Amerykańska firma NuScale Power będzie współpracować z KGHM przy budowie budowie małych modułowych reaktorów atomowych w technologii SMR.

KGHM Polska Miedź i amerykańska firma NuScale Power podpisały w poniedziałek umowę na opracowanie i wybudowanie 6 modułowych reaktorów nuklearnych w technologii SMR, z opcją rozbudowy do 12. Ich moc zainstalowana ma wynieść około 1GW – podało Ministerstwo Aktywów Państwowych. Umowę podpisano w Waszyngtonie w obecności wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który przypomniał, że Amerykanie będą strategicznym partnerem Polski także przy budowie dużych reaktorów atomowych.

“Nie waham się powiedzieć, że podpisanie umowy to moment historyczny dla polskiej gospodarki i polskiej przyszłości. To nowa jakość i zupełnie nowa perspektywa. Jesteśmy w procesie transformacji naszej elektroenergetyki, która w 70 proc. jest dziś uzależniona od węgla a rozwój energetyki jądrowej będzie tu mieć kluczowe znaczenie” – mówił Jacek Sasin.

Prezes KGHM Marcin Chludziński ocenił, że budowa małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR pozwoli na obniżkę kosztów i emisji dwutlenku węgla o 8 mln ton. Miedziowy koncern chce uruchomić elektrownię SMR do 2029 roku.

PAP podaje, że w pierwszej kolejności konieczne będzie wskazanie potencjalnych miejsc, w których realizowane byłyby inwestycje oraz oszacowanie kosztów.

KGHM do 2030 roku chce ograniczyć emisje CO2 o 30 procent względem 2020 roku a w 2050 chce być firmą “neutralną klimatycznie”.

Jacek Sasin przypomniał, że KGHM nie jest pierwszą polską firmą, która zdecydowała się na budowę elektrowni w technologii SMR. Wcześniej PKN Orlen zdecydował, że będzie współpracować z GE Hitachi.

PAP podaje, że minister aktywów państwowych przypominał też, iż to Amerykanie będą strategicznym partnerem Polski przy budowie “dużego atomu”.

Inwestycje w energetykę jądrową Sasin nazwał “ważnym krokiem na drodze do zasadniczej zmiany miksu energetycznego Polski”.

“Zdecydowaliśmy, że najlepszym paliwem w miksie, uzupełniającym energię z wiatru, słońca i wody będzie energia jądrowa” – mówił wicepremier.

CZYTAJ TAKŻE: Małe reaktory jądrowe mogą zostać uwzględnione w rządowej strategii ciepłownictwa

Małe reaktory modułowe, czyli tzw. SMR, to technologia wciąż rozwijana, mająca na celu przyspieszenie budowy i obniżenie kosztów energetyki atomowej. Ma to być alternatywa dla budowy tradycyjnych, potężnych reaktorów, co wymaga olbrzymich nakładów. Obecnie na świecie jest realizowanych kilkadziesiąt projektów budowy SMR.

Kresy.pl / gov.pl / biznes.interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply