Czołowy polski koncern – KGHM będzie musiał przystosować się do spadających gwałtownie cen miedzi.

Jak podał w poniedziałek portal WNP cena miedzi na światowych rynkach jest najniższa od ponad pięciu kwartałów. Cena ta spada z wysokiego poziomu, ale „metale przemysłowe są na dobrej drodze do najgorszego kwartału od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku”. Miedź w ubiegłym tygodniu kosztowała na Londyńskiej Giełdzie Metali 8 122,50 dol. za tonę co oznacza czerwcowy spadek o 11 proc.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wszystko spowodowane jest przez kryzys gospodarczy rozwijający się na kanwie wojny rosyjsko-ukraińskiej, szoku surowcowego, związanego z sankcjami nakładanymi na Rosję przez państwa zachodnie i narastającej inflacji. Znacznie pogarsza to nastroje inwestorów, co szybko przekłada się na ceny wszystkich metali przemysłowych niezbędnych we wszystkich inwestycjach infrastrukturalnych.

„Nawet jeśli Chiny odrobią straty w drugiej połowie, nie będą w stanie samodzielnie podnieść cen z powrotem do nowych maksimów – ta epoka minęła” – powiedziała Amelia Xiao Fu, szefowa ds. strategii surowcowej w BOCI Global Commodities. Oceniła one, że „Jeśli inne duże gospodarki zmierzają w kierunku recesji, Chiny również nie będą rosnąć w wyjątkowym tempie”.

Wnp.pl podaje szacunki S&P Global, według którego produkcja w UE skurczyła się po raz pierwszy od dwóch lat, zaś w USA osiągnęła ona najniższym poziom od 23 miesięcy.

Jak twierdzi portal kluczowym sygnałem dla inwestorów, który zasugerował im zbliżającą się dekoniunkturę była decyzja Rezerwy Federalnej USA o podwyższeniu stopy procentowej sprzed dwóch tygodni.

wnp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz