ,grajewski ,kuchcinski. Porownywanie Romana Dmowskiego Polskiego Patryjoty czlowieka ktory tyle zrobi dla Polski z kaczynskim smiechu warte. Obym nie byl zlym prorokiem wybory wygra svoboda banderyzm rozlal sie po tym kraju.Powiem rzecz nie popularna tylko naglasnianie zbrodniu upa i ss galicjen w srodowiskach Zydowskich USA moze powstrzymac te fale banderyzmu i faszyzmu. Niestety ale w polskiej tv nadal jest propaganda ukrainska pokazujaca ten kraj w nieprawdziwy sposob np ukrainska redaktorka stepan !

  • sylwia
   sylwia :

   Ukraińska partia banderowska ‘Swoboda’ przygotowuje do przedłożenia ukraińskiemu parlamentowi projekt ustawy o przyłączeniu do Ukrainy części terytorium RP zwanego ‘Zakerzonia’ lub ‘Zakurzonia’ lub ‘Zakerzonie’, na których mieszkała mniejszość ukraińska. Są to powiaty bieszczadzki, sanocki, leski, krośnieński, jasielski, nowosądecki wraz z Krynicą, gorlicki, przemyski z Przemyślem, rzeszowski z Rzeszowem, przeworski, jarosławski, łańcucki, kolbuszowski, niżański z Rudnikiem nad Sanem i Ulanowem nad Sanem, biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski, bialski, chełmski i włodawski ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakerzonie ). Doniósł o tym adowkat ‘Swobody’ Aleksiej Kurennoj. To doniesienie z 26 lipca 2016 r. można przetłumaczyć za pomocą translate.google.com. Jest ono tu: http://rusvesna.su/recent_opinions/1469480030 . MON i MSW winne przygotować plany obrony kraju przed dywersją i terroryzmem ukraińskim. Polacy winni się zbroić, nawet w broń na proch czarny i przygotować obronę lokalną. Należy stworzyć organizacje samoobrony terytorialnej, łączność, zaopatrzenie i pomoc medyczną. W tych organizacjach nie może być Ukraińców. Ukraiński banderyzm, hitleryzm i jego roszczenia terytorialne wobec Polski rosną. Może być rozprawa z tymi śmiertelnymi wrogami Polski. Nikt nam nie pomoże. Albo my ich albo oni nas.

   • adinocka
    adinocka :

    Co też pan pisze za brednie upowskie? Na Rusi Szlachtowskiej i reszcie Łemkowszczyzny (z grubsza połowa tego co pan wymienił) nigdy nie mieszkali żadni Ukraińcy tylko Rusnacy-Łemkowie i Bojkowie. Karpatorusini czy to się panu i innym banderwcom podoba czy nie to osobny naród (nawet na państwowo ukraińskiej Rusi Zakarpackiej, mino zmasowanej ukrainizacji). Przy okazji doczytał pan o sowieckich zbrodniach na terenie II RP, że znowu przypomnę “Muchę” Orłowskiego i zamachy na Bułak-Bałachowiczów?

  • fiesta
   fiesta :

   Osobnik A.Pawlyszyn podajacy sie za “historyka” to klamca historyczny, oszczerca R.Dmowskiego i UPA-inski “shit” (gowno).
   Partia “PiS” to zydo-socjalisci, a zydy L. i J.Kaczynscy (Kalkstein) prowadzili i prowadza polityke w stylu litewskiego przybledy, oszusta, kanalii i agenta obcych wplywow J.Pilsudskiego.
   p.s.
   Te 2 zdania napisalem zwiezle, zeby byly latwe do zapamietania, a zarazem informowaly i przestrzegaly Polakow przed szkodnikami.

  • perun
   perun :

   Moim zdaniem nagłaśnianie sprawy w środowiskach żydowskich nic nie da, bo przecież Żydzi trzymają dzisiaj sztamę z banderowcami. Żeby się o tym przekonać, wystarczy poczytać lub posłuchać tych od Michnika i Sakiewicza. Co więcej, to właśnie żydowscy oligarchowie z Ameryki w rodzaju Sorosa stają za rozwojem banderyzmu na Ukrainie. Zresztą nawet ci, co siedzą przy korycie w Kijowie, Poroszenko (Waltzman) czy Grojsman, to przecież z pochodzenia Żydzi. No ale spróbować można. A nuż znajdzie się jakiś uczciwy Żyd.

   • gan
    gan :

    No właśnie nie masz racji. Ostatnio ukraińscy Żydzi oficjalnie potępili UPA. Soros i jego klika są zainteresowani ROBIENIEM PIENIĘDZY na Ukrainie a jakiegoś tam Banderę mają głęboko w ****e. I właśnie z tego względu, by porządek był i kasa spokojnie płynęła w ich kierunku założą Ukraińcom kaganiec, by był spokój.

 2. jaro7
  jaro7 :

  Z kim chca polscy historycy dyskutować,przecież ci “historycy’upaińscy to idioci bez żadnej realnej wiedzy ,bardziej propagandyści banderowscy.ja bym chciał wiedzieć komu jeszcze funduje rząd stypendia spośród upaińców.Może niech PiS ze swoich składek funduje te stypendia a nie z pieniędzy polskiego podatnika.I cóż pisiorki dalej wam pluja w gębę a wy dalej że to deszcz pada.

 3. kaz2016
  kaz2016 :

  Wroce jeszcze raz do naglasniania sprawy Wolynia w srodowiskach Zydowskich na calym swiecie ofira mordow byli tez obywatele Polscy pochodzenia Zydowskiego padaja liczby w setkach tysiecy.
  Jezeli Prezydent RP tak uroczyscie obchodzil rocznice pogromu kieleckiego (37ofiar ) a w roczynice Rzezi Wolyskiej sklad tylko 2 znicze to mysle ze nie powinien sie bac straszenia neobaderowskiej svobody i propagandy ukrainskiej bo ma za soba srodowiska Zydowskie. A banderowcy wiedza ze jak sie naroza tym w/w srodowiska to zakreca im kurek z kasa a wtedy skonczy sie ta blaznada pajacowanie w czerwono -czarnych szmatach i ponownie nadejda czasy wielkiego glodu !
  Polecam przeczytac ten dzisiejsz artykul wp link :
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,M-Soltysiak-chce-sledztwa-ws-pogromu-kieleckiego-a-prezydenta-i-premier-oskarza-o-zydowska-hucpe,wid,18439413,wiadomosc.html? & & &ticaid=1176f4

  Zwracam sie do wszystkich potomkow Polakow z Kresow i sympatykow tych srodowisk .Szanowni Panstw piszcie listy protestacyjne do tvp narazie Prezesem jest jeszcze Jacek Kurski w sprawie braku relacji w programach info oraz podawaniu nie prawdziwych informacji z ukrainy
  Brak relacji z marsz w 107 rocznice urodzin bandyty bandery w kijowie 1 styczen
  Brak relacj z marszu Banderowcow w przemyslu 26 czerwca
  Zajscia na granicy, pobicia Plakow 6 lipca
  Brak rel;acj z Mananifestacji pod sejmem 7 lipca .
  Bark relacji z Marszu 11 lipca w Swieto Ofiar Rzezi Wolynskiej

  Tu jest link gdzie mozna pisac do tvp :

  http://www.tvp.pl/dostepnosc/kontakt

  klikajac na niebieski napis kontakt z tvp

  Rzadac od tych ludzi pokazywania prawdy !

 4. wandal
  wandal :

  Skończymy wreszcie pisać o jakimś pojednaniu i przebaczeniu, w pierwszej kolejności wystamy im rachunek za spladrowane ziemie i dobytek Polaków. Jeśli oni uwarzają się za spadkobierce bandery to niech płacą odszkodowania.

 5. zefir
  zefir :

  Czemóż tenAndrij Pawłyszyn niby ukraiński historyk,spadkobierca pedała i bandziora Bandery pieprzy tak o Lwowie,jak o czymś swoim? Czyżby myślał,że jak ukraińscy faszyści ,kolaborując z Hitlerem mordowali we Lwowie Żydów i Polaków,to Lwów do tych morderców i kolaborantów należy?Czy te dzisiejsze ponure marsze ulicami Lwowa,spadkobierców banderowskich morderców,mają to uwiarygadniać? Taki z tego Pawłyszyna obiektywny historyk jak z przysłowiowej koziej d…trąba.Swoistym,już nie putynizmem ,lecz ukraińskim stalinizmem jest dalsza okupacja Lwowa i Kresów Wsch II RP,bezprawnie wydartych Polsce przez Stalina i przekazanych w dzierżawę Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Rad.Z chwilą rozpadu CCCP dzierżawa Wissarianowicza się skończyła i co Polskie ,a nie upadlińskie winno wrócić do Polski jako jedynego legalnego właściciela.Banderowcy dobrze wiedzą ,że okupują własność Polski,dlatego tak zaciekle szukają ofiary na którą mogą zwalić swą zaborczość,swój ultranacjonalizm,szowinizm,nazizm,ksenofobizm i wszelkie zło tego banderowskiego godnościowego padołu.Inaczej mówiąc szukają frajera,którego będą doić,któremu będą nakazywać,którego będą obciążać swym nieudacznictwem,frajera któremu nie wolno sprzeciwiać się banderowskim prowodyrom.Tak postępują tylko banderowscy prymitywni politycy i ich propagandowi pseudohistorycy.O dziwo,nawet polscy mądrale polityczni dają się nabierać na ten banderowski prymitywizm.

 6. azar
  azar :

  I bardzo dobre słowa. Cieszę się o takich słowach i wypowiedziach z ust ,,braci ukraińców” haha. Widzicie PiSowcy z kim macie do czynienia??? Dalej kłaniajcie się im w pas a oni będą was za włosy i do gleby. A takie piękne zapowiedzi mieliście przed wyborami o polityce nie na kolanach. Zapamiętajcie PiSowskie polityczne kmioty, dopóki banderyzm na UPAdlinie się szeży to polityki z rezunami nie zrobicie!!! Olejcie ich raz na zawsze. Niech teraz wielka Litwa stanie się ich europejskim ambasadorem bo każdy inny europejski kraj ma ich w nosie. Ty Pawłyszyn, zostawcie sobie już ten Lwów ale zabieraj za to z Polski swoich wyznawców bandery i jeśli Polska taka zła to po kij do niej teraz tak pędzicie??? Pana Tymę też możecie sobie zabrać i cały ten Upadlinski zwiazek banderowców. WON z Polski!!!!

 7. azar
  azar :

  Ukraina: powstaje projekt uznania polskiej okupacji Chełma, Przemyśla i Rzeszowa! ……………… http://prostozmostu.net/news/ukraina-powstaje-projekt-uznania-polskiej-okupacji-chelma-i-przemysla ……………………………………………………………………………………………. Tak jak kolega UPAdlina pisze o upadlinie rzucającej się jak pchła na grzebieniu… Oddać upadlińców ruskim a oni zrobia już nimi porządek bo banderowcy boją się ruskich jak ognia i wolą przez to z nami robić potyczki bo jest po prostu łatwiej

  • gan
   gan :

   Tak, tylko w 1941 po wejściu Niemiec na kresy banderowcy szybko z nimi znaleźli wspólny język. Zasilili SS Galizien, stworzyli policję do nękania chłopów. Wraz z Niemcami wymordowali Żydów a później – skoro udało się z Żydami – to zabrali się za Polaków. W tamtych czasach polski chłop za dnia był grabiony przez Niemców a w nocy przez “ukraińską policję”. Broni nie wolno mu było posiadać. Teraz mamy rok 2016 i jeśli ta banderowska swołocz myśli, że nadal jesteśmy nieuzbrojeni i nadal będzie można nas napadać – jak w 1941 – to trochę się przeliczy. Na razie są mocni… w gębie.

 8. jazmig
  jazmig :

  Lwów po ukraińskiej okupacji nadaje się tylko do zniszczenia, Polsce nie jest on do niczego potrzebny. Nie mamy ochoty pracować na leni, bandytów i brudasów, patologicznych banderowców.