Współzałożyciel portalu Wikileaks, Julian Assange od siedmiu lat przebywał na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie. W czwartek został z niej wyciągnięty i aresztowany.
Assange otrzymał azyl od Ekwadoru po tym gdy w Szwecji rozpoczęto postępowanie w sprawie gwałtu o który był podejrzany, a władze Wielkiej Brytanii, gdzie Assange mieszkał chciały dokonać jego ekstradycji. Współzałożyciel portalu Wikileaks uznał postępowanie prowadzone w Szwecji za motywowane politycznie i schronił się w 2012 r. w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.
Śledztwo w sprawie domniemanego gwałtu zostało w Szwecji umorzone w 2017 r., ale Assange obawiał się represji ze strony władz USA. Jego portal opublikował wiele tajnych materiałów wytworzonych właśnie przez amerykańskich polityków i urzędników. W czwartek Assange został jednak aresztowany przez brytyjską policję, po tym gdy władze Ekwadoru uchyliły mu azyl. Prezydent tego kraju Lenin Moreno stwierdził, że Assange miał pogwałcić konwencje związane z azylem. Inaczej uważa portal Wikileaks, według którego zatrzymanie jego współzałożyciela odbyło się ze złamaniem prawa międzynarodowego. Ekwadorczycy domagali się od Assange’a aby zaprzestał on aktywności na portalu w czasie pobytu w ich ambasadzie.
Zatrzymanie Assange’a było nagrywane, a minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Sajid Javid potwierdził, że dziennikarz znalazł się “pod strażą”. “Chciałbym podziękować władzom Ekwadoru za współpracę” – napisał na Twitterze Javid. Assange został aresztowany za niestawienie się w sądzie i naruszenie warunków kaucji.
Portal Wikileaks rozpoczął działalność w 2006 roku. Jego założyciele w 2007 r. ogłosili by publikować na nim wszelkie tajne dokumenty instytucji państwowych i prywatnych potwierdzających niezgodną z prawem działalność tych instytucji. Witryna gwarantuje anonimowość wszystkim publikującym na niej tajne materiały. Od tego czasu Wikileaks ujawniły między innymi setki tysięcy raportów z amerykańskich interwencji zbrojnych w Iraku i Afganistanie, depesz amerykańskich ambasad z całego świata, informacji o uwięzionych w obozie internowania w Guantanamo. Dzięki ujawnieniu przez Wikileaks zawartości poczty elektronicznej Hillary Clinton opinia publiczna dowiedziała się, że francuski wywiad odegrał rolę w wybuchu rebelii przeciwko pułkownikowi Muammarowi Kaddafiemu w Libii.
bbc.com/rt.com/kresy.pl
No to teraz angole wraz z wielkim bratem wspomaganym handlowymi, już będą wiedzieli, jak Assange’a dobrze uciszyć.
Dobrze uciszyć ? Wręcz przeciwnie. Podejrzewam ,że po przepraniu mózgu, zorganizują mu konferencję na której zdementuje wszystkie swoje rewelacje.A na koniec popełni samobójstwo ,strzelając sobie w plecy.
Ekwadorczycy coś za to na pewno dostali… Asange powinien się był tego spodziewać.
WikiLeaks ujawnil, ze szef Ekwadoru Lenin Moreno kradziona tam kase lokuje w offshorach
Dobrze ,że nie wybrał naszej ambasady,bo z niej nie po 7 latach ,ale po dwóch dniach trafiłby w łapki brytoli.