Nieznany sprawca wrzucił ładunek wybuchowy na teren Cmentarza Łyczakowskiego w pobliżu grobów polskich obrońców Lwowa.

We wtorek po godzinie 21. lokalnego czasu w pobliżu grobów polskich żołnierzy na Cmentarzu Obrońców Lwowa (popularnym Cmentarzu Orląt) we Lwowie doszło do wybuchu, w rezultacie którego na trawniku utworzył się lej o średnicy 30 centymetrów – podał portal zaxid.net.

Jak wynika z komunikatu opublikowanego na facebookowej stronie „gorącej linii” Lwowa, na którą powołał się portal, eksplodował przedmiot wrzucony na teren cmentarza zza muru. Dyrekcja Cmentarza Łyczakowskiego (w skład którego wchodzi Cmentarz Orląt) twierdziła, że nie doszło do uszkodzenia nagrobków. Według ukraińskiej policji także nikt nie został poszkodowany.

Według słów ochroniarza do wybuchu doszło 15 metrów od pomieszczeń gospodarczych. Wygląda na to, że na trawnik zza muru ktoś wrzucił nieustalony przedmiot. Na miejscu już pracują eksperci. Od wybuchu utworzyła się jamka o średnicy 30 centymetrów. – cytuje słowa dyrektora Muzeum Cmentarz Łyczakowski Mychajły Nahaja portal zaxid.net.

Po wybuchu czynności śledcze na cmentarzu przeprowadzali funkcjonariusze policji i pirotechnicy. Według portalu Varta1, który powołuje się na władze obwodu lwowskiego, prace śledczych na miejscu zdarzenia trwały od godziny 21:50 do 4:18 rano, a eksplodował prawdopodobnie granat RGD-5.

Przypomnijmy, że także wczoraj podano, iż według nieoficjalnych informacji w tym roku nie dojdzie do generalnego remontu Cmentarza Orląt Lwowskich, pomimo tego, że w środki na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie, a koncepcja przebudowy została zatwierdzona. Stacja RMF FM, powołując się na nieoficjalne ustalenia, poinformowała, że powodem takiej sytuacji są napięte relacje polsko-ukraińskie, które rzutują na wzajemne kontakty. Z tego względu strona polska, nie chcąc dodatkowo drażnić Ukrainy, zdecydowała się nie występować o zgodę na przebudowę. Ograniczono się jedynie do „remontu kosmetycznego”, czyli uzupełnienia odpadających tynków i malowania, do czego potrzebna jest zgoda tylko miejskiego konserwatora.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińscy śledczy potwierdzają: pomnik w Hucie Pieniackiej wysadzono w powietrze

Kresy.pl / zaxid.net / Varta1

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. ProPatria
  ProPatria :

  W ten sposób zawsze wroga-na siłę bratnia dzicz stepowa dziękuje Polakom za wszechstronne wsparcie. Oczywiście jak zwykle wszystkim znani sprawcy nie zostaną odnalezieni, a całym zajściem zostanie obarczona wiadoma siła trzecia. Zapewne polskojęzyczni wyprzedzą upaińców w wydawaniu komunikatów mówiących o obwinianiu trzeciej siły i wygaszaniu skandalu. Wszak nie można urazić „wrażliwości” morderców…

 2. Avatar
  Accipiter :

  Mogę założyć się z każdym, że sprawca nie zostanie nigdy złapany.
  A także, że zaocznie zostanie uznane, że to robota ruskich, którzy robią wszystko by skłócić nas z „braćmi” rezunami – obrońcami Polski i Europy. Nasze rodzime banderofile oczywiście wyjaśnienia rezunów przyjmą jako prawdę obiawioną. Tylko my zwykli Polacy w to nie będziemy wierzyć.

  • Avatar
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.

 3. Avatar
  jaro7 :

  Wiadomo ‚wina Putina”. Już jacyś kretyni z rządu wymyślili komisję polsko banderowska do badania działalności służb rosyjskich mających na celu skłócenie Polaków z „braćmi” z UPSAiny.Czyli będzie to spotkanie polskojęzycznych banderofili z upaińskimi banderowcami gdzie dojda do wniosków typu że marsze nacjonalistów i pomniki Bandery to robota….ruskich.I takie debile nami rzadza.