Biały Dom: Rozważamy zwiększenie produkcji Javelinów i Stingerów

Pentagon rozważa przyspieszenie produkcji przeciwpancernych systemów Javelin i systemów obrony przeciwlotniczej Stinger – poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowa Białego Domu, Jen Psaki.

Jak poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowa Białego Domu Jen Psaki, Pentagon rozważa przyspieszenie produkcji przeciwpancernych systemów Javelin i systemów obrony przeciwlotniczej Stinger.

Psaki została zapytania o uszczuplenie amerykańskich zapasów Javelinów i Stingerów: „Analitycy twierdzą, że wojna Rosji na Ukrainie uszczupliła około jednej trzeciej zapasów pocisków Javelin i jak sądzę, wyczerpała również około jedna czwarta zapasów rakiet Stinger. Zastanawiam się czy Biały Dom obawia się, że zapasy broni, które mogą być potrzebne w innych częściach świata ulegną wyczerpaniu?”.

Psaki zapewniła, że Departament Obrony jest przekonany, że posiada wystarczające środki do obrony. „Oczywiście staramy się uzupełnić amerykańskie zapasy dla siebie, a także dla naszych sojuszników i partnerów, dlatego poprosiliśmy Kongres o odpowiednie zasoby w postaci dodatkowego projektu ustawy” – czytamy w komunikacie prasowym.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Chciałabym zauważyć, że Departament Obrony współpracuje również ściśle z przemysłem w celu oceny stanu linii produkcyjnych systemów uzbrojenia na poziomie dostawców głównych i podrzędnych, aby upewnić się, że jeśli coś da się rozwiązać, możemy to zrobić w procesie produkcyjnym”.

Jak poinformowała, rozważany jest szereg opcji „aby zwiększyć wydajność produkcyjną i poprawić harmonogram produkcji zarówno Javelinów jak i Stingerów. Ale to ciągły proces”.

Do piątku USA dostarczą Ukrainie kolejne 5000 pocisków przeciwpancernych Javelin – poinformował we wtorek ukraiński resort obrony, powołując się na Pentagon.

Biały Dom poinformował na początku kwietnia, że w ramach zatwierdzonej do tej pory pomocy wojskowej dla Ukrainy znalazło się ok. 5 tys. kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin i 1,4 tys. przeciwlotniczych pocisków Stinger. Szacunki niektórych ekspertów wskazywały na przekazanie Ukrainie jeszcze większej ilości wspomnianego sprzętu.

Pociski FGM-148 Javelin wykazują się wysoką skutecznością w walce z czołgami. Są naprowadzane na widmo termalne i atakują z góry. Są w stanie zwalczać nawet nowoczesne rosyjskie czołgi T-90 chronione pancerzem reaktywnym. Posiadają dwie głowice. Pierwsza z nich doprowadza do wybuchu pancerza reaktywnego, druga zostaje zdetonowana z opóźnieniem.

W czwartek prezydent Joe Biden poprosił Kongres o 33 miliardy dolarów na finansowanie pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy do września tego roku. Ogromny wniosek o finansowanie obejmuje ponad 20 miliardów dolarów na broń, amunicję i inną pomoc wojskową, a także 8,5 miliarda dolarów na bezpośrednią pomoc gospodarczą dla rządu i 3 miliardy dolarów na pomoc humanitarną.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Senator Partii Demokratycznej Chuck Schumer oświadczył w niedzielę, że doda do ustawy klauzulę, która umożliwi Stanom Zjednoczonym konfiskatę aktywów rosyjskich oligarchów i przekazanie pochodzących z nich pieniędzy Ukrainie.

Zobacz także: Biden: nasza broń pozwala Ukraińcom bronić się bez ryzyka III wojny światowej i wysyłania sił USA [+VIDEO]

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz