Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę nową transzę broni i amunicji dla Ukrainy na łączną wartość 1 mld dol.

Biden powiedział, że dostawy uzbrojenia obejmą tym razem większą ilość artylerii, przybrzeżnych systemów obrony przeciwokrętowej oraz amunicję dla artylerii i zaawansowanych systemów rakietowych, których już używa Ukraina, przytoczył portal telewizji France24.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

581 PLN    (2.64%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W rozmowie telefonicznej z Zełenskim Biden powiedział, że nowa transza „potwierdza moje zobowiązanie, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę, broniąc jej demokracji i wspierając jej suwerenność oraz integralność terytorialną w obliczu niesprowokowanej rosyjskiej agresji”, jak wynika z oświadczenia jego służby prasowej.

Biden zapowiedział też pomoc humanitarną dla Ukrainy o wartości 225 mln dolarów. Pieniądze zostaną przeznaczone na zaopatrzenie w żywność, wodę pitną, środki medyczne i inne krytycznie ważne towary.

„Odwaga, odporność i determinacja narodu ukraińskiego nadal inspirują świat” – uzasadniał swoje działania Biden.

Pentagon przedstawił listę uzbrojenia jakie ma zostać wysłane na Ukrainę w ramach zapowiedzianej przez Bidena nowej transzy. Będzie 18 kolejnych haubic kaliber 155 mm i 36 tys. sztuk amunicji do nich, dwie wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych ziemia-woda typu Harpoon, dodatkowe rakiety dla czterech precyzyjnych systemów rakietowych Himars, które Ukraina ma wkrótce rozmieścić na polu walki.

Z zasięgiem do około 80 kilometrów rakiety Himars mogą potencjalnie dać Ukrainie zdolność do atakowania rosyjskich celów z większą precyzją w toczącej się bitwie artyleryjskiej na liniach frontu. Urzędnicy amerykańscy poinformowali przy tym, że pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy kończyła w środę szkolenie na Himars.

Pentagon podał, że w nowym pakiecie znajdują się również tysiące bezpiecznych urządzeń radiowych i noktowizyjnych oraz termowizorów.

Jak podsumowała France 24, łączna wartość pomocy wojskowej jaką USA wysłały Ukrainie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji wynosi już 5,6 mld dol.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według Ukraine Support Tracker, bazy danych opracowanej przez badaczy z Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii Polska była drugim krajem po USA najmocniej wspierającym Ukrainę. W kwietniu premier Mateusz Morawiecki twierdził, że Polska udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości ok. 7 mld zł.

Prezydent Andrzej Duda przyznał w zeszłym tygodniu, że Polska przekazała Ukrainie ponad 240 swoich czołgów i ponad 100 jednostek sprzętu wojskowego i uzbrojenia. Prezydent twierdził, że łączna wartość przekazanej Ukrainie broni to 2 mld dol.

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz