Kolejni rosyjscy żołnierze skazani przez ukraiński sąd

Sąd rejonowy w Połtawie wydał dziś wyrok wobec dwóch pojmanych żołnierzy rosyjskiej armii za łamanie prawa wojny.

Jak podał portal Ukrainska Prawda Aleksandr Bobykin i Aleksandr Iwanow usłyszeli wyroki 11 lat i 6 miesięcy kolonii karnej. Kotiełowski sąd rejonowy w Połtawie uznał ich za winnych ostrzelania cywilnej infrastruktury dwóch wsi w obwodzie charkowskim. Podsądni przyznali się wcześniej do winy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według akt sprawy skazani byli żołnierzami rosyjskiej jednostki artylerii wykorzystującej systemy wyrzutni rakietowych. Bobykin był kierowcą i ładującym jednej z takich wyrzutni, a Iwanow  celowniczym.

Służyli oni w pierwszym rzucie wojsk rosyjskich dokonujących inwazji na Ukrainę 24 lutego. Wkroczyli na jej terytorium z rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego. Operowali na terenie obwodu charkowskiego Ukrainy. Pierwsze dwie salwy wyrzutnia Bobykina i Iwanowa oddała jeszcze zza granicy Ukrainy. Po jej przekroczeniu oddała kolejną w kierunku Charkowa. Według sądu pociski wystrzelone z tej wyrzutni spadły na dwie ukraińskie wsie niszcząc budynek szkoły, domy mieszkalne, stacje transformatorową i linię energetyczną.

Jeszcze tego samego dnia oddział skazanych został rozbity przez żołnierzy ukraińskich. Bobykinowi u Iwanowowi udało się ocaleć na polu walki. Ukrywali się przez trzy dni aż w końcu poddali się Ukraińcom.

To kolejni rosyjscy żołnierze skazani przed ukraińskim sądem. 23 maja sąd rejonowy w Kijowie wymierzył karę dożywocia rosyjskiemu żołnierzowi Wadimow Szyszymarinowi za zabicie cywila na Sumach.

pravda.com.ua/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz