Rada Polityki Pieniężnej na czerwcowym posiedzeniu podjęła decyzję o podwyższeniu stóp procentowych o 0,75 pkt procentowego. Podwyżka nie jest zaskoczeniem, ponieważ inflacja bije kolejne rekordy.

Narodowy Bank Polski podał w środę w komunikacie, że Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniu 8 czerwca br. podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,75 pkt proc., tj. do poziomu 6 proc. Jednocześnie Rada podwyższyła pozostałe stopy procentowe do poziomu: stopa lombardowa 6,5 proc.; stopa depozytowa 5,5 proc.; stopa redyskontowa weksli 6,05 proc.; stopa dyskontowa weksli 6,1 proc.

Podwyżka stóp była spodziewana w związku z wciąż rosnącą inflacją, która w maju wyniosła 13,9 proc. rok do roku. NBP w swoim komunikacie po raz kolejny powiązał wzrost inflacji z silnym wzrostem światowych cen surowców energetycznych i rolnych (jak wskazano, jest to w znacznej części konsekwencja rosyjskiej agresji
przeciw Ukrainie) oraz wcześniejszym wzrostem regulowanych krajowych taryf na energię elektryczną, gaz ziemny i energię cieplną. Wzrostowi cen w Polsce sprzyja także utrzymujący się wysoki popyt. Jako czynnik ograniczający inflację wskazano rządową “tarczę antyinflacyjną”.

“Inflacja jest także podwyższana przez efekty zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw i wysokie koszty transportu w handlu międzynarodowym” – uważa NBP.

NBP spodziewa się, że czynniki zwiększające dynamikę cen będą utrzymywać się w kolejnych kwartałach, co każe spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych. Z komunikatu wynika, że podwyżki stóp procentowych będą skutkować obniżeniem inflacji “w kolejnych latach”.

“Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę” – czytamy w komunikacie.

Jak zauważa portal Money.pl, obecnie stopy procentowe znajdują się na poziomie z 2008 roku, czyli w czasie gdy upadał amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers, co było początkiem światowego kryzysu finansowego. Według portalu sama podwyżka i jej wysokość była spodziewana – średnia prognoz analityków wskazywała właśnie na podwyżkę o 0,75 pkt. proc.

Dzisiejsza podwyżka stóp była dziewiątą z rządu. Ostatnio RPP podniosła stopy procentowe w maju.

CZYTAJ TAKŻE: Narodowy Bank Ukrainy podniósł stopy procentowe do 25 proc.

Kresy.pl / nbp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply