Polska jest trzecim krajem świata pod względem wielkości pomocy wojskowej przekazywanej Ukrainie - podało BBC w piątek. Polski rząd zobowiązał się już do udzielenia Kijowowi wsparcia o wartości 1,81 mld dolarów (ponad 8 mld złotych). USA i Wielka Brytania zajmują dwa pierwsze miejsca w zestawieniu.

USA i Wielka Brytania zajmują dwa pierwsze miejsca w zestawieniu. Polska zajęła trzecie miejsce. Polski rząd zobowiązał się już do udzielenia Kijowowi wsparcia o wartości 1,81 mld dolarów - wynika z analizy opublikowanej w piątek przez BBC.

Łączna wartość zobowiązań USA wobec Ukrainy, podjętych od 27 stycznia do 7 czerwca, wyniosła 25,45 mld dolarów. Stany Zjednoczone zajmują także pierwsze miejsce pod względem środków na cele militarne, które już przekazano Ukrainie (6,3 mld dolarów w analogicznym okresie).

W Uzbekistanie w autonomicznej Republice Karakałpackiej wybuchły protesty przeciwko planowanej reformie konstytucyjnej, która miałaby zmienić status autonomii, poinformowały w sobotę władze Uzbekistanu. (więcej…)

penalizacji banderyzmu swoboda

Według MSZ Ukrainy, wypowiedzi ukraińskiego ambasadora w Berlinie, Andrija Melnyka, który bronił Stepana Bandery i uzasadniał zbrodnie na Polakach, to jego „osobista opinia”, która nie odzwierciedla stanowiska władz w Kijowie.

Jak pisaliśmy, ambasador Ukrainy w Niemczech, Andrij Melnyk, wywołał poruszenie w niemieckiej prasie odmawiając odcięcia się od lidera OUN, Stepana Bandery, zaprzeczając jego odpowiedzialności za zbrodnie na Żydach, a także usprawiedliwiając zbrodnie banderowców na Polakach. Wywiad Melnyka został opublikowany w środę, przy czym temat w Polsce nabrał rozgłosu dzień później.

Prezydent Aleksandr Łukaszenko przekonywał w sobotę, że Ukraina próbowała uderzyć w obiekty wojskowe na terytorium Białorusi trzy dni temu, ale wszystkie jej pociski zostały przechwycone - poinformowała agencja prasowa Reuters. (więcej…)

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy oświadczył, że kraj ten nie posiada pocisków, jakie miały zostać użyte do ostrzału rosyjskiego miasta.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko napisał na Telegramie, że Rosjanie "sami ostrzelali własne domy", jak przytoczył portal Interia. Zasugerował to odnosząc się do typu rakiet jakie, według Heraszczenki, miały spaść na mieszkalne budynki Biełgorodu.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 295 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
40%