Rosyjskie wojsko, które zajęło czarnobylską elektrownię atomową i inne obiekty w strefie wykluczenia, ruszyło w dwóch kolumnach w kierunku granicy ukraińsko-białoruskiej – poinformował w czwartek Ukrinform.

Jak podał w czwartek portal Ukrinform, rosyjskie wojsko, które zajęło czarnobylską elektrownię atomową i inne obiekty w strefie wykluczenia, ruszyło w dwóch kolumnach w kierunku granicy ukraińsko-białoruskiej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ukraińska Narodowa Wytwórnia Energii Jądrowej „Energoatom” poinformowała o tym na Telegramie, donosi Ukrinform.

„Potwierdzono, że okupanci, którzy zajęli czarnobylską elektrownię jądrową i inne obiekty w strefie wykluczonej, maszerowali w dwóch kolumnach w kierunku granicy Ukrainy z Republiką Białorusi” – poinformowała firma, zauważając, że niewielka liczba Rosjan żołnierze pozostali w zakładzie.

Wcześniej wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała Organizację Narodów Zjednoczonych do wysłania misji w celu demilitaryzacji strefy wykluczenia wokół elektrowni w Czarnobylu.

Wicepremier uważa, że ​​rosyjskie siły transportują duże ilości starej i źle utrzymanej broni, stwarzając ryzyko uszkodzenia sarkofagu zabezpieczającego zbudowanego wokół rozbitego czwartego reaktora stacji. Dodatkowo oskarżyła siły rosyjskie o uniemożliwienie strażakom opanowanie dużej liczby pożarów w strefie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji przekonywało, że jest porozumienie z Ukrainą w sprawie nadzoru na obszarem czarnobylskiej elektrowni jądrowej. Informację taką przekazała w czwartek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Według niej Moskwa osiągnęła porozumienie z Kijowem w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, w której bloku doszło do wybuchu w 1986 roku.

Elektrownia od wczesnego etapu inwazji Rosja na Ukraine znalazła się na szlaku głównego uderzenia rosyjskich wojsk na Kijów i została przez nie zajęta pierwszego dnia działań wojennych. Następnie Ukraińcy próbowali ją odbić co doprowadziło do strzelaniny na terenie elektrowni. Zapalił się od niej jeden ze znajdujących się tam budynków, nie mający jednak krytycznego znaczenia dla instalacji jądrowych.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz