Obywatele Ukrainy najprawdopodobniej będą mogli w Polsce wymienić określoną ilość hrywien na złotówki po “godziwym kursie”. Ma im to umożliwić mechanizm uzgadniany przez Narodowy Bank Polski z Narodowym Bankiem Ukrainy i PKO BP.

Jak podał w czwartek Puls Biznesu, ukraińscy uchodźcy po ucieczce za granicę zetknęli się z problemem praktycznej niewymienialności hrywny. Nawet jeśli ktoś chciał kupić od nich ukraińską walutę, było to możliwe tylko po “lichwiarskim” kursie. Już wkrótce może się to zmienić.

Według gazety na początku zeszłego tygodnia Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zrobił pierwszy krok ku przywróceniu wymienialności ukraińskiej waluty zezwalając lokalnym bankom na skup hrywny za granicą za dolary.

“Dwa dni później Narodowy Bank Polski (NBP) zapowiedział, że wspólnie z NBU i PKO BP pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi Ukraińcom wymianę hrywny w placówkach tego banku” – napisał Puls Biznesu.

Zgodnie z informacjami gazety obecnie PKO BP pracuje nad dostosowaniem 50-60 swoich oddziałów do skupu hrywny. Kurs wymiany jest ustalany ze stroną ukraińską, ale ma być “godziwy”. Prawo do wymiany waluty będzie przysługiwało tylko obywatelom Ukrainy; maksymalny limit transakcji ma wynosić 1,2-1,3 tys. złotych.

Być może mechanizm wymiany hrywny wejdzie w życie w przyszłym tygodniu. Najpóźniej ma się to stać w ciągu kilkunastu dni.

CZYTAJ TAKŻE: Radny Warszawy postuluje oznakowanie ulic stolicy w języku ukraińskim

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply