Stopy procentowe ósmy raz z rzędu w górę

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe. To ósma podwyżka stóp z rzędu.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Narodowy Bank Polski poinformował w czwartek o decyzji Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu wszystkich stóp procentowych o 0,75 pkt. procentowego.

Po podwyżce główna stopa procentowa – stopa referencyjna – wynosi 5,25 proc. w skali rocznej. Stopa lombardowa wynosi obecnie 5,75 proc., stopa depozytowa 4,75 proc., stopa redyskonta weksli 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli 5,35 proc. w skali rocznej.

Jest to już ósma podwyżka stóp procentowych z rzędu. Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe co miesiąc od października ub. roku reagując na rosnącą inflację.

Portal Money.pl zauważa, że dzisiejsza podwyżka nie była tak wysoka, jak oczekiwali ekonomiści. Panował wśród nich konsensus, że stopy procentowe pójdą w górę o 1 pkt proc.

Obecnie stopy procentowe NBP są najwyższe od 2008 roku, czyli od upadku banku Lehman Brothers.

Na podwyżki stóp procentowych z największym niepokojem spoglądają kredytobiorcy, których raty w zdecydowanej większości są pośrednio zależne od stóp (poprzez stawkę WIBOR). Ocenia się, że przy typowym kredycie na 300 tys. złotych, którego spłata jest rozłożona na 25 lat, miesięczna rata kredytu wzrośnie teraz o około 150 złotych. Od października ub. roku miesięczna rata takiego kredytu wzrosła z około 1,4 tys. złotych do 2,5 tys. złotych.

Powodem podnoszenia stóp procentowych jest chęć walki z inflacją, która według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w kwietniu w Polsce wzrosła do 12,3 proc. To najwyższy wskaźnik od 24 lat, a ściślej – od czerwca 1998 roku, gdy po raz ostatni notowano inflację powyżej poziomu 12 procent.

Kresy.pl / pap.pl / money.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply