Współzałożyciel portalu Wikileaks, Julian Assange od siedmiu lat przebywał na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie. W czwartek został z niej wyciągnięty i aresztowany.

Assange otrzymał azyl od Ekwadoru po tym gdy w Szwecji rozpoczęto postępowanie w sprawie gwałtu o który był podejrzany, a władze Wielkiej Brytanii, gdzie Assange mieszkał chciały dokonać jego ekstradycji. Współzałożyciel portalu Wikileaks uznał postępowanie prowadzone w Szwecji za motywowane politycznie i schronił się w 2012 r. w ambasadzie Ekwadoru w Londynie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Śledztwo w sprawie domniemanego gwałtu zostało w Szwecji umorzone w 2017 r., ale Assange obawiał się represji ze strony władz USA. Jego portal opublikował wiele tajnych materiałów wytworzonych właśnie przez amerykańskich polityków i urzędników. W czwartek Assange został jednak aresztowany przez brytyjską policję, po tym gdy władze Ekwadoru uchyliły mu azyl. Prezydent tego kraju Lenin Moreno stwierdził, że Assange miał pogwałcić konwencje związane z azylem. Inaczej uważa portal Wikileaks, według którego zatrzymanie jego współzałożyciela odbyło się ze złamaniem prawa międzynarodowego. Ekwadorczycy domagali się od Assange’a aby zaprzestał on aktywności na portalu w czasie pobytu w ich ambasadzie.

Zatrzymanie Assange’a było nagrywane, a minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Sajid Javid potwierdził, że dziennikarz znalazł się „pod strażą”. „Chciałbym podziękować władzom Ekwadoru za współpracę” – napisał na Twitterze Javid. Assange został aresztowany za niestawienie się w sądzie i naruszenie warunków kaucji.

Portal Wikileaks rozpoczął działalność w 2006 roku. Jego założyciele w 2007 r. ogłosili by publikować na nim wszelkie tajne dokumenty instytucji państwowych i prywatnych potwierdzających niezgodną z prawem działalność tych instytucji. Witryna gwarantuje anonimowość wszystkim publikującym na niej tajne materiały. Od tego czasu Wikileaks ujawniły między innymi setki tysięcy raportów z amerykańskich interwencji zbrojnych w Iraku i Afganistanie, depesz amerykańskich ambasad z całego świata, informacji o uwięzionych w obozie internowania w Guantanamo. Dzięki ujawnieniu przez Wikileaks zawartości poczty elektronicznej Hillary Clinton opinia publiczna dowiedziała się, że francuski wywiad odegrał rolę w wybuchu rebelii przeciwko pułkownikowi Muammarowi Kaddafiemu w Libii.

bbc.com/rt.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz