Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Sajid Javid podpisał się pod wnioskiem o ekstradycję współzałożyciela Wikileaks do USA.

Javid odniósł się do sprawy Assange’a w czwartkowym wywiadzie dla BBC Radio 4 mówiąc – „On słusznie jest za kratami. Jest wniosek o ekstradycję ze strony USA, który jutro będzie rozpatrywany przez sąd, ale wczoraj podpisałem nakaz ekstradycji i zatwierdziłem go i to zostanie jutro okazane przed sądem”. Oznacza to, że kwestia wydania Assange’a Amerykanom zależy od brytyjskiego sędziego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W USA współzałożycielowi Wikileaks postanowiono aż 18 zarzutów kryminalnym w tym tak ciężki jak szpiegostwo. Amerykańskie władze chcą ukarać Assange’a za aktywność w ramach inicjatywy Wikileaks. Portal ten rozpoczął działalność w 2006 roku. Jego założyciele w 2007 r. ogłosili by publikować na nim wszelkie tajne dokumenty instytucji państwowych i prywatnych potwierdzających niezgodną z prawem działalność tych instytucji. Witryna gwarantuje anonimowość wszystkim publikującym na niej tajne materiały. Od tego czasu Wikileaks ujawniły między innymi setki tysięcy raportów z amerykańskich interwencji zbrojnych w Iraku i Afganistanie, depesz amerykańskich ambasad z całego świata, informacji o uwięzionych w obozie internowania w Guantanamo. Dzięki ujawnieniu przez Wikileaks zawartości poczty elektronicznej Hillary Clinton opinia publiczna dowiedziała się, że francuski wywiad odegrał rolę w wybuchu rebelii przeciwko pułkownikowi Muammarowi Kaddafiemu w Libii.

Assange był już celem postępowania szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości przed którym został oskarżony o gwałt. Uznając oskarżenie za motywowane politycznie Assange schronił się w 2012 r. w ambasadzie Ekwadoru, gdzie uzyskał azyl. Szwedzkie postępowanie zostało umorzone z podwody braku podstaw w 2017 r. ale Assange pozostał na terenie placówki dyplomatycznej, obawiając się właśnie ekstradycji do USA. Jednak po tym gdy władze Ekwadoru cofnęły mu prawo azylu, aktywista został w kwietniu wyciągnięty z ambasady i trafił do brytyjskiego aresztu.

Assange został już skazany przez brytyjski sąd na 50 tygodni pozbawienia wolności za unikanie stawiania się przed wymiarem sprawiedliwości pomimo wezwania.

theguardian.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz