Narodowy Bank Ukrainy (NBU) podniósł stopy procentowe z 10 do 25 proc. Zmiana weszła w życie 3 czerwca.

W uzasadnieniu decyzji napisano, że “ten zdecydowany krok ma na celu ochronę dochodów i oszczędności gospodarstw domowych w hrywnach, podniesienie atrakcyjności aktywów denominowanych w hrywnach, zmniejszenie presji na rynku walutowym, a tym samym zwiększenie zdolności NBU do utrzymania stabilności kursu walutowego i powstrzymania procesów inflacyjnych w okresie wojny”.

Jak podkreśla portal bankier.pl, tak gwałtowne zacieśnienie polityki pieniężnej jest zjawiskiem niemal niespotykanym.  Banki centralne decydują się na nie w wyjątkowych okolicznościach.

NBU uważa, że w obecnych warunkach “nieznaczny wzrost kluczowej stopy procentowej nie miałby istotnego wpływu na system finansowy i gospodarczy”.

“Pierwszym tego powodem jest to, że mechanizm transmisji monetarnej ma tylko ograniczony wpływ w czasie wojny. Po drugie skutkowałoby to oczekiwaniem dalszych podwyżek głównej stopy procentowej, a co za tym idzie, przyjęciem przez deponentów postawy wyczekiwania i słabym zainteresowaniem inwestorów aktywami w hrywnach. Po trzecie, aby ożywić zainteresowanie aktywami w hrywnach, ich rentowność musi przekraczać oczekiwaną stopę inflacji” – podano w komunikacie.

Wcześniej z powodu “silnej presji psychologicznej”, przez którą wcześniejsze zmiany stopy procentowej “raczej nie ustabilizowałaby oczekiwań i nie zachęciła do utrzymywania aktywów w hrywnach”, NBU skupił się przede wszystkim zapewnienie nieprzerwanego funkcjonowania systemu bankowego i płatności w gospodarce.

“Stopniowa adaptacja gospodarki Ukrainy i szok psychologiczny ustępujący logice podejmowania decyzji gospodarczych przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe wymagają zmiany podejścia do polityki pieniężnej” – wskazuje NBU.

“Ponieważ rentowność aktywów w hrywnach jest obecnie niska, wzrosło zagrożenie, że dolaryzacja gospodarki może wzrosnąć, a system finansowy może stracić odpowiednie zasoby” – podkreślono w komunikacje. W celu utrzymania kursu hrywny bank centralny zwiększył skalę interwencji walutowych z 2 mld dol. w marcu-kwietniu do 3,4 mld dol. w maju.

NBU podkreśla, że dzięki wsparciu finansowemu partnerów międzynarodowych nadal dysponuje wystarczającymi rezerwami walutowymi, ale zagrożenie stabilności makrofinansowej w średnim okresie wzrosło.

Władze NBU zaznaczają, że dzięki finansowaniu od partnerów międzynarodowych nadal dysponują wystarczającymi rezerwami walutowymi, ale zagrożenie stabilności makrofinansowej w średnim okresie wzrosło. “Jeśli rentowność aktywów w hrywnach nie wzrośnie wystarczająco, rezerwy międzynarodowe będą się szybko wyczerpywać, a w gospodarce narastać będzie nierównowaga” – napisano.

W kwietniu inflacja w Ukrainie wyniosła 16,4 proc., natomiast inflacja bazowa: 13 proc. NBU szacuje, że w maju tempo wzrostu cen jeszcze przyspieszyło.

Narodowy Bank Polski poinformował na początku maja o decyzji Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu wszystkich stóp procentowych o 0,75 pkt. procentowego. Po podwyżce główna stopa procentowa – stopa referencyjna – wynosi 3,5 proc. w skali rocznej. Stopa lombardowa wynosi obecnie 5,25 proc., stopa depozytowa 4,75 proc., stopa redyskonta weksli 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli 5,35 proc. w skali rocznej.

Kresy.pl / bank.gov.ua / bankier.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply