Na Ukrainie w ciągu 5 lat ubyło niemal 3 mln Ukraińców

Na Ukrainie nadal spada liczba ludności: o ponad 6 procent, czyli blisko 3 mln osób w ciągu ostatnich pięciu lat.

Według danych podanych przez Państwową Służbę Statystyczną, na dzień 1 stycznia 2016 roku liczba ludności Ukrainy, z wyłączeniem Krymu, wynosiła 42,760 mln osób. To o 2,873 mln osób, a zarazem 6,3 proc. mniej, niż 1 stycznia 2012 roku. Zdecydowanie więcej mieszkańców ubyło na wsi (o 7,6 proc.) niż w miastach (o 5,7 proc.). W 2015 roku liczba ludności zmniejszyła się o 180 tys. osób. W tym roku miał się odbyć na Ukrainie ogólnokrajowy spis ludności. Decyzją ukraińskiego rządu został on przesunięty na 2020 rok.

Według ostatnich badań, dwie trzecie Ukraińców w wieku 14-35 lat chce wyjechać z kraju. Ukraińskie media wskazują, że potwierdza to fakt, że Ukraińcy masowo opuszczają swój kraj, utraciwszy wiarę w zmianę na lepsze. Prognozuje się, że trend ten będzie rósł.

Według ukraińskich danych, obecnie za granicą pracuje już teraz od 3 do 5 mln Ukraińców, czyli nawet 10 proc. obywateli tego kraju.Przyznano, że w Polsce może pracować około miliona obywateli Ukrainy, a nasz kraj jest najczęściej wybierany jako ten, do którego Ukraińcy wyjeżdżają do pracy (22,5 proc.). Na dalszych miejscach znalazły się: Rosja (19,2 proc.), Czechy (18 proc.), Włochy (15,7 proc.), a także Niemcy (3,2 proc.).

Według prognoz ukraińskiego Instytutu demografii, w ciągu następnych 45 lat populacja Ukrainy może zmniejszyć się nawet o 10 mln ludzi, do ok. 35 mln. Z czego według optymistycznego wariantu liczba osób młodych będzie wynosić 4 mln, a według pesymistycznego – 2,8 mln.

Z kolei prognozy dotyczące polskiego rynku pracy wskazują, że w tym roku do pracy w Polsce przyjedzie co najmniej milion Ukraińców.

Korrespondent.net / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz