W ciągu trzech dni z możliwości sprzedaży hrywien PKO Bankowi Polskiemu skorzystało ponad 13 tys. obywateli Ukrainy.

NBP poinformował w czwartek w komunikacie, że wymiana hrywien na złotówki, którą umożliwiono uchodźcom z Ukrainy na podstawie umowy z Narodowym Bankiem Ukrainy, odbywa się za pośrednictwem PKO Banku Polskiego na terenie całego kraju.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6663.39 PLN    (30.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Za pośrednictwem tego mechanizmu w ciągu trzech dni wymiany hrywien dokonało ponad 13 tysięcy obywateli Ukrainy. Obecnie kurs wymiany ustalony z ukraińskim bankiem centralnym wynosi 0,14 złotego za hrywnę.

Skupione hrywny NPB odsprzeda Narodowemu Bankowi Ukrainy po tym samym kursie.

Jak zaznaczono w komunikacie, żaden uczestników operacji nie pobiera opłat z tytułu wymiany hrywien na złote.

Ukraińscy uchodźcy po ucieczce za granicę zetknęli się z problemem praktycznej niewymienialności hrywny. Nawet jeśli ktoś chciał kupić od nich ukraińską walutę, było to możliwe tylko po „lichwiarskim” kursie. W połowie marca NBP zapowiedział, że wspólnie z NBU i PKO BP pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi Ukraińcom wymianę hrywny w placówkach tego banku. W prasie pojawiły się doniesienia, że ustalany ze stroną ukraińską kurs ma być „godziwy”.

Program skupu hrywien ruszył 25 marca. Mogą z niego skorzystać dorośli obywatele Ukrainy sprzedając maksymalnie 10 tys. hrywien na osobę. Skupowane są banknoty o nominałach od 100 do 1000 hrywien.

CZYTAJ TAKŻE: NBP przekaże Ukrainie dolary za hrywny

Kresy.pl / nbp.pl / bankier.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Roman1
    Roman1 :

    Ponieważ kurs hrywny spada, toteż odprzedaż po tym samym kursie będzie znacznym dotowaniem strony ukraińskiej. Jest to okradanie narodu polskiego przez neobanderowców i ich „polskich” kolegów. Pomijam tu, żę hrywna praktycznie przestała być walutą wymienialną.