BNP Paribas ogłosił, że zaprzestaje udzielania kredytów hipotecznych nowym klientom. Bank tłumaczy to “aktualną sytuacją rynkową”.

BNP Paribas to pierwszy bank w Polsce, który podjął taką decyzję. Bank motywuje to obecną sytuacją rynkową, a więc rosnącą inflacją i stopami procentowymi. Nie będzie udzielał kredytów hipotecznych nowym klientom, z jednym wyjątkiem – od czerwca mogą oni skorzystać z oferty „zielonej hipoteki”, która polega na finansowaniu “nieruchomości przyjaznych środowisku” – podała w poniedziałek Rzeczpospolita.

Od czerwca, aby nowy klient mógł zaciągnąć hipotekę, musi przez trzy miesiące „budować relacje” z bankiem, korzystając z dowolnego punktu. Wówczas klient uzyska dostęp do pełnej oferty hipotecznej.

“Kluczowe znaczenie ma dla nas bezpieczeństwo naszych Klientów. Dlatego od czerwca naszą ofertę dostosowujemy do aktualnej sytuacji rynkowej i wymogów regulacyjnych. W kontekście rosnącej inflacji i stóp procentowych, działając odpowiedzialnie, chcemy zabezpieczyć Klientów przed ryzykiem nadmiernego zadłużenia się”- tłumaczy wiceprezes BNP Paribas Przemysław Furlepa.

Zobacz także: Ceny żywności najszybciej rosną w małych sklepach

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że w maju inflacja konsumencka w Polsce przyśpieszyła do 13,9 proc. z 12,4 proc. w kwietniu. To najwyższy wskaźnik w Polsce od 24 lat. Inflacja jest potęgowana przez rosnące ceny żywności, energii i paliw. Szacunki ekonomistów wskazują, że przyśpieszyła także inflacja bazowa, na którą Rada Polityki Pieniężnej ma większy wpływ.

W odpowiedzi na rosnącą inflację Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła w maju stopy procentowe. To ósma podwyżka stóp z rzędu. W ubiegłym tygodniu prezes NBP zapowiedział kontynuowanie podnoszenia stóp procentowych.

RPP nieprzerwanie podwyższa stopy procentowe co miesiąc od października 2021 roku. Wcześniej stopa referencyjna wynosiła 0,1 proc. i pozostawała niezmienna od 9 lat.

Przypomnijmy, że w zaledwie 7 miesięcy raty kredytu wzrosły o 51 proc. W sierpniu ub. roku rata kredytu hipotecznego o wartości 300 tys. zł zaciągniętego na 20 lat wynosiła około 1553 zł, w kwietniu br. było to 2 353 zł zł.

Zobacz także: Większość Polaków uznaje, że rząd Morawieckiego nie powstrzyma inflacji

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply