KGHM, jedna z największych polskich spółek skarbu państwa, chce jak najszybciej wybudować mały reaktor jądrowy.

O zamiarach KGHM poinformował we wtorek prezes spółki, Marcin Chludziński, na konferencji prasowej podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W jej trakcie prezentował założenia nowej strategii KGHM.

“Chcemy jak najszybciej mieć zainstalowany mały reaktor jądrowy” – powiedział Chludziński. „W tej chwili indentyfikujemy partnerów, prowadzimy rozmowy” – dodał. Zaznaczył przy tym, że „tego typu reaktory są już wykorzystywane na łodziach podwodnych armii amerykańskiej”. Powiedział też, że w ciągu miesiąca zostaną podane informacje o kolejnych krokach w tej sprawie.

Przeczytaj: Południowokoreańska firma chce zaproponować Polsce zaawansowany reaktor jądrowy

 

Ponadto, KGHM chce też stawiać na lądowe i morskie farmy wiatrowe, fotowoltaikę, a także na energię z czystego wodoru.

„W 2018 roku założyliśmy, że do 2030 roku co najmniej 50 proc. wykorzystywanej przez nas energii będzie pochodziło ze źródeł własnych” – powiedział Chludziński. „Chcemy wykorzystywać wodór m.in w piecu przerabiającym złomy. Wtedy będziemy mieli czystą, ekologiczną miedź, którą sprzedamy za dużo wyższą cenę”.

Prezes spółki poinformował też, że KGHM Polska Miedź planuje wybudować nową kopalnię miedzi w rejonie Bytomia Odrzańskiego. Chce w niej wykorzystywać energię ze źródeł odnawialnych. Spółka zamierza również produkować srebro inwestycyjne i zaoferować produkty na bazie tego kruszcu w ciągu najbliższych dwóch lat.

Przeczytaj: Spółka KGHM Polska Miedź została w ubiegłym roku największym na świecie producentem srebra

W czerwcu tego roku Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej zapowiedział, że „Polska będzie inwestować w technologię jądrową”, a „pierwszy reaktor ma być gotowy za 12 lat”.

Bankier.pl / forsal.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply