Rezerwa Federalna (FED) zadecydowała o podwyżce stopy procentowej najwyższej od 28 lat.

Jak podał portal CNN, FED zdecydowała się podnieść w środę stopę procentową o trzy czwarte punktu procentowego “w agresywnym ruchu, aby uporać się z rozpaloną do białości inflacją, która nęka gospodarkę, frustrując konsumentów i dławiąc administrację Bidena”.

CNN przypomniało, że ostatni raz tak znaczna jednorazowa podwyżka stopy procentowej miała miejsce w USA 1994 r. Natomiast podwyżka w większym rozmiarze ostatni raz było dokonana przez FED w 1984. r.

Jak zaznacza portal decyzja Rezerwy Federalnej “wpłynie na miliony amerykańskich firm i gospodarstw domowych, podnosząc koszty kredytów na domy, samochody i inne pożyczki” oraz przyniesie “spowolnienie gospodarki”.

FED zaskoczył ekspertów. Do tego tygodnia ekonomiści i inwestorzy oczekiwali, że podniesie on  referencyjną stopę procentową o pół punktu procentowego. Jednak po kiepskim raporcie na temat inflacji w USA, który w piątek zobrazował skalę podwyżek cen, strażnicy dolara wybrali radykalniejszy ruch.

Podniesienie stopy procentowej o 0,75 punktu procentowego poparło 10 z 11 Komitetu Wolnego Rynku FED. Jedynie Esther George z Kansas była odmiennego zdania i proponowała podwyżkę o 0,5 pkt proc.

Rosnące ceny na podstawowe towary, od żywności po paliwa – które w zeszłym miesiącu osiągnęły serię dziennych rekordów wzrostu – doprowadziły do najgorszych nastrojów konsumenckich od 1952 roku.

Czytaj także: Inflacja ciągle w górę. GUS podał pełne dane

cnn.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply