Inflacja ciągle w górę. GUS podał pełne dane

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał w środę pełne dane dotyczące inflacji w maju. W ujęciu rocznym ceny wzrosły o 13,9 proc. To efekt drożejących surowców energetycznych, paliw oraz żywności. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1,7 proc. Największe wzrosty cen w ujęciu rocznym odnotowano w branży transportowej, mieszkalnictwie, branży gastronomicznej i hotelarskiej oraz w przypadku żywności.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 13,9 proc. (przy wzroście cen towarów – o 14,9 proc. i usług – o 10,8 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,7 proc. (w tym towarów – o 1,9 proc. i usług – o 1,0 proc.) – podał GUS w środę.

Żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały o 13,5 proc. w ujęciu rocznym. Ryż podrożał o 18,3 proc., mąka o 34 proc., pieczywo o 26,5 proc., makarony o 9,8 proc.

W ujęciu rocznym wzrost cen mięsa wyniósł 18,4 proc. (wołowe o 32,6 proc., wieprzowe o 16,7 proc., drobiowe o 41,1 proc.).

O 15 proc. zdrożały owoce morza. Mleko kosztowało w ujęciu rocznym o 19,1 proc. więcej, sery i twarogi 15,5 proc., a jaja 16,7 proc.

Masło podrożało o 28,9 proc., a cukier o 36,4 proc. O 32 proc. podrożały oleje i tłuszcze.

Użytkowanie domu lub mieszkania zdrożało w ujęciu rocznym aż o 22 proc.

Ceny usług związanych z ochroną zdrowia wzrosły o 7,2 proc.

Transport podrożał o 25,8 proc.

W maju 2022 r. opał był droższy o 101,5 proc. niż rok wcześniej, gaz o 46,4 proc., zaś olej napędowy o 40,1 proc.

Informowaliśmy, że rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej gwarantowanych cen węgla. Minister Moskwa podkreśliła, że rząd „gwarantuje 3 tony dla każdego gospodarstwa, dla każdego domu”. Maksymalna dopłata wyniesie 750 zł za tonę. Rządowy program, zapowiedziany w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego, powinien ruszyć na początku sierpnia.

Zobacz także: Ceny żywności najszybciej rosną w małych sklepach

Przypomnijmy, że z „Indeksu cen w sklepach detalicznych” wynika, iż w maju br. ceny w sklepach były droższe średnio o prawie 17 proc. w ujęciu rocznym. W przypadku 11 z 12 analizowanych produktów zanotowano wzrost cen. Staniały jedynie owoce. Niektóre produkty zdrożały rdr o ponad 60 proc.

Zobacz także: Większość Polaków nie stać, aby wyjechać na urlop [SONDAŻ]

Już wstępne odczyty GUS wskazywały, że w maju inflacja konsumencka w Polsce przyśpieszyła do 13,9 proc. z 12,4 proc. w kwietniu. To najwyższy wskaźnik w Polsce od 24 lat. Inflacja jest potęgowana przez rosnące ceny żywności, energii i paliw. Szacunki ekonomistów wskazują, że przyśpieszyła także inflacja bazowa, na którą Rada Polityki Pieniężnej ma większy wpływ.

W odpowiedzi na rosnącą inflację Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła w czerwcu stopy procentowe. To dziewiąta podwyżka stóp z rzędu. Wcześniej prezes NBP zapowiedział kontynuowanie podnoszenia stóp procentowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

RPP nieprzerwanie podwyższa stopy procentowe co miesiąc od października 2021 roku. Wcześniej stopa referencyjna wynosiła 0,1 proc. i pozostawała niezmienna od 9 lat.

Przypomnijmy, że w zaledwie 7 miesięcy raty kredytu wzrosły o 51 proc. W sierpniu ub. roku rata kredytu hipotecznego o wartości 300 tys. zł zaciągniętego na 20 lat wynosiła około 1553 zł, w kwietniu br. było to 2 353 zł zł.

Zobacz także: Większość Polaków uznaje, że rząd Morawieckiego nie powstrzyma inflacji

stat.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply