Ukraińskie gangi przemycały imigrantów z Turcji do Europy

Greckie sądy skazały już ponad stu Ukraińców, którzy w ramach dwóch gangów, zajmowali się przerzucaniem nielegalnych imigrantów z Turcji do Grecji.

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN podaje informacje ujawnione w czasie konferencji prasowej przez wicedyrektora Departamentu Służby Konsularnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, Wasylija Kirilicza. Według urzędnika za organizowanie przerzutu nielegalnych imigrantów z Turcji do Grecji, sądy tego drugiego państwa skazały 105 obywateli Ukrainy. Wobec kolejnych 43 Ukraińców prowadzone są w Grecji śledztwa w sprawie ich roli w tym procederze.

Kirilicz mówił, też o „dynamice” działań greckiego wymiaru sprawiedliwości, która może jeszcze przynieść zmianę liczby zatrzymanych i skazanych Ukraińców. Działania przeciw ukraińskim gangom przemytników trwają w Grecji od dłuższego czasu. W 2017 roku z greckich więzień zwolniono także 16 obywateli Ukrainy, po odbyciu przez nich jednej trzeciej długości wyroku.

Według ukraińskiego MSZ zatrzymani i skazani należeli do dwóch gangów organizujących przemyt ludzi przez Morze Egejskie. Ukraińscy byli załogami statków, które nielegalnie przewoziły migrantów na greckie wybrzeże.

Od początku zalewu nielegalnych imigrantów z Afryki i Azji do Europy w 2015 r., główną trasą ich przenikania były szlak przez Morze Egejskie z wybrzeża tureckiego do Grecji. W 2016 roku Unia Europejska próbowała wstrzymać falę imigrantów zawierają umowę z władzami Turcji, na podstawie której Turcy mieli otrzymać miliardy euro w zamian za przyjmowanie na swoim terytorium zawracanych z Grecji nielegalnych imigrantów. Jednak w 2017 roku władze Bułgarii sygnalizowały, że Turcy nie wywiązują się z realizacji umowy w sposób dostateczny.

unian.net/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz